Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γυαλιά και ΤΣΜΕΔΕ


Julius Caesar

Recommended Posts

 

 

Εν ολίγοις θα έχω μαζί μου τη συνταγή απο τον οφθαλμίατρο σφραγισμένη απο τον επόπτη , τα χαρτιά του οπτικού και αντίγραφο βιβλιαρίου με το ΙΒΑΝ . Είμαι οκ?

 

Δες τα προηγούμενα μηνύματα #15,17,23 στα οποία οι καλοί συνάδελφοι εξηγούν αναλυτικά τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Για την θεώρηση ιατρικής γνωμάτευσης οφθαλμιάτρου για αγορά γυαλιών, απαιτείται να κλείσω ραντεβού με ελεγκτή του ΠΕΔΥ ή πάω κατευθείαν χωρίς ραντεβού;

Link to comment
Share on other sites

Εγω πριν απο 2 χρονια τα ειχα καταθεσει στο Αιγαλεω, σε ενα παραρτημα του ΠΕΔΥ για ασφαλισμενους αλλων ταμειων. Νομιζω το ΤΣΜΕΔΕ περιστεριου δεν υπαρχει. 

Link to comment
Share on other sites

Για την θεώρηση ιατρικής γνωμάτευσης οφθαλμιάτρου για αγορά γυαλιών, απαιτείται να κλείσω ραντεβού με ελεγκτή του ΠΕΔΥ ή πάω κατευθείαν χωρίς ραντεβού;

Δε χρειάζεται ραντεβού, περιμένεις στην ουρά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Mετα απο 24 χρονια ασφαλισμενος στο ταμειο,ηρθε η ωρα να  ζητησω καποια χρηματα για γυαλια (ελπιζω να δινουν ακομα το κατοσταρικο). Απλα τωρα με τον ΕΦΚΑ τι γινεται? Παω στο ΤΜΕΔΕ (κλαυθμωνος) ή καπου αλλου? Καπου ακουσα οτι παω στο παραρτημα ΕΦΚΑ  της περιοχης μου,ισχυει κατι τετοιο?

Edited by tasanto
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημέρα. Ξέρει κανείς την νέα διαδικασία για γυαλιά οράσεως? (αλλαξε απο 1/2017). Απο στην σελίδα του εοππυ δεν μπόρεσα να βρω κάτι. Πηρα τσμεδε αλλα μου λενε μεσω εοππυ ειναι η διαδιασια πληρως. Ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

Δικαιολογητικά για γυαλία οράσεως απο τον ΕΟΠΥΥ . (κατέθεσα την περασμένη εβδομάδα)

 

1) Ιατρική γνωμάτευση ιατρού ειδικότητας οφθαλμιάτρου ΕΟΠΥΥ ή ιατρού Κρατικού ή Πανεπιστημιακού ή Στρατιωτικού Νοσοκομείου ή συμβεβλημένου με τον ΕΟΠΥΥ ή πιστοποιημένου στο σύστημα ηλεκτρονικής συνταγογράφησης στην οποία θα αναφέρονται τα στοιχεία του ασφαλισμένου, η πάθησή του, οι μετρήσεις οπτικής οξύτητας των οφθαλμών και το είδος του απαιτούμενου είδους (γυαλιά οράσεως ή φακοί επαφής ή κερατοκωνικός φακός) για την αντιμετώπιση του προβλήματος. Ειδικότερα οι πιστοποιημένοι ιατροί θα αναγράφουν επί της ιατρικής γνωμάτευσης στη θέση της υπογραφής τους τη φράση «πιστοποιημένος ιατρός».

 

2) Επί της ιατρικής γνωμάτευσης απαιτείται έγκριση ελεγκτή ιατρού. Η έγκριση του ελεγκτή πρέπει να γίνεται εντός δεκαπέντε (15) ημερών από την ημερομηνία χορήγησής της.

 

3) Η δε εκτέλεση της γνωμάτευσης (αγορά γυαλιών) εντός ενός μηνός (30 ημερών) από την ημερομηνία έγκρισης του ελεγκτή ιατρού.

 

4) Απόδειξη πώλησης από το μηχανογραφικό σύστημα του καταστήματος οπτικών ή από φορολογική ταμειακή μηχανή στην οποία θα αναγράφεται το ονοματεπώνυμο του ασφαλισμένου και θα περιγράφεται το χορηγούμενο είδος. Σε περίπτωση που έχει εκδοθεί απόδειξη πώλησης από ταμειακή μηχανή, όπου δεν υπάρχει η δυνατότητα αναγραφής του ονοματεπώνυμου του ασφαλισμένου, τότε θα υποβάλλεται συμπληρωματικά της απόδειξης ταμειακής μηχανής και απόδειξη πώλησης από αθεώρητο μπλόκ του οπτικού όπου θα αναγράφεται το ονοματεπώνυμο του ασφαλισμένου, το ποσό καταβολής και θα γίνεται περιγραφή του είδους πώλησης.

