Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τουρκία: Ξεκίνησε η κατασκευή του πρώτου πυρηνικού σταθμού


Engineer

Recommended Posts

Ναι δικιο έχεις πιανουν χώρο. Απλά σκεφτομαι πάντα τα απόβλητα των πυρ. εργοστασίων που δεν έχουμε τι να τα κάνουμε. Τι συνδιασμός μέσων παραγωγής θα ήταν καλός για την Ελλαδα (και τα βαλκάνια) άραγε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Υπάρχουν μια χαρά εταιρίες που περιποιούνται τα απόβλητα μια χαρά αν πληρώσεις. Άσε που πλέον τα απόβλητα είναι ελάχιστα. Θυμάστε, οι παλαιότεροι τις μαύρες σημαίες για τα Σπάτα, θυμάστε το ξύλο στις Σκουριές...φανταστείτε τι έχει να γίνει αν ανακοινωθεί Πυρηνικό εργοστάσιο......πόλεμος.

 

Αντε να πείσεις τον ηλίθιο που διαβάζει μόνο ΟΚ που και αυτό του πέφτει βαρύ, οτι η πυρηνική ενέργεια 4ης γεννάς είναι ότι πιο green υπάρχει σήμερα ανα MWh. Αντε να πείσεις τον ηλίθιο ρε φιλαράκι για τράβα να δεις πως είναι οι χώρες που είναι όντως green, που έχουν και πυρηνικά ενώ εσύ ηλίθιε και χωρίς πυρηνικά δεν έχεις αφήσει ποτάμι για ποτάμι στην Ελλάδα. Αντε να πεις στο ηλίθιο ρε φιλαράκι πως είναι δυνατό το ποταμάκι δίπλα στο πυρηνικό εργοστάσιο στην Φινλανδία να έχει πεντακάθαρο νεράκι και να ψαρεύεις πέστροφες και στην Ελλάδα με 10 σφαγεία να βρίσκεις στην ανάλυση του νερού όλο τον περιοδικό πίνακα στα κόκκινα. 

 

Θα μου πείτε βέβαια ότι ο άλλο το Φιλανδός και άλλο ο Ελληνας. Σωστό και επαυξάνω αλλά τότε να μην το παίζουμε Ευρωπαίοι και να την κόψουμε για κάτω από την Γκάνα (θα νιώσουμε και βασιλιάδες).       

 

   

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Professora εσείς που είστε διαβασμένος και γνωρίζετε καλά τους σύγχρονους πυρηνικούς σταθμούς, απαντήστε μου μια ερώτηση, η Φουκουσίμα της υπερσύγχρονης προηγμένης τεχνολογικά Ιαπωνίας, ήταν τρίτης γενιάς? Γιατί δεν εξηγείται αυτοί οι ηλίθιοι οι Ιάπωνες φτιάχνουν 3ης γενιάς, όταν Οι Υπεροικολόγοι οι Φιλανδοί φτιάχνουν 4 ης?

Link to comment
Share on other sites

 

Να μην μπερδεύουμε τα πράγματα. Το 1967 που κατασκευάστηκε ο σταθμός στην Φουκοσίμα  δεν υπήρχε η τεχνολογία που υπάρχει σήμερα. Επιπλέον το ατύχημα δεν ήταν λόγο αστοχίας του αντιδραστήρα. O αντιδραστήρας της Φουκοσίμα ανήκει την πρώτη γενιά. H Φιλανδία έχει 4 τον αριθμό (2 πρώτης γενιάς και 2 δεύτερης και το 2018 θα θέσει σε λειτουργία τον 5ο τρίτης γενιάς PWR). 

 

Ο 49ος Ιαπωνικός αντιδραστήρας που θα είναι 3ης γενιάς θα μπει σε λειτουργία το 2020. Τα ΗΑΕ θα έχουν μέχρι το 2021 τρεις αντιδραστήρες 3ης γενιάς.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω. Επιστρέφοντας σας τον χαρακτηρισμό του ηλιθίου.

 

 

Θα θυμώσω τώρα. Η συνέχεια άύριο, 

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω. Επιστρέφοντας σας τον χαρακτηρισμό του ηλιθίου.

 

 

Θα θυμώσω τώρα. Η συνέχεια άύριο, 

Μηπως να φας μια snickers?

