Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροφοδότηση ξεχωριστών χώρων με έναν μετρητή ΔΕΗ


Costantinos

Recommended Posts

Μια εμμονή με την ασφάλεια και την επικινδυνότητα την έχετε σε αυτό το φόρουμ. Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με ηλεκτρολογικά-ηλεκτρονικά για περισσότερα από 20 χρόνια. Κυρίως ηλεκτρονικά για αυτό και οι απορίες μου. Τα έχω πάρει τα μαθήματά μου και τα ηλεκτροσόκ μου. 

 

Πάντως καθαρά εγκυκλοπαιδικά, οι ουδέτεροι των διαμερισμάτων σε μια οικοδομή έχουν κοινό σημείο;

Η αρχική μου ερώτηση ήταν αν σε διπλανά διαμερίσματα σε οικοδομή όπου το πρώτο έχει ρεύμα ενώ το δεύτερο όχι, ενώνοντας μόνο τις φάσεις τους αρκεί για να ηλεκτροδοτηθεί και το δεύτερο.  Και πάλι τονίζω ότι το ενδιαφέρον μου είναι καθαρά εγκυκλοπαιδικό. Πάνω από όλα νομιμότητα. Και ασφάλεια φυσικά. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για σύνδεση UPS ή inverter στην παροχή του διαμερίσματος δες #12, #13, #16.
Το #20 είναι το φθηνότερο αν πρόκειται για μερεμέτια μόνον.
.

Μια εμμονή με την ασφάλεια και την επικινδυνότητα την έχετε σε αυτό το φόρουμ. ...

Ναί.
Eίναι δημόσιο forum μηχανικών, νομιμότητα και ασφάλεια είναι priority 0.
Πατέντες κόλπα κλπ δεν γίνεται να προταθούν απο εδώ.

 

 

edit:

... Τα έχω πάρει τα μαθήματά μου και τα ηλεκτροσόκ μου. ...

Εμμένουμε εδώ για να μην πάρεις και άλλο μάθημα ή ηλεκτροσόκ. Η ισχύς (ηλεκτρική ή μηχανική) δεν είναι hobby.

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Μια εμμονή με την ασφάλεια και την επικινδυνότητα την έχετε σε αυτό το φόρουμ. 

 

"συγχώρεσέ μας για την εμμονή μας..."  όπως επίσης για την δυσπιστία μου... ότι για να βάψεις δεν θες μπαλαντέζα, άλλα σου φαίνεται πιο εύκολο να συνδέσεις μεταξύ τους δύο πίνακες.... επέτρεψέ μας να καταλαβαίνουμε, ως "του επαγγέλματος", δύο πράγματα παραπάνω....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

"Έπεσα" σε μια αντίστοιχη περίπτωση.

 

Ο ενδιαφερόμενος εχει συγκρότημα με 10 ενοικιαζόμενα διαμερίσματα. Αυτά απο την κατασκευή τους έγιναν ως αυτόνομα οπότε και αυτήν την στιγμή έχει 10 μονοφασικούς μετρητές ΔΕΗ σε ένα σημείο μαζεμένους. Η εγκατάσταση είναι όπως πρέπει. Μου ζήτησε να του μειώσω τους μετρητές και σκέφτομαι για μια τριφασική παροχή (Νο2 αρχικά) και να μοιράσω ως προς τα διαμερίσματα. Αυτό είναι νόμιμο; Στην ΥΔΕ θα αποτυπώσω το συγκρότημα των κατοικιών; Πως θα ζητήσω ρεύμα απο την ΔΕΗ για αυτό το λόγο;

Link to comment
Share on other sites

"Έπεσα" σε μια αντίστοιχη περίπτωση.

 

Ο ενδιαφερόμενος ....

 

Αν ο ενδιαφερόμενος έχει σκοπό να τα κάνει κάτι σαν ξενοδοχείο , τότε μπορείς να βάλεις έναν μετρητή ,για επαγγελματική χρήση και με παροχή τουλάχιστον Νο3 . Αν τα νοικιάζει ως οικίες , δεν μπορεί να το κάνει , διότι στο συμφωνητικό που υπογράφει με τον εκάστοτε ενοικιαζόμενο, πρέπει να αναφέρεται και ο αριθμός παροχής της ΔΕΗ του διαμερίσματος που νοικιάζει.

Έχει κάποιο ιδιαίτερο λόγο και θέλει να κάνει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Στην ΥΔΕ θα αποτυπώσω το συγκρότημα των κατοικιών;

 

Στη ΥΔΕ θα αποτυπώσεις την πραγματικότητα τόσο στις κατόψεις όσο και στους πίνακες σου.

 

Αν επιλέξεις δηλαδή μια παροχή και μοιράσεις στα διαμερίσματα, αυτό ακριβώς θα σχεδιάσεις.

 

Ως προς την επιλογή του μεγέθους της παροχής πάντως (όπως λέει και ο astrah) πρέπει να γίνει μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.