Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τροφοδότηση ξεχωριστών χώρων με έναν μετρητή ΔΕΗ


Costantinos

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι,

Έχω εκπονήσει μελέτη ηλεκτρολογικών σε μία νέα οικοδομή η οποία αποτελείται από 11 διαμερίσματα και κοινόχρηστους χώρους, δηλαδή έχουν προβλεφθεί 11 μετρητές για τα διαμερίσματα και ένας μετρητής για τα κοινόχρηστα εκ των οποίων κάποιοι είναι μονοφασικοί και κάποιοι τριφασικοί. Ο ιδιοκτήτης σκέφτεται τα διαμερίσματα να αξιοποιηθούν τουριστικά οπότε μου θέτει το ερώτημα εαν γίνεται να γίνει εγκατάσταση με έναν μετρητή. Είναι εφικτό αυτό; Θεωρώ με ένα πεδίο διανομής γίνεται

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα πρέπει να δεις τους συντελεστές ταυτοχρονισμού στα φορτία  που έχεις και να αποφασίσεις τι παροχή θα αιτηθεις. 

Έτσι όπως το λες πας για νούμερο 5 (85kVA) 

Link to comment
Share on other sites

Το παροχικό πιστεύω έχει λυθεί. Αυτό που έχω κολλήσει είναι η διανομή από τον κεντρικό μετρητή στους πίνακες των διαμερισμάτων και το μηχανοστάσιο, όπου καποιοι χώροι έχουν απαίτηση σε τριφασικό ρεύμα και κάποιοι μονοφασικό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το πιό απλό....

Δίπλα στο μετρητή βάζεις τον Γενικό Πίνακα, που θα έχει τις κατάλληλες αναχωρήσεις για όλους τους υποπίνακες των διαμερισμάτων, ΚΧ, ασανσέρ, κήπο, κλπ

Γιατί ασχολείσαι εσύ (σαν αρχιτέκτων) με αυτά???

Edited by antloukidis
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ συνάδελφοι.

Έχω και τα δικαιώματα του Μηχανολόγου σαν πρώτη ειδκότητα, απλά στο προφίλ του φόρουμ έχω δηλώσει την επικρατέστερη από άποψης ασχολίας μου, αφου και τα δύο δεν ειναι δυνατό να δηλωθούν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.