Link to comment
Share on other sites

και καταρχήν σπας τον κώδικα μου και εκμεταλεύεσαι το γεγονός, ότι μπαίνω υπερβαίνοντας τον όρκο μου ότι δεν θα συνεχίσω σήμερα, μια κουβέντα που δείχνει μάταιη, αλλά να σε ρωτήσω, αυτό με την σνίκερς που σου ήρθε?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ υπέρ της πυρηνικής ενέργειας αλλά όχι για χώρες σαν την Ελλάδα και δεν μιλάω για την σεισμικότητα κτλ, μιλάω για την παιδεία και την κουλτούρα.Όταν ζούμε σε μία χώρα που δεν μπορεί ο πολίτης να καταλάβει γιατί δεν πρέπει να παρκάρει πάνω στις διαβάσεις πεζών ή μπροστά σε ράμπες ΑΜΕΑ και δεν μπορεί και το ίδιο το κράτος να επιβάλλει τους νόμους, δεν έχω την παράλογη απαίτηση να μπορεί να επιβάλλει νόμους που αφορούν την διαχείριση ραδιενεργών αποβλήτων ή τους προληπτικούς ελέγχους σε μία τέτοια μονάδα.Να μας λείπει το βύσσινο λοιπόν, εμείς μόνο για λιγνίτη και μαζούτ είμαστε, δυστυχώς

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

+1 απο εμένα. Είπαμε, εδώ με 10 σφαγεία και τσακίσαμε τα ποτάμια άμα βάλουμε και πυρηνικά μας βλέπω πρόσφυγες. Η πλάκα είναι οτι για μερικά ποταμάκια φταίνε κάτι κρατικές ΔΕΚΟ αλλά δεν το λέμε για να μην το ακούσουν οι θεσμοί.  

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Η Greenpeace, στην έκθεση της με Τίτλο «Σιωπηλοί Δολοφόνοι»

 

http://www.greenpeace.org/greece/Global/greece/image/2012/reports/climate/Silent_Killers_GR.pdf

 

καταλήγει οτι ετησίως περισσότεροι από 1.200 Έλληνες πεθαίνουν πρόωρα εξαιτίας της μόλυνσης των 7 μεγάλων ανθρακικών σταθμών ηλεκτροπαραγωγής που λειτουργούν στη χώρα μας.

 

Στα 50 χρόνια λειτουργία μιλάμε για 60000 ή μια μικρή πόλη. Το 2010 οι λιγνιτικές μονάδες στη χώρα μας εξέπεμπαν συνολικά 40εκατ. τόνους διοξειδίου του άνθρακα( CO2), περισσότερους από 11.000 τόνους μικροσωματιδίων και 140.000 τόνους διοξειδίου του θείου (SO2), καθώς επίσης και περισσότερους από 8 τόνους βαρέων μετάλλων και άλλων τοξικών ουσιών.

 

Πόσοι ήταν οι νεκροί απο την Φουκοσίμα? Οι υπολογισμοί των πανεπιστημίων αναφέρουν ότι θα πεθάνουν περίπου 573 άνθρωποι λόγω πιθανής έκθεσης στην ραδιενέργεια. Τι συγκρίνουμε όμως?

 

573 πιθανοί νεκροί απο ενα ατύχημα που δεν είχε σχέση με το εργοστάσιο αλλά ήταν ένα τυχηματικό γεγονός που συμβαίνει 1 φορά κάθε 250 χρόνια και που το 1967 δεν είχαν ιδέα ότι κάτι τέτοιο μπορεί να συμβεί με τον λιγνίτη που δεν είναι τυχηματικό γεγονός και γνωρίζουμε το πρόβλημα εδώ και πολλές δεκαετίες. Μάλιστα η ίδια η ΔΕΗ για να εξιλεωθεί παρέχει στους κατοίκους των πόλεων που έχει τα εργοστάσια ρεύμα σε πολύ χαμηλότερη τιμή.

 

Θα μου πείτε είναι η πυρηνική ενέργεια risk free? Οχι βέβαια αλλά η πιθανότητα αστοχίας είναι εξαιρετικά μικρή και μάλιστα πολύ μικρότερη από το να σκοτωθείς σε ένα αεροπλάνο. 

 

θα μου πείτε βέβαια ότι οι ΑΠΕ είναι risk free. Βεβαίως και είναι και μακάρι να είχαμε πολλά χωράφια και πολλά λεφτά για να τις φτιάξουμε. Αλλά δεν έχουμε και ακόμα και οι χώρες που έχουν περισσότερα λεφτά από εμάς δεν μπορούν να καλύψουν με ΑΠΕ τις ανάγκες τους.

 

Επιστημονικά περιμένουμε απο τις ΑΠΕ να γίνουν πιο αποδοτικές σε μερικά χρόνια και είμαι σίγουρος ότι θα γίνουν. Θέλετε αυτό να γίνει σε 30 χρόνια. Να περιμένουμε τότε 30 χρόνια και να αποδεχτούμε τον πρόωρο θάνατο από 36000 ανθρώπους. 

 

Σε 30 χρόνια βέβαια θα υπάρχουν 4ης γενιάς αντιδραστήρες που θα έχουν ακόμα μικρότερο ρίσκο. Ας το δούμε μαθηματικά. Το ρίσκο της πυρηνικής είναι 1 προς 17,000,000 σήμερα, το ρίσκο των ΑΠΕ είναι 0, ποια είναι η διαφορά?  

 

όταν λοιπόν γράφω ότι μερικοί είναι ηλίθιοι και διαβάζουν ΟΚ το γράφω διότι δεν διαβάζουν τίποτα άλλο. 

 

 

 

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.