Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επαγγελματικά δικαιώματα Χημικού Μηχανικού.


VAKIS11

Recommended Posts

Είμαι καινούργιος στο forum και θα παρακαλούσα όποιον γνωρίζει καλά το θέμα να διαφωτίσει και τους υπόλοιπους γιατί χανόμαστε :(

 

Παρατηρήσεις:

_ Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία ανεξάρτητα της επαγγελματικής σας ιδιότητας. Πχ ένας Πολιτικός Μηχανικός δε δημοσιεύει ένα θέμα που αφορά "Αμοιβές-Οικονομικά Αδειών" στην ενότητα των "Πολιτικών Μηχανικών".

_ Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ,

ZaXoYs

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Vakis11. Κι εγώ χημικός μηχανικός είμαι και έχω βρει αυτά όσον αφορά τα επαγγελματικά δικαιώματά μας:

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/EPAGELMATIKA_DIKAIWMATA/XHMIKOI

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε συνάδελφε αυτά τα χω δει και εγώ, αλλά αυτά είναι γενικές νομοθεσίες.. όπου κάποιος αντί να κατατοπιστεί χάνεται μέσα σε νόμους από 1927...

παράδειγμα κάτι πιο συγκεκριμένο όπως δηλαδή που και για πια έργα έχουμε δικαίωμα υπογραφής δεν έχω βγάλει άκρη....

P.X σε οικοδομή+εγκατάστασης +ηλεκτρολογικά έχω ακούσει ότι έχουμε δικαίωμα υπογραφής και θέλω να δω κάτω από ποιες προϋποθέσεις και αν γίνετε αυτό..

όπως και για περιβαλλοντολογικά θέματα θέλω πιο συγκεκριμένα να πει κάποιος τι ισχύει...

 

Τα Greeklish ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ κάνε edit το ποστ σουZaXoYs

Για την μετατροπή από Greeklish σε Ελληνικά, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Οι κατηγορίες των μελετών, στις οποίες μπορούμε να αναλάβουμε μελέτες είναι:

  • Μελέτες Βιομηχανιών
  • Χημικές μελέτες και έρευνες
  • Χημικοτεχνικές μελέτες
  • Περιβαλλοντικές μελέτες

Έχουμε δικαίωμα εγγραφής μόνο σε 2 κατηγορίες. Στις περιβαλλοντικές μελέτες έχουν δικαίωμα όλοι οι μηχανικοί. Επίσης μπορούμε να γίνουμε μελετητές και σε άλλες κατηγορίες έργων, αρκεί να υπάρχει αποδεδειγμένα εμπειρία ή σπουδές σχετικές με το αντικείμενο, κάτι το οποίο δεν ξέρω πως γίνεται.

 

Τώρα όσον αφορά την κατασκευή έργων, εμείς μπορούμε να αναλάβουμε έργα:

  • Βιομηχανικά - Ενεργειακά
  • Έργα καθαρισμού και επεξεργασίας νερού και υγρών, στερών και αερίων αποβλήτων.
  • Έργα χημικών βιομηχανιών.

Αυτά αναφέρονται στον οδηγό του Τ.Ε.Ε για νέους μηχανικούς από τη σελίδα 67 και μετά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.