Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απόψεις για αγορά ηλιακού θερμοσίφωνα


Recommended Posts

Έχει κανείς άποψη για τον κάτωθι ηλιακό θερμοσίφωνα;

http://sunenergy.skroutzstore.gr/p.SUNENERGY-120-L-Iliakos-thermosifonas-kenoy-aeros-Ypsilis-piesis.866119.html

Μου φαίνεται αρκετά οικονομικός...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας,

Είναι καιρός και για μένα να βάλω Ηλιακό εν όψη εποχής κιόλας.

Απλά θα ήθελα κάτι οικονομικό και να έχει μια αξιοπρεπή απόδοση...

Έχω δεί αυτόν  http://www.esolarshop.net/hliakoi-thermosifwnes/hliakosglass160ep-detail.html στα 160Λ ή αυτόν εδώ http://www.esolarshop.net/hliakoi-thermosifwnes/hliakosglass120ep-detail.html  στα 120Λ. Στην οικογένεια είμαστε 3 άτομα. Τι προτείνετε?

Επίσης είναι μεγάλη η διαφορά του επιλλεκτικού συλλέκτη σε σχέση με της μαύρης βαφής?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

 

Οι θερμοσίφωνες κενού θέλουν το καλοκαίρι στην Ελλάδα σκέπασμα διότι το νερο βράζει κυριολεκτικά και αν δεν το τραβάς συνέχεια θα έχεις πρόβλημα.  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Στο παρακατω link υπαρχουν οι πιστοποιησεις των ηλιακων (ως συστημα) απο τα οποια μπορειτε να βγαλετε χρησιμα συμπερασματα σχετικα με την αποδοση τους (δεικτης: fsol%)

 

http://www.solarkeymark.dk/SystemCertificates

Link to comment
Share on other sites

nvb θα μπορούσες να μας πεις περισσότερα για αυτό το δείκτη;

 

Jm@k

Καλημερα

 

 

Στο http://www.solarkeym...temCertificates, επιλεγω τυχαια το συστημα "HELIONAL E. NALBANTIS SONS Co" και πιο συγκεκριμενα τα μοντελα "HFPS 120/2, HFPS 150/2, HFPS 200/4, HFPS 250/4" με αριθμο (license) "011-7S1372 A" 

 

Ανοιγουμε το "DataSheetLink"

και επιλεγουμε την 2η σελιδα. Με μια γρηγορη αναγνωση γινεται ευκολα καταννοητο οτι στην 2η σελιδα, αναλύεται ο ηλιακος "HFPS120/2", του οποιου ο συλλέκτης ονομάζεται "FPS2.0" και έχει "1" συλλεκτικη επιφάνεια

 

Πιο κάτω υπάρχουν οι πόλεις οι οποιες μας ενδιαφέρουν. Εδω επιλεγουμε "Athens, GR".

 

Σε αυτο το Πινακα, υπαρχει το πεδιο όπου αναλύεται το fsol%, για 50 80 και 110 l/d, δηλαδη για καταναλωση 50 80 110 λιτρων νερου ανα ημερα

 

Οι τιμες (για την Αθηνα) είναι: 92.5 84.1 και 77.7

 

Τα παραπάνω μεταφράζονται ως εξής:

αν καταναλώνω κάθε μέρα του έτους 50lt ζεστου νερου, ο ηλιος (ο ηλιακος θερμοσιφωνας) θα μου δώσει (δωρεαν) το 92.5%. Δηλ ~47lt

αν καταναλώνω κάθε μέρα του έτους 80lt ζεστου νερου, ο ηλιος (ο ηλιακος θερμοσιφωνας) θα μου δώσει (δωρεαν) το 84.1%. Δηλ ~.....lt

αν καταναλώνω κάθε μέρα του έτους 110lt ζεστού νερου, ο ηλιος (ο ηλιακος θερμοσιφωνας) θα μου δώσει (δωρεαν) το 77.7%. Δηλ ~...lt

 

Διευκρινίζω τα παρακάτω:

α) η επιλογη του εν λογω ηλιακου έγινε τυχαια. για να έχετε πληρη εικονα πρεπει να μελετησετε ολα τα μοντελα - μαρκες

β) η ποιοτητα κατασκευης, δεν γνωριζω κατα πόσο αποτυπώνεται απο το fsol%

γ) αναλογοι πινακες, υπαρχουν για τους συλλεκτες και τα δοχεια. Εγω επελεξα να το εξεταζω ως συστημα

 

nvb

 

ΥΓ αν κατι απο τα παραπανω δεν ειναι ακριβες, θα χαρω να με διορθώσετε

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοσίφωνες κενού θέλουν το καλοκαίρι στην Ελλάδα σκέπασμα διότι το νερο βράζει κυριολεκτικά και αν δεν το τραβάς συνέχεια θα έχεις πρόβλημα.

Εάν τοποθετηθεί ηλιακος κενού σε εξοχική κατοικία όπου δεν έχουμε καθημερινή κατανάλωση του ΖΝΧ , θα υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με διαρροές κτλ ? εάν ναι, υπάρχει τρόπος αντιμετώπισης εκτός απο την κάλυψη των σωλήνων ? π.χ. Βαλβίδες ασφάλειας κτλ

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εάν τοποθετηθεί ηλιακος κενού σε εξοχική κατοικία όπου δεν έχουμε καθημερινή κατανάλωση του ΖΝΧ , θα υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με διαρροές κτλ ? εάν ναι, υπάρχει τρόπος αντιμετώπισης εκτός απο την κάλυψη των σωλήνων ? π.χ. Βαλβίδες ασφάλειας κτλ

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Τουλαχιστον στους "συμβατικους" ηλιακους θερμοσιφωνες, γνωριζω οτι μια συνηθισμένη και πολυ αποτελεσματικη πρακτική είναι να καλύπτεται ο μισος συλλεκτης (κατω μερος) με καποιο υλικο (π.χ. εξηλασμενη πολυστερινη)  + τριοδη θερμοστατικη

 

Νομιζω οτι πάρχει κ η hightech λυση για καλυψη των συλλεκτων με ρολλα κ αυτοματισμους κλεισιματος

Link to comment
Share on other sites

nvb Καλησπέρα.

τι θα πει το " θα μου δώσει δωρεάν" ;

Αφορά το δείκτη απόδοσης του;

αν καταναλώνω κάθε μέρα του έτους 50lt ζεστου νερου, ο ηλιος (ο ηλιακος θερμοσιφωνας) θα μου δώσει (δωρεαν) το 92.5%. Δηλ ~47lt

αν καταναλώνω κάθε μέρα του έτους 80lt ζεστου νερου, ο ηλιος (ο ηλιακος θερμοσιφωνας) θα μου δώσει (δωρεαν) το 84.1%. Δηλ ~.....lt

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.