Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπολογισμός Ανεμοπίεσης σε Θολωτές Στέγες


 
terry

Recommended Posts

Συμφωνα με το ΕΝ1991-1-4, παρ. 7.2.8 υπολογιζονται οι συντελεστες Cpe10 για θολωτες στεγες.

 

Οκ μεχρι εδω.

 

Οταν ομως η διευθυνση του ανεμου ειναι κατα μηκος του κτηριου, πως υπολογιζονται οι συντελεστες Cpe10???

 

 

EN1991-1-4.jpg

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Κάπου έχω και δει αναλυτική σχέση ... θα τη βρώ ...

Μέχρι τότε, ανέλυσε σε ευθύγραμμα τμήματα και χρησιμοποίησε τον αντίστοιχο πίνακα της δίρριχτης στέγης.

Όσο περισσότερα ευθύγραμμα τμήματα, τόσο θα τείνεις στην ακριβή λύση ...

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση μου εχω f/d=0.12.

 

O συντελεστης για τη ζωνη Α προκυπτει -1.2.

Με μια προσεγγιση διρριχτης στεγης, οι επιμερους συντελεστες δεν ειναι πανω απο -1.0.

 

Αρα ειναι λιγακι κατα της ασφαλειας.

Link to comment
Share on other sites

terry,

αναφέρομαι στο σχήμα 7.8 και τον πίνακα 7.4β.

 

Που βρήκες το Α και το -1.2 ; Mήπως δε μιλάμε για το ίδιο πράγμα ;

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε εχω θολωτη στεγη.

Το Α=-1,2 προκυπτει απο το νομογραφημα του ΕΝ1991-1-4, που εχω επισυναψει στο 1ο ποστ, για f/d=0.12

Link to comment
Share on other sites

Το νομογράφημα που παραθέτεις είναι για διευθύνσεις ανέμου κάθετες στην κυλινδρική επιφάνεια.

Για την παράλληλη διεύθυνση, όπως σωστά επισημαίνεις, δεν υπάρχει στον EC νομογράφημα ή πίνακας.

Αυτή την έλλειψη προτείνω να αντικαταστήσεις με την προσέγγιση της δίρριχτης ...

 

Για τους θόλους παρακάτω δεν υπάρχει θέμα γιατί όλες οι διευθύνσεις είναι ίδιες ...

Link to comment
Share on other sites

Για την παράλληλη διεύθυνση, όπως σωστά επισημαίνεις, δεν υπάρχει στον EC νομογράφημα ή πίνακας.

 

 

Αυτο εγραψα και στο 1ο ποστ.

 

Αν καταλαβα καλα αναφερεις οτι για διευθυνση ανεμου παραλληλα με τη θολωτη στεγη, να προσεγγισω τη στεγη ως διρριχτη?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ... και για καλύτερη προσέγγιση με ευθύγραμμα τμήματα στο e/4 (ανάλογα με τις περιοχές) ή σε υποδιαιρέσεις (μην υπερβάλλουμε κιόλας) ...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Μετά από αρκετό καιρό θα ήθελα να επανέλθω στη συζήτηση ζητώντας τη γνώμη σας σχετικά με τον υπολογισμό της ανεμοπίεσης σε κτίριο κάτοψης σχήματος σπείρας.

Η σκέψη μου είναι να το προσεγγίσω  σύμφωνα με τον ΕΚ 1.4 σχήμα 7.12 (θολωτή στέγη με κυκλική βάση). Παρόλα αυτά το b δεν είναι ίσο με το d και επίσης λόγω σχήματος (σπείρα) δημιουργείται μια ασυνέχεια. Ακόμη, η στέγη μου είναι πολύριχτη και το κέντρο της δεν ταυτίζεται με το κ.β της κάτοψης.

Θα ήταν σωστό να υπολογίσω τους συντελεστές Cpe10 για στέγη και τοίχους αναγάγοντας το σχήμα κάτοψης σε ένα ισοδύναμο κυκλικό με το κέντρο της στέγης να ταυτίζεται με το κέντρο της κάτοψης? Το να θεωρήσω ότι η στέγη μου είναι θολωτή είναι σωστό? Ποια είναι η γνώμη σας ?

Είμαι νέος μηχανικός και δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο. Οποιαδήποτε παράθεση σε βιβλιογραφία ευπρόσδεκτη.

Επισυνάπτω φωτογραφίες από κάτοψη, όψη, νομογράφημα ΕΚ.

Επειδή ενδεχομένως οι διαστάσεις να μην είναι ευδιάκριτες τις αναφέρω παρακάτω.

Κάτοψη :   Κατα x (d): 8.8m, ασυνέχεια 1.9m. Κατα y (b): 7.6m

Όψη: d= 8.8m, Ύψος κτιρίου (h) = 5.5m, Ύψος στέγης (f) = 1.5m 

2.JPG

1.JPG

287021700_331946689120289_7086473721601516435_n.png

287620038_594483268588125_5042605755267870334_n.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.