Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατάληψη στην πολεοδομία Θεσ/νίκης


Julius Caesar

Recommended Posts

Συμφωνώ απόλυτα GEOKARAGIANNIS με το τελευταίο πόστ σου - η ένστασή μου αφορουσε στο ...υπερβολικό θιξιμό σου με τη δική μας άγνοια για το προβλημα που υπαρχει ειδικά στο Τμημα έκδοσης αδειών (είναι ομως αληθεια οτι σε 1ο - 2ο οροφο πανε και ερχονται σαν τις αδικες καταρες πολυ προκλητικα κιολας διαφοροι!!!).

Απλα επέτρεψε μου να σημειώσω οτι άλλο είναι να διαφωνεις ή  να επικρινεις -καλως οπως αποδειχθηκε στην παρουσα - υφος / αγνοια κλπ, και άλλο να υποθετεις ότι όποιος δεν είναι "μαζί" σας στο θεμα είναι βρωμικος ή "έχει βρεί άλλους τρόπους διεκπεραίωσης των λιγοστών υποθέσεων του" κλπ.

Εγώ θα ήθελα -πιο πολυ από εσενα- οι μαχες να δινονται μεσα στις υπηρεσιες και οχι εδω - μία φορά όμως να προσπαθώ να εξηγήσω με το καλό ή και με φωνές σε υπαλληλο (και ... μου τυχαινει συχνα) τα αυτονόητα του νόμου και να πεταχτει ένας συναδελφος να με βοηθήσει στην επιχειρηματολογια που σίγουρα και αυτόν θα τον αφορά την επόμενη φορά δεν έχω δει. Όπως υποθετω και άλλοι  που για να ασχολουνται με τα λεγομενα εδώ μεσα  δεν ειναι του στυλ που καταγγελεις. Και γι αυτο εχει μαζευτει τοση καχυποψια.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το θέμα στο αρχείο ρολάρει μια χαρά από θέμα χρόνου, καμιά σχέση με 2-3 χρόνια πριν. Και αυτό οφείλεται φυσικά στην πτώση αντικειμένου.

Τις προάλλες, κατά τις 12 το μεσημεράκι οι 4 θεριακλήδες υπάλληλοι είχαν αράξει μέσα στο αρχείο και κάπνιζαν ανελέητα. ΟΚ, είναι άσχετο, αλλά δεν είναι δυνατόν σε δημόσια υπηρεσία που εξυπηρετούνται και νοσούντες, και εγκυμονούσες κ.λπ. να μη μπορείς να πάρεις ανάσα. Και δυστυχώς δεν έκανα θέμα γιατί από αυτούς θα χρειαστεί να εξυπηρετηθώ και αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Και που δεις συνθήκες στο αρχείο του Ευοσμου, στο υπόγειο.  Ποντίκια, λιμνάζοντα νερά και διάφορα άλλα ωραία. Δεν φταίνε βέβαια οι υπάλληλοι, εκεί μάλλον κινδυνεύει η υγεία τους.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα GEOKARAGIANNIS με το τελευταίο πόστ σου - η ένστασή μου αφορουσε στο ...υπερβολικό θιξιμό σου με τη δική μας άγνοια για το προβλημα που υπαρχει ειδικά στο Τμημα έκδοσης αδειών (είναι ομως αληθεια οτι σε 1ο - 2ο οροφο πανε και ερχονται σαν τις αδικες καταρες πολυ προκλητικα κιολας διαφοροι!!!).

Απλα επέτρεψε μου να σημειώσω οτι άλλο είναι να διαφωνεις ή  να επικρινεις -καλως οπως αποδειχθηκε στην παρουσα - υφος / αγνοια κλπ, και άλλο να υποθετεις ότι όποιος δεν είναι "μαζί" σας στο θεμα είναι βρωμικος ή "έχει βρεί άλλους τρόπους διεκπεραίωσης των λιγοστών υποθέσεων του" κλπ.

