Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροφοδότηση ξεχωριστών χώρων με έναν μετρητή ΔΕΗ


Costantinos

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

"να τροφοδοτήσω ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ με κάποιο νόμιμο τρόπο την εγκατάσταση του διαμερίσματος "

 

Αυτό γίνεται ΜΟΝΟ με επανασύνδεση από τον ΔΕΔΔΗΕ (ΔΕΗ) και αφού έχει προηγηθεί έλεγχος από αδειούχο ηλεκτρολόγο εγκαταστάτη, ο οποίος θα τοποθετήσει και τους απαραίτητους ΔΔΕ (ρελέ)...

 

 

 

Παράνομα.... μπορείς να αποτανθείς σε αυτοαποκαλούμενο ηλεκτρολόγο.... μάλλον θα σε βοηθήσει.... και σίγουρα θα σε φορτώσει με ένα κάρο ποινικές ευθύνες σε περίπτωση ατυχήματος....

Link to comment
Share on other sites

Ρωτά δεη και δήμο.

Η γεννήτρια προφανώς και μπορεί να συνδεθεί στον πίνακα. Π.χ. για λόγους διακοπής ρευματος. Υπάρχουν εγκαταστάσεις στην βιομηχανία γραφεία κλπ και ίσως σε κάποια ψαγμενα σπίτια.

τίθενται ομως θέματα δημοτικών τελων κλπ για συνεχόμενη λειτουργία. Ίσως λοιπόν υπάρχουν τέτοια θέματα και για το νέο "εργοταξιακο" που ζητάς.

 

ΔΕΝ ασχολούμαι με θέματα ασφάλειας γιατί απλά δεν τα γνωρίζω.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Πάντα όχι ή για αυτό που θέλει στο παρόν νήμα; Π.χ. να έχω ως εφεδρικό σύστημα σε περίπτωση διακοπής.

Link to comment
Share on other sites

η εκάστωτε τροφοδοτούμενη από ηλεκτρικό ρεύμα Ε.Η.Ε., νομικά, οφείλει να είναι σύμφωνη με τους αντίστοιχους κανονισμούς HD384, Κ.Ε.Η.Ε....

 

εδώ, όπως είναι αντιληπτό, δεν ακολουθεί τους κανονισμούς... σίγουρα έλλειψη Δ.Δ.Ε., δεν έχει ελεγχθεί και δεν έχει Υ.Δ.Ε. και δεν ξέρω τι άλλο...

 

άρα, ανεξάρτητα απο την πηγή τροφοδοσίας, ως εγκατάσταση είναι νομικά παράνομη....

 

 

Γενικότερα, προφανώς, και επιτρέπεται η χρήση των Η/Ζ νόμιμα, με την προϋπόθεση να έχουν εγκατασταθεί από αδειούχο εγκαταστάτη ηλεκτρολόγο, σύμφωνα με όσα ορίζουν οι εφαρμοζόμενοι κανονισμοί...

Link to comment
Share on other sites

 

Γενικότερα, προφανώς, και επιτρέπεται η χρήση των Η/Ζ νόμιμα, με την προϋπόθεση να έχουν εγκατασταθεί από αδειούχο εγκαταστάτη ηλεκτρολόγο, σύμφωνα με όσα ορίζουν οι εφαρμοζόμενοι κανονισμοί...

 

 

 

Επιτρέπεται για εφεδρεία ή για αποκλειστική παροχή μόνο από γεννήτρια;

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι διαμέρισμα (και όχι μαγαζί) τότε ο θόρυβος απο το ΗΖ μπορεί να ενοχλεί τους γείτονες ή μπορεί να είναι αντίθετο με κάποιον κανονισμό. Θα μπλέξεις, ίσως και νομικά.
Επίσης νομίζω ότι για μακροχρόνια χρήση (πχ μήνας) το ΗΖ δεν συμφέρει.
.
Πόσα W ή kW θες και για πόσο χρόνο?
ρώτα και για UPS, ή μπαταρίες με inverter. Eίναι αθόρυβα και δεν σε παίρνει χαμπάρι κανένας και δεν χρειάζονται πίνακα.
Μειονέκτημα ότι θέλουν 3-8h φόρτιση, το μεταφέρεις το βράδυ στον γείτονα, θα φορτίζει και το πρωϊ θα είναι έτοιμο για δουλειά.
.
Να πω και γώ με σειρά μου προσοχή με τα ρεύματα και τους πίνακες, ο γείτονας μπορεί να μπλέξει και αυτός. Μην το κάνεις, είνα συνταγή για τρεχάματα και μπελάδες.

.

Το διαμέρισμα είχε ρεύμα παλιά και το κόψαν λόγω χρεών ή είναι σε νεόδμητη πολυκατοικία?

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Μόνο λάμπες φίλος, για μερικές ώρες τη μέρα. Βαριά βαριά 300 W. Και είναι προσωρινό όπως έχω αναφέρει και σε προηγούμενο μήνυμα.  Απλά είναι κάπως σκοτεινό το διαμέρισμα και θέλει καλό φωτισμό για να γίνουν σωστά οι εργασίες. Βαψίματα και τέτοια...


Το διαμέρισμα είχε ρεύμα παλιά και το κόψαν λόγω χρεών ή είναι σε νεόδμητη πολυκατοικία?

 

Ο γείτονας είμαι εγώ. και τα δυο διαμερίσματα δικά μου είναι. Βέβαια στην οικοδομή υπάρχουν και άλλα διαμερίσματα που κατοικούνται. Θέλω να λειτουργεί ο φωτισμός του διαμερίσματος, δε θέλω να μπλέκω με μπαλαντέζες. Άρα και το UPS θα πρέπει να συνδεθεί στην παροχή του διαμερίσματος, ή τελοσπάντων σε κάποια πρίζα του οπότε λογικά θα δώσει ρεύμα σε όλο το διαμέρισμα. Θέμα με τις διατομές των καλωδίων δεν τίθεται καθώς μιλάμε για το πολύ 1.5-2 αμπέρ για όλες τις λάμπες. 

 

Το κόψαμε εμείς λόγω οικονομικών δυσκολιών. Πολλά μαμισιάτικα για δήμο, ερτ μερτ κλπ κλπ. Δεν είναι καιρός για σπατάλες. 

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο για αυτη την δουλεια ειναι μια μπαλαντεζα και δυο προβολεις οι οποιοι πλεον ειναι πολυ οικονομικοι.κατα προτιμηση αλογονου και οχι led λογω των αποχρώσεων.

Οτιδηποτε αλλο συζητας ειναι πανακριβο και επικινδυνο αν δεν γινει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.