Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περιγραφικά τιμολόγια ΑΤΗΕ


gs

Recommended Posts

On 31/8/2017 at 4:47 ΜΜ, georgegaleos said:

Είναι τα άρθρα που θες.

Τα rar αρχεία είναι συμπιεσμένο pdf, σκαναρισμένες οι σελίδες που σ' ενδιαφέρουν α από το επίσημο βιβλίο.

Το doc είναι από πρόγραμμα δημοσίων έργων και είναι σε επεξεργάσιμη μορφή για να μπορέσεις να πάρεις ότι θες.

ATHE_III-ΗΛΕΚΤΡΟΛ.part1.rar

ATHE_III-ΗΛΕΚΤΡΟΛ.part2.rar

ATHE_III-ΗΛΕΚΤΡΟΛ.part3.rar

ATHE_III-ΗΛΕΚΤΡΟΛ.part4.rar

Report1.docx

Δεν μπορώ να τα κατεβάσω...

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά κατεβαίνουν αυτά που λες, δεν έχουν κάποιο θέμα.

Οπως και να ΄χει υπάρχουν και εδώ στα downloads που τα έχω ανεβάσει όλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Χρειάζομαι κι εγώ τις ΑΤΗΕ, παρακαλώ όποιον συνάδελφο μπορεί και έχει αυτά τα αρχεία να μου τα στείλει. Έχω βρει κάποια αρχεία απο dpapdpap και georgaleos αλλά δε με καλύπτουν, μου λείπουν κωδικοί. Δεν μπορώ να βρω πουθενά τις ΑΤΗΕ Ν (φαντάζομαι ότι είναι οι νέοι κωδικοί). Το πρόγραμμα του dpapdpap Erga είναι πολύ χρήσιμο αλλά και πάλι νομίζω λείπουν τιμές σε κάποιους κωδικούς και αρκετοί κωδικοί.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά κάνε έναν κόπο και διόρθωσε την Ειδικότητα στο προφίλ σου μιας και αναγράφει Ιδιώτης ενώ στο κείμενό σου απευθύνεσαι στην κοινότητα με το παρακάτω:

6 hours ago, anasta3d said:

παρακαλώ όποιον συνάδελφο

Στο θέμα σου τώρα:

Όλα τα ΑΤΗΕ είναι αυτά που υπάρχουν στα links στα downloads που βρήκες. Τουλάχιστον στο δικό μου, έχω ανεβάσει όλα τα μέρη των ΑΤΗΕ. Δεν έχουν εκδοθεί νέα ΑΤΗΕ ούτε επί των τιμολογίων του Σουφλιά ούτε επί των νέων περιγραφικών τιμολογίων (όπου σε γενικές γραμμές πρόκειται για την επανέκδοση των ενιαίων τιμολογίων του ν.3669/2008 προς εφαρμογή στις συμβάσεις του ν.4412/2016). Υπάρχουν μόνο περιγραφικά Ηλεκτρομηχανολογικών Εργασιών Οδοποιίας, Υδραυλικών και Λιμενικών Έργων.
Το πιθανότερο (είμαι σχεδόν σίγουρος) ότι αυτά τα "ΑΤΗΕ Ν" που αναφέρεις αφορούν είτε σε άρθρα για την δημιουργία νέων τιμών σε ήδη υπάρχουσα  σύμβαση, είτε σε τιμές προϋπολογισμών μελετών όπου επειδή δεν υπήρχαν τα ΑΤΗΕ που ήθελε η υπηρεσία έφτιαξε τα δικά της (ως νέες τιμές).
Αν θες ανέβασε κάποιο(-α) από αυτό(-α) που αναφέρεις ως ΑΤΗΕ Ν (αν έχεις κάποιο με την πλήρη περιγραφή του) καθώς και ενδεικτικά ποιους κωδικούς λες ότι σου λείπουν.
 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

to georgegaleos

Έκανα update στην ειδικότητά μου, ευχαριστώ για την επισήμανση.