 

5) Βεβαίωση του οπτικού με τη σφραγίδα και την υπογραφή του, στην οποία θα βεβαιώνει ότι εκτέλεσε επακριβώς την ιατρική γνωμάτευση του συγκεκριμένου ιατρούοφθαλμιάτρου, που εκδόθηκε τη συγκεκριμένηημερομηνία (ως το συνημμένο υπόδειγμα) με την επισήμανση ότι το χορηγούμενο είδος φέρει πιστοποίηση καταλληλότητας CE. Ένα αντίγραφο της ανωτέρω βεβαίωσης θα δίνεται στον ασφαλισμένο για υποβολή στις αρμόδιες υπηρεσίες.

 

6) Υπεύθυνη δήλωση ότι "Έχω παραλάβει τα αναφερόμενα στο τιμολόγιο - απόδειξη παροχής υπηρεσιών ...... είδη και ότι τα (4) τελευταία χρόνια δεν έχω αγοράσει Γυαλιά με δαπάνη του Δημοσίου" (δες το συνημμένο)

 

7) Αίτηση με τα στοιχεία του άμεσα ασφαλισμένου ακόμα και αν υποβάλλεις για έμμεσο μέλος (δες το συνημμένο)

 

8 ) Λογαριασμό IBAN του άμεσα ασφαλισμένου (είτε φωτοτυπία του βιβλιαρίου, είτε κάποια εκτύπωση από το ebanking, είτε κάποιο χαρτί από την τράπεζα που να φαίνεται ο ΙΒΑΝ). Ακόμα και για έμμεσο μέλος χρειάζεται το ΙΒΑΝ του άμεσα ασφαλισμένου.

 

9) Βιβλιάριο έμμεσα ή άμεσα ασφαλισμένου που να φαίνεται και ο ΑΜΚΑ του. Αν δεν υπάρχει στο βιβλιάριο ο ΑΜΚΑ το χαρτί που βγάζεις από το "www.amka.gr" και φαίνεται ο ΑΜΚΑ του ασφαλισμένου.

 

Κατάθεση όλων στην Αρμόδια Περιφεριακή Διεύθυνση ΕΟΠΥΥ. (ψάξε εδώ να την βρεις)

 

Η κατάθεση στον λογαριασμό σου (max 100€) γίνεται περίπου στο 6μηνο .... αν είσαι τυχερός.

 

Edit:

Τα παραπανω τα πας στον ΕΟΠΥΥ, σε μια ουρά περιμένεις να τα ελεγξουν και μετα πας σε αλλη ουρά να τα καταθέσεις στο πρωτοκολλο. Οι ουρές ποικιλουν αναλογα του περιφερειακου του ΕΟΠΥΥ.

ΓΥΑΛΙΑ - ΑΙΤΗΣΗ.pdf

Υπεύθυνη Δήλωση Γυαλιών.pdf

Βεβαίωση που πρέπει να δίνει ο οπτικός.pdf

Edited by georgegaleos
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να κάνω μια ερώτηση ποια θεωρείται ως αρμοδια Περιφερειακή Δεύθυνση??

Μπορω να πάω στην πλησιέστερη? (πχ μένω Αθήνα αλλα το πατρικό μου ιεναι Θεσσαλονίκη και θα είμαι εκει το καλοκαίρι μπορώ να το πάω?? Η να το παω στη Νάξο που θα βρίσκομαι για διακοπες??)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δικαιολογητικά για γυαλία οράσεως απο τον ΕΟΠΥΥ . (κατέθεσα την περασμένη εβδομάδα)

1) Ιατρική γνωμάτευση ιατρού ειδικότητας οφθαλμιάτρου ΕΟΠΥΥ ή ιατρού Κρατικού ή Πανεπιστημιακού ή Στρατιωτικού Νοσοκομείου ή συμβεβλημένου με τον ΕΟΠΥΥ ή πιστοποιημένου στο σύστημα ηλεκτρονικής συνταγογράφησης στην οποία θα αναφέρονται τα στοιχεία του ασφαλισμένου, η πάθησή του, οι μετρήσεις οπτικής οξύτητας των οφθαλμών και το είδος του απαιτούμενου είδους (γυαλιά οράσεως ή φακοί επαφής ή κερατοκωνικός φακός) για την αντιμετώπιση του προβλήματος. Ειδικότερα οι πιστοποιημένοι ιατροί θα αναγράφουν επί της ιατρικής γνωμάτευσης στη θέση της υπογραφής τους τη φράση «πιστοποιημένος ιατρός».

