Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βιβλίο για διαφορικές εξισώσεις


GeorgeS

Recommended Posts

Επειδή, ειδικά για τις διαφορικές εξισώσεις και για τις συναρτήσεις πολλών μεταβλητών είχα (2001) αγοράσει αρκετά βιβλία, προτείνω το βιβλίο του Γκαρούτσου και το βιβλίο του Κρόκου.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι στο μέγεθος που 1 σύγραμμα μόνο μπορεί να σε μάθει πλέον της επίλυσης και την φυσική σημασία το συγκεκριμένο βιβλίο το κάνει ,(έχει επιπλέον ένα κεφάλαιο όπως είδες με επίλυση δ.ε σε προβλήματα μηχνικής όπως οι τροχιές των πλανητών αλλά και ηλεκτρικά κυκλώματα) .Με την προυπόθεση να ξέρεις βέβαια πχ τι είναι το ολοκλήρωμα

 

Μιας και μιλάμε για την φυσική σημασία να πω οτι δεν την μαθαίνεις μόνο στα ανάλογα μαθηματικά,αλλά η πραγματική εμπέδωση συνήθως γίνεται αργότερα ,εννοώ οτι τουλάχιστον σε εμάς συνήθως όταν σε άλλα μαθήματα πχ συναντάγαμε διαφορικές εξισώσεις πχ από χημικές διεργασίες μέχρι περιβαλλοντικά μοντέλα ,υπόγεια υδραυλική υπήρχε πάντα συζήτηση τι αναπαριστά ο κάθε όρος της εξίσωσης , τι στα αλήθεια συμβαίνει και πως το ¨μοντελοποιούμε" μέσω των διαφορικών

πχ το πλέον κλασικο πρόβλημα Reaction diffusion για μια ουσία στα υπόγεια νερα

http://en.wikipedia.org/wiki/Reaction_diffusion

 

Δυστυχώς όπως έχω γράψει και παλιότερα έχω γνωρίσει μηχανικούς παρόλα αυτά που δεν αντιλαμβάνονται φυσικά ούτε τον νόμο του Fick :-s

 

 

Λογικά θα υπάρχει σε αρκετά βιβλιοπωλεία κάνε ένα google με τίτλο και όνομα συγγραφέα επίσης και η σειρά που προτείνει ο ckiriako συνήθως έχει πολύ καλά βιβλία

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σου έχω τρία βιβλία αρίστης ποιότητας:

1) Συνήθεις διαφορικές εξίσώσεις , Στέφανος Τραχανάς, Πανεπιστημιακές εκδόσεις Κρήτης (το βιβλίο αυτό δεν έχει πάρα πολλά λυμένα παραδείγματα αλλά εξηγεί πάρα πολλά πράγματα. Είναι ένα βιβλιο μαθηματικών γραμμένο με κάθε άλλο παρά ξύλινη γλώσσα)

2) Μερικές διαφορικές εξισώσεις, Στέφανος Τραχανάς, Πανεπιστημιακές εκδόσεις Κρήτης (απαραίτητο συμπλήρωμα του προηγούμενου αλλά μπορείς να το διαβάσεις και ανεξάρτητα, πιάνει ως και σειρές Fourier αλλά κάνει μέχρι και εισαγωγή στο Mathematica για να λύνεις εκεί όλα τα προβλήματά σου).

3) Τέλος έχω να σου προτείνω και ένα βιβλίο που μοιράζεται στο ΑΠΘ (σε πολιτικούς, μηχανολόγους, ηλεκτρολόγους!) το οποίο ονομάζεται Διαφορικές εξισώσεις, το έχει γράψει ο Κ. Σεραφειμίδης και είναι εκδόσεων Σοφίας...Απίστευτα απλό γραμμένο με πάρα πολλά παραδείγματα ενώ έχει και ένα κεφάλαιο για σειρές Fourier όπως και τον μετασχηματισμό του Laplace...

Διάλεξε εσύ ποιο σου ταιριάζει καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ panton, όπως είπα το θέλω για φίλο καλού φίλου που είναι πρωτοετής στη Πάτρα. Για μένα είναι λίγο αργά σε αυτή την ηλικία να λύνω διαφορικές αν και ποτέ δεν ξέρεις.

 

Βλέπω 2 + για το βιβλίο που πρότεινε ο ZaXoYs και το σκέφτομαι σοβαρά διότι θεωρώ ότι καλύτερα να αντιληφθεί κανείς από νωρίς τη φυσική σημασία κάποιων πραγμάτων και μετά με εξάσκηση λύνει ότι είναι να λύσει αν το λύσει. Πρωτίστως πρέπει να ξέρει τι είναι αυτό που πάει να λύσει :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.