Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γυαλιά και ΤΣΜΕΔΕ


Julius Caesar

Recommended Posts

Για να ανανεώσουμε τις γνώσεις μας, τι παίζει σήμερα με τα γυαλιά στο ΤΣΜΕΔΕ;

 

α) Πώς μπορώ να ξέρω αν δικαιούμαι επιδότηση για γυαλιά ή σκελετό; 

β) Αν ναι, ποιά είναι η διαδικασία;

γ) Παίρνεις τελικά λεφτά ή παίρνεις κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι ισχύει σήμερα αλλά αυτό που γνωρίζω είναι ότι από τον ΙΑΝ 2014 κατέθεσα τα χαρτιά μου στην Αγ. Παρασκευή (ΕΟΠΥΥ) για τα 120€ που δικαιολογούν (αν θυμάμαι καλά), για νέα γυαλιά (σκελετό και κρύσταλλα) και μέχρι σήμερα (15 μήνες μετά) δεν έχει κατατεθεί το ποσό στο λογαριασμό μου !!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση πως δικαιούσαι κάθε 4 χρόνια.

Ψάξε στο site του ΕΟΠΥΥ.

 

Τα συνημμένα ελπίζω να βοηθήσουν.

 

ΥΓ: δεν έχω πάρει ακόμα τα 100€ που δικαιούμαι από τον Φεβρουάριο του 2014. Από γραπτή ενημέρωση που έλαβα, λόγω έλλειψης προσωπικού στο τμήμα όπου υπάγομαι ακόμα εκκαθαρίζουν την περίοδο αυτή τον Μάρτιο του 2013 (ναι, καλά διαβάσατε).

post-100281-0-25541800-1429033068_thumb.jpg

post-100281-0-30660300-1429033095_thumb.jpg

Edited by Ghostrider
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

100 ευρω δικαιολογουσαν ανα 2 χρονια οσες φορες αλλαξα γυαλια... Τωρα το χρονικο διαστημα αυτο εχει αυξηθει. Την τελευταια φορα τα πληρωσα απο την τσεπη μου. Ας πανε να #####

Edited by ckiriako
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα ειναι ανα τεσσερα χρονια. Επισης μου ειχαν ζητησει λογαριασμο Πειραιως.

 

Υσ. Τα λεφτα ξερουν να τα παιρνουν και με τοκο μαλιστα αν καθυστερησουμε. Να τα δινουν πισω...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Πήρα πριν 2 μήνες νέα γυαλιά μυωπίας. Δικαιούμαστε κάθε 4 χρόνια, με συνολικό ποσό τα 100 €.

Η διαδικασία είναι να πας οφθαλμίατρο της επιλογής σου, μετά πας στον εοπυυ για θεώρηση της συνταγής, έπειτα σε κατάστημα οπτικών και μετά στο πεδυ για να καταθέσεις τα χαρτιά για την επιστροφή των χρημάτων.

Σε εμένα έκαναν περίπου 1 μήνα να τα βάλουν στον λογαριασμό μου.

 

ΥΓ.: Το ΤΣΜΕΔΕ πλέον δεν εμπλέκεται στη διαδικασία.

Edited by ted78
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. 

 

1) Πας σε ιδιώτη γιατρό, σου γράφει την μυωπία ηλεκτρονικά μέσω ΕΟΠΠΥ (συνταγή).

2) Πας σε ΙΚΑ και σου θωρούν την συνταγή.

3) Πας σε οπτικό με θεωρημένη συνταγή. Σου κόβει απόδειξη, στην σφραγίζει και σου γράφει μία ειδική βεβαίωση.

4) Πας με την απόδειξη, την βεβαίωση του οπτικού, τη θεωρημένη συνταγή, τα στοιχεία σου, το βιβλιάριο νομίζω, τον αριθμό iban του λογαριασμού σου στην περιφερειακή διεύθυνση εοππυ, κάνεις αίτηση δίνεις τον iban και περιμένεις να σου βάλουν τα 100 ευρώ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!Περιφερειακό εοππυ εννοούμε το ικα?Και πως ξέρουμε σε ποιο ανήκουμε?Ή σε όποιο μας βολεύει?Μπορώ να πάω π.χ. στης Αθήνας ή κάπου αλλού?

Επίσης θεώρηση κάνω σε γιατρό στο ικα ή στη διοίκηση του ικα?Πρέπει να ξανακλέισω ραντεβού δηλ. ακόμα και αν έχω πάει σε γιατρό του εοππυ?

Edited by maranti
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι ισχύει σήμερα αλλά αυτό που γνωρίζω είναι ότι από τον ΙΑΝ 2014 κατέθεσα τα χαρτιά μου στην Αγ. Παρασκευή (ΕΟΠΥΥ) για τα 120€ που δικαιολογούν (αν θυμάμαι καλά), για νέα γυαλιά (σκελετό και κρύσταλλα) και μέχρι σήμερα (15 μήνες μετά) δεν έχει κατατεθεί το ποσό στο λογαριασμό μου !!!

 

Με την ευκαιρία, να ενημερώσω ότι είδα, τυχαία, στο λογαριασμό που είχα δώσει, τον ΣΕΠ 2015, δηλαδή μετά από 20 μήνες, κατάθεση του ΕΟΠΥΥ 100€ και όχι 120€ που έδινε τότε.

 

Αυτά, για την ιστορία, γιατί δεν πιστεύω ότι θα ξαναδώ αυτή την παροχή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.