Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Η/Υ και κατανάλωση ενέργειας.


sundance

Recommended Posts

εχω τροφοδοτικο 500 w.

 

καταναλωνει κανονικα σαν να ηταν μια λαμπα των 500 w ή λογω του μετασχηματισμου καταναλώνει πολυ λιγότερο?

Link to comment
Share on other sites

Με 500w τροφοδοτεί τη μητρική άρα θεωρητικά τραβάει περισσότερα. Δες στο σαν το άνω όριο από άποψης κατανάλωσης του κουτιού. Το θέμα εξαρτάται από τα υλικά του pc σου. Πχ αν έχεις βαριά κάρτα γραφικών θα έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση. Αν φτάσεις το τροφοδοτικό στα όρια κ δίνει 500w k έχει βαθμό απόδοσης η, θα τραβάει (500/η)w από τη ΔΕΗ

Link to comment
Share on other sites

Καταναλωνει ενεργεια αναλογα με τις απαιτησεις των υποσυστηματων. Αν καποιος εχει 4 σκληρους, πολυπυρηνο επεξεργαστη, γρηγορη καρτα γραφικων και κανει συμπιεση/επεξεργασια βιντεο οπως καταλαβαινεις ολα δουλευουν φουλ.

 

Το τροφοδοτικο τραβαει οσο ρευμα χρειαζεται. Προφανως υπαρχει κατω οριο οταν δεν κανεις τιποτα,ο η/υ καθεται δηλ, που δεν γνωριζω ποσο ειναι, δηλ τι ταξης μεγεθους ειναι.

 

Μια μετρηση με αμπεροτσιμπιδα του καλωδιου της φασης που καταληγει στο τροφοδοτικο θα σε βγαλει απο την απορια.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι

 

Τα συνήθη PC στους χώρους εργασίες (γραφεία) όπου έχουν τις συνηθισμένες κάρτες γραφικών (και όχι τα θηρία για 3D games) πάνω από 150-170W ισχύ μαζί με την οθόνη δεν τραβάνε.

 

Το τροφοδοτικό μπορεί να είναι 500W όμως ο εσωτερικός ετεροχρονισμός των υποσυστημάτων που αναφέρθηκαν είναι τέτοιος που η μέση ενεργός ισχύς που τραβάει ένα PC είναι κάπου εκεί που ανέφερα να μην πω και χαμηλότερη.

 

Τώρα τα PC με κάτι GeForce 9900GT και 2 σκληρούς ανεβαίνουν σε μια τάξη μεγέθους, μέση τιμή, γύρω στα 300 Watt όμως εδώ η διακύμανση μπορεί να είναι σαφώς μεγαλύτερη.

 

Σε επί τόπου μέτρηση με απόκλιση +-5~10% έχουμε μετρήσει 5 PC με Pentium 4 σκληρό δίσκο και συμβατικής απόδοσης κάρτα γραφικών και η κατανάλωση βρέθηκε γύρω στα 140 W.

 

Η τιμή αυτή είναι παρόμοια με αυτή διαφόρων εργασιών που έχουν γίνει.

 

Ενδεικτικά (δεν έχω διαθέσιμες όλες τις πηγες) μπορείτε να δείτε και εδώ :

 

http://windows.uwaterloo.ca/Hardware/PC_Power_Consumption.asp

 

και εδώ για άλλες συσκευές :

 

http://mesl.ucsd.edu/gupta/cse291-f08/Readings/AustralianITandPower.pdf

Link to comment
Share on other sites

ενα μονο pc.

 

αλλα με 10 ωρες την ημερα και 500w,θα ηταν ενα αξιολογο προσθετο ποσο ενεργειας με οτι αλλο συνεπαγεται αυτο (κοστος οικονομικο-περιβαλλοντικο).

 

ΥΓ.μιας και ειπες για δικτυο,θελω να τοποθετησω το πολυμηχανημα και τον εκτυπωτη γυρω στα 8 μετρα μακρια απο το pc.και τα 2 υποστηριζουν ethernet.

 

πως μπορω να το κανω?(καλωδια,δικτυο....)

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις μόνο ένα υπολογιστή το δίκτυο δεν πρέπει να υπάρχει στο λεξιλόγιο σου :P :P :P

 

ααα!!! εκτός και αν εννοείς το World Wide Web :P :P :P

 

Tώρα πέρα από την πλάκα. Είναι απλό να στείσεις τέτοιο δίκτυο. Δεν το έχω κάνει μόνος μου αλλά έχω δει του ξαδέρφου μου και δεν είναι τίποτα. Nα ξέρεις ότι γίνεται και ασύρματα η δουλειά σου αλλά θα σου κοστίσει πιο πολύ. Για ενσύρματα αν το ρουτερ σου έχει 3 θύρες ethernet είσαι έτοιμος. Διαφορετικά αγοράζεις ένα switch και κάνεις τη δουλειά σου ακόμα και με 10 ευρώ. Πάντως και με usb είσαι κομπλε νομίζω, δλδ αν έχεις 2 ethernet και 1 usb πάλι κάνεις τη δουλειά σου χωρίς έξτρα έξοδα.

 

Πρόσεξε το switch αυτό δεν είναι KVM switch. Τα KVM είναι για άλλη δουλειά.

 

αυτό που χρειάζεσαι : http://www.e-shop.gr/PER_switch.phtml (το 5άρι φτάνει)

ΚVM switch : http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=KVM%20SWITCH

 

Σχετικά με την κατανάλωση ενέργειας αυτό που καταναλώνει πιο πολύ ενέργεια είναι η οθόνη σου. Ιδίως αν είναι μεγάλη... Τελικά την πήρες την s-ips που έλεγες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.