2) Επί της ιατρικής γνωμάτευσης απαιτείται έγκριση ελεγκτή ιατρού. Η έγκριση του ελεγκτή πρέπει να γίνεται εντός δεκαπέντε (15) ημερών από την ημερομηνία χορήγησής της.

3) Η δε εκτέλεση της γνωμάτευσης (αγορά γυαλιών) εντός ενός μηνός (30 ημερών) από την ημερομηνία έγκρισης του ελεγκτή ιατρού.

4) Απόδειξη πώλησης από το μηχανογραφικό σύστημα του καταστήματος οπτικών ή από φορολογική ταμειακή μηχανή στην οποία θα αναγράφεται το ονοματεπώνυμο του ασφαλισμένου και θα περιγράφεται το χορηγούμενο είδος. Σε περίπτωση που έχει εκδοθεί απόδειξη πώλησης από ταμειακή μηχανή, όπου δεν υπάρχει η δυνατότητα αναγραφής του ονοματεπώνυμου του ασφαλισμένου, τότε θα υποβάλλεται συμπληρωματικά της απόδειξης ταμειακής μηχανής και απόδειξη πώλησης από αθεώρητο μπλόκ του οπτικού όπου θα αναγράφεται το ονοματεπώνυμο του ασφαλισμένου, το ποσό καταβολής και θα γίνεται περιγραφή του είδους πώλησης.

5) Βεβαίωση του οπτικού με τη σφραγίδα και την υπογραφή του, στην οποία θα βεβαιώνει ότι εκτέλεσε επακριβώς την ιατρική γνωμάτευση του συγκεκριμένου ιατρούοφθαλμιάτρου, που εκδόθηκε τη συγκεκριμένηημερομηνία (ως το συνημμένο υπόδειγμα) με την επισήμανση ότι το χορηγούμενο είδος φέρει πιστοποίηση καταλληλότητας CE. Ένα αντίγραφο της ανωτέρω βεβαίωσης θα δίνεται στον ασφαλισμένο για υποβολή στις αρμόδιες υπηρεσίες.

6) Υπεύθυνη δήλωση ότι "Έχω παραλάβει τα αναφερόμενα στο τιμολόγιο - απόδειξη παροχής υπηρεσιών ...... είδη και ότι τα (4) τελευταία χρόνια δεν έχω αγοράσει Γυαλιά με δαπάνη του Δημοσίου" (δες το συνημμένο)

7) Αίτηση με τα στοιχεία του άμεσα ασφαλισμένου ακόμα και αν υποβάλλεις για έμμεσο μέλος (δες το συνημμένο)

8 ) Λογαριασμό IBAN του άμεσα ασφαλισμένου (είτε φωτοτυπία του βιβλιαρίου, είτε κάποια εκτύπωση από το ebanking, είτε κάποιο χαρτί από την τράπεζα που να φαίνεται ο ΙΒΑΝ). Ακόμα και για έμμεσο μέλος χρειάζεται το ΙΒΑΝ του άμεσα ασφαλισμένου.

9) Βιβλιάριο έμμεσα ή άμεσα ασφαλισμένου που να φαίνεται και ο ΑΜΚΑ του. Αν δεν υπάρχει στο βιβλιάριο ο ΑΜΚΑ το χαρτί που βγάζεις από το "www.amka.gr" και φαίνεται ο ΑΜΚΑ του ασφαλισμένου.

Κατάθεση όλων στην Αρμόδια Περιφεριακή Διεύθυνση ΕΟΠΥΥ. (ψάξε εδώ να την βρεις)

Η κατάθεση στον λογαριασμό σου (max 100€) γίνεται περίπου στο 6μηνο .... αν είσαι τυχερός.

Edit:

Τα παραπανω τα πας στον ΕΟΠΥΥ, σε μια ουρά περιμένεις να τα ελεγξουν και μετα πας σε αλλη ουρά κανα τα καταθέσεις στο πρωτοκολλο. Οι ουρές ποικιλουν αναλογα του περιφερειακου του ΕΟΠΥΥ.

καλησπερα.θα ηθελα να σε ρωτησω για την βεβαίωση του οπτικου. Εμας μας εδωσε μια πολυ πιο συντομη.την βεβαιωση που επισυναπτεις στην έδωσε ο οπτικος σου η ειναι η επισημη του Εοππυ? Διχαζομαι ποια να χρησιμοποιησω μην μου κανουν νερς στο τελος στα κεντρικα του Εοππυ. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.