Αν και έχω χρόνια στο επάγγελμα δεν έχει τύχει να  ασχοληθώ πραγματικά ως τώρα με κτιριακά έργα (περισσότερο με εργοστάσια κατασκευής προιόντων, 3d σχεδιαστικά κτλ) οπότε συγχωρέστε με εξ αρχής για την άγνοια που έχω επί του θέματος.

Έχω διάφορα ΑΤΗΕ που τα βλέπω με κωδικό Ν και το νούμερο ακολουθεί, φαντάστηκα και εγώ ότι αφορά κάποιο νέο κωδικό αλλά δεν ήξερα που να τον βρω, αν υπάρχει κάποια λίστα σχετική.

πχ image.png.b11e4cfc90c692e62ee57fad0d1f07f4.png που βρήκα στο παρακάτω link γιατί δεν έβρισκα παρόμοια σωλήνα στους απλούς κωδικούς. 

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=2ahUKEwjFt4Ppo9PkAhWKxosKHbqrDTMQFjAAegQIABAC&url=http%3A%2F%2Fwww.aepde.gr%2Fnews%2Fdownload%2F101_107fba19cde4f6bdbac96d3a62bf130b.html&usg=AOvVaw0zZzpldhpnLdsG8hfkqS8M

και άλλους πολλούς κωδικούς που απλά δεν έβρισκα κάτι αντίστοιχο στα έγγραφα που έχω βρει ως τώρα για λίστες κωδικών ΑΤΗΕ

άλλο ένα παράδειγμα

image.png.e889a6a2efb78ce5ae1bfc952745d1a4.png

στο μεταξύ αυτά είναι πολύ συνηθισμένα υλικά για υδραυλικές εγκαταστάσεις, όχι κάτι το φοβερό και γι αυτό 'κόλλησα' και τόσο πολύ.

Το γεγονός ότι με ενημερώνεις ότι η εκάστοτε υπηρεσία μπορεί να φτιάξει δικά της ΑΤΗΕ μου λείνει πολλές απορίες, δεν το ήξερα.

Τώρα ο υπολογισμός της πρόσφατης τιμής του κάθε υλικού έχει γίνει γρίφος με τις πληροφορίες που δίνονται τις επίσημες βγάζοντας λίστες ως το 3ο τρίμηνο του 2012 σε μορφή αρκετά ακαταλαβίστικη και σε παραπέμπει μετά στους Τους Γενικούς Δείκτες Τιμών Καταναλωτή (ΓΔΤΚΑ) της ΕΛ.ΣΤΑΤ

https://www.pesede.gr/el/times-monados-syntelestes-anatheorisis

στο tab συντελεστές αναθεώρησης. Μήπως κάποιος κατέχει να μου εξηγήσει πως γίνεται αυτός ο υπολογισμός; Έχει γίνει επίτηδες γρίφος για να αναγκαστεί κανείς να αγοράσει κάποιο απο τα προγράμματα της αγοράς;

Και πάλι συγγνώμη για την άγνοιά μου, εντυπωσιάστηκα από την ταχύτητα της απάντησης. Ευχαριστώ πολύ, το σάιτ πραγματικά είναι πολύτιμο, το μόνο μέρος που κάποιος μηχανικός μπορεί να βρει κάποιες απαντήσεις επί του επαγγέλματος, ειδικά ο νέος μηχανικός. Να είστε καλά.

image.png

Edited by anasta3d
Link to comment
Share on other sites

Κάνε έναν κόπο και μελέτησε τους Κανόνες συμμετοχής στο forum. Μην επαναλαμβάνεις/παραθέτεις το αμέσως προηγούμενο μήνυμα.

Για τα "ΑΤΗΕ Ν" είναι αυτό που σου είπα, ότι δηλαδή είναι άρθρα που έχει φτιάξει η Υπηρεσία διότι δεν υπάρχουν στα εγκεκριμένα οι εργασίες που ήθελε να εκτελεστούν.

Για το άλλο που αναφέρεις, έχει να κάνει με τον υπολογισμό της αναθεώρησης των εργασιών που συντάσσεται από τον Ανάδοχο στην πορεία του έργου προκειμένου να πάρει την διαφορά του κόστους της εργασίας αφού οι τιμές που χρησιμοποιούνται είναι αυτές που έχουν τα εγκεκριμένα τιμολόγια (με τους αντίστοιχους κωδικούς αναθεώρησης) ή αυτές που έχει συντάξει η Υπηρεσία (πάλι με τους ανάλογους κωδικούς αναθεώρησης) (διότι δεν υπάρχουν στα εγκεκριμένα οι εργασίες που ήθελε να εκτελεστούν)  [1] σε μια συγκεκριμένη χρονική περίοδο ενώ το έργο σου εκτελείται από την περίοδο αυτή και μετά.

[1] Δεν κάνεις υπολογισμό της πρόσφατης τιμής του κάθε υλικού άρα και της εργασίας όπως αναφέρεις.

Για τον υπολογισμό της αναθεώρησης, μέχρι το Γ'2012 υπήρχαν/εκδίδονταν συντελεστές αναθεώρησης, αφού εκδίδονταν και τα πρακτικά διαπίστωσης τιμών, όπου πρακτικά με τους συντελεστές αυτούς υπολόγιζες τις διαφορές τιμών των εργασιών σου προκειμένου ως κόστος να το εντάξεις σε έναν λογαριασμό προκειμένου να πληρωθείς (και) το ποσό αυτό. Μετά το Γ'2012 υπάρχει η διαδικασία με τον ΓΔΤΚ. Αν κάνεις αναζήτηση στο forum θα βρεις σχετικά .. έχω αναφέρει και εγώ κάποια στιγμή μια αναλυτική διαδικασία.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

to georgegaleos

Αν καταλαβαίνω καλά και διόρθωσέ με οι αναθεωρήσεις τιμών δε με αφορούν στην αρχική σύνταξη του τεύχους του προϋπολογισμού της δημοπράτησης. Τους κωδικούς των υλικών αν έχω καταλάβει καλά τους βρίσκω από τα pdf που έχεις δημοσιεύσει και εσύ, ενώ τις τιμές των υλικών για το τεύχος του προϋπολογισμού τις βρίσκω πού; Στο πρόγραμμα του dpapdpap ERGA πχ; Τα ΗΛΜ είναι υποχρεωτικό να συμπεριληφθούν σε στήλη του αρχικού πίνακα του προϋπολογισμού; Αυτά από ότι έχω καταλάβει είναι συντελεστές αναθεώρησης τιμών. Είναι έτσι; Με αφορούν στον αρχικό πίνακα του τεύχους δημοπράτησης ή μόνο στην αναθεώρηση τιμών κατά τη διάρκεια πραγματοποίησης του έργου; Και πάλι συγγνώμη για την άγνοια.

Μπορείς να μου παραθέσεις σε παρακαλώ πολύ τα link που αναφέρεις παραπάνω με την αναλυτική διαδικασία; Σίγουρα θα μου είναι βοηθητική.

Και πάλι σε ευχαριστώ για το χρόνο σου, είναι πραγματικά λίγοι οι μηχανικοί που μοιράζονται τη γνώση από την εμπειρία τους.

Edited by anasta3d
Link to comment
Share on other sites

Τώρα δίνεις ολοκληρωμένο το θες να κάνεις.... άρθρα μελέτης.
α) Τα ανωτέρω περιγραφικά τιμολόγια εργασιών εφαρμόζονται υποχρεωτικά κατά τη σύνταξη των προϋπολογισμών δημοπράτησης δημοσίων έργων. Στις περιπτώσεις που η μελέτη προβλέπει εργασίες που δεν περιλαμβάνονται στα τιμολόγια αυτά ή διαφέρουν ποιοτικώς από αυτές, συντάσσεται Νέο Άρθρο, η δε τιμή μονάδας του θα προσδιορίζεται και θα τεκμηριώνεται α) κατ' αναλογία με υπάρχουσες τιμές των τιμολογίων, β)αν δεν μπορεί να γίνει τεκμηριωμένα η παραπάνω αναλογία τότε καταφεύγουμε σε τιμές που προκύπτουν αιτιολογημένα από έρευνα σε επίσημες τιμές από τεχνικά φυλλάδια του εμπορίου. 
Σκόπιμο είναι να μην καταφεύγουμε στην τελευταία (γ') λύση (διότι μπορεί να προκαλέσει θέματα/προβλήματα/ενστάσεις κατά την φάση της δημοπρασίας για την κατασκευή του έργου αλλά και αργότερα πιθανές διαφορές μεταξύ επίβλεψης και αναδόχου) αλλά να εξαντλούμε κυριολεκτικά την πρώτη-(α') και μετά την δεύτερη-(β')
Αν δεν υπάρχουν κάποια άρθρα στα περιγραφικά τιμολόγια ενδεικτικά τα ΑΤΗΕ, δηλαδή είσαι στην περίπτωση γ', στην περίπτωση που δεν μπορεί να γίνει χρήση των Η/Μ από τα περιγραφικά με κάποιον από του παραπάνω (α', β', γ') τρόπους [σημείωση: δεν είναι απαραίτητο ότι π.χ. κάποιο από τα περιγραφικά των Η/Μ επειδή ανήκει στα ΛΙΜ να μην σου κάνει] τότε γίνεται χρήση των ΑΤΗΕ τα οποία στα οποία γίνεται η επικαιροποίησή τους αν χρησιμοποιήσεις το άρθρο ως έχει (από την τελευταία επίσημη τιμή που υπάρχει στο Γ'12 επικαιροποιώντας την στο τρίμηνο που θες χρησιμοποιώντας την διαδικασία με τον ΓΔΤΚ)  και αν τότε δεν καλύπτεσαι και από αυτά (π.χ. από την περιγραφή τους ή από το υλικό κλπ κλπ) τότε χρησιμοποιείς το άρθρο αυτό που νομίζεις ότι πλησιάζει πιο πολύ στα δικά σου δεδομένα και κατασκευάζεις κάποιο σχετικό με αυτό και είτε επεμβαίνεις π.χ. στην τιμή του υλικού αν κρίνεις ότι πρέπει να επέμβεις  ή/και της εργασίας όπου αν δεν υπάρχει καταφεύγεις στην παραπάνω γ' λύση για την τιμή του υλικού. Αν και με αυτή την διαδικασία δεν μπορείς να τεκμηριώσεις την εργασία τότε κατασκευάζεις ένα άρθρο νέο σύμφωνα με το γ'.
Γενικά πρέπει να είναι πολύ καλά "τοποθετημένη" η κάθε εργασία "δεμένη" όσο γίνεται καλύτερα ώστε να μην μπορεί να αμφισβητηθεί και δημιουργήσει προβλήματα. Κάθε επίσημο άρθρο έχει και έναν κωδικό αναθεώρησης ώστε στην φάση της κατασκευής του έργου να μπορεί να λάβει ο ανάδοχος τις αντίστοιχες αναθεωρήσεις των τιμών (αφού το έργο ως μελέτη έγινε σε έναν χρόνο Α ενώ η κατασκευή του σε μετέπειτα χρόνο). Έτσι και τα άρθρα που θα φτιάξεις εσύ (όχι δηλαδή τα επίσημα) πρέπει να συνοδεύονται και από τον ανάλογο (κάποιο σχετικό με την εργασία) κωδικό αναθεώρησης. Δηλαδή δεν θα πας πχ. να φτιάξεις αυτό κάποιο από τα ΑΤΗΕ Ν που αναφέρεις και θα του δώσεις/συνοδεύσεις με κωδικό αναθεώρησης άρθρου ΟΙΚ 7613 που αφορά υαλοπίνακες.

Ενδεικτικά κάποιο link σχετικά με αυτό που θες για τον ΓΔΤΚ είναι εδώ και εδώ ... κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις και άλλα ...

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.