Εγώ θα ήθελα -πιο πολυ από εσενα- οι μαχες να δινονται μεσα στις υπηρεσιες και οχι εδω - μία φορά όμως να προσπαθώ να εξηγήσω με το καλό ή και με φωνές σε υπαλληλο (και ... μου τυχαινει συχνα) τα αυτονόητα του νόμου και να πεταχτει ένας συναδελφος να με βοηθήσει στην επιχειρηματολογια που σίγουρα και αυτόν θα τον αφορά την επόμενη φορά δεν έχω δει. Όπως υποθετω και άλλοι  που για να ασχολουνται με τα λεγομενα εδώ μεσα  δεν ειναι του στυλ που καταγγελεις. Και γι αυτο εχει μαζευτει τοση καχυποψια.

Αν με γνώριζες πιστεύω ότι θα διαπιστώσεις αυτά που πιστεύεις κι εσύ. Εχω παρέμβει για βοήθεια απειρες φορές. 

Link to comment
Share on other sites

ετσι σε βλεπω τελικα, μαζί μαστε στο γκρουπ των ...ονειροπολων που πιστευουμε οτι μπορει να λειτουργησει καλύτερα και καθαρότερα το ρημαδι..

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Και που δεις συνθήκες στο αρχείο του Ευοσμου, στο υπόγειο.  Ποντίκια, λιμνάζοντα νερά και διάφορα άλλα ωραία. Δεν φταίνε βέβαια οι υπάλληλοι, εκεί μάλλον κινδυνεύει η υγεία τους.

 

Επίσης ένα κομμάτι του αρχείου της πολεοδομίας Ευόσμου είναι στο δώμα της οικοδομής στον ρόλο του μεζέ για τους αρουραίους!! Ακόμα δεν υπάρχει επιτήρηση του αρχείου εκεί πάνω. Ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει με τους φακέλους, ειδικά όταν υπάρχει συμφέρον να "χαθεί" κάτι!

 

Στις πολεοδομίες Θεσσαλονίκης, Καλαμαριάς, και Θέρμης τα τελευταία 2 χρόνια με εξυπηρετούν ΑΨΟΓΑ (και μακάρι να συνεχίσουν έτσι)! Δεν ξέρω αν είμαι πολύ τυχερός, αλλά ποτέ δεν περιμένω σε ουρές ή άμα έχει κόσμο περιμένω το πολύ 10-15 λεπτά.. Στην κυριολεξία δεν υπάρχει ψυχή εκεί μέσα από ιδιώτες μηχανικούς. Οι ΔΥ είναι μετρημένοι στα δάχτυλα, και το σύνολό τους δεν έχει καμία σχέση με αυτό πριν το 2010.. Έγιναν πολλές απολύσεις ή μετατάξεις υποθέτω, όταν μέχρι το 2011 υπήρχε μια κάποια κίνηση. Τώρα στο 2015, πως γίνεται οι υπηρεσίες να είναι υποστελεχωμένες όταν οι πολεοδομίες είναι άδειες δεν μπορώ να το εξηγήσω (εκτός αν πετυχαίνω τις μέρες..).

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

καλά το να καπνίζουν στο τμήμα αδειών είναι πραγματικά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ!

Μπορεί να πάρει φωτιά ο όροφος κι αυτοί μαζί! Τόσο στοκοί....

Επιβεβαιώνω απόλυτα αυτά που λέει ο Earl.

 

<<Δεν φταίνε βέβαια οι υπάλληλοι, εκεί μάλλον κινδυνεύει η υγεία τους.>>

Κ  αι για το τσιγάρο στο τμήμα αδειών δεν φταίνε οι υπάλληλοι. Φταίει ο διευθυντής που δεν τους κάνει παρατήρηση και η Τρόικα που δεν επιτρέπει την αγορά πυροσβεστικού εξοπλισμού  

Link to comment
Share on other sites

Εκεί στο αρχειο του κέντρου περναν πολλές φορές τα όρια με τσιγαρα - μπινελικια και αλλα χειροτερα, απλά  ίσως υπάρχουν και ¨ειδικές¨ προσλήψεις εκεί από πλευρας νοημοσύνης οπότε δε βλεπω να πολυαξιζει το κραξιμο γιατι στανταρ στο τελος θα τ ακουσουμε κιολας ("καλα μ' αυτους βρηκατε να ξεσπαθωσετε?" κλπ κλπ!!!)

Για Εύοσμο όμως όντως το παληκαρι το προσπαθει παλευοντας με ...θηρια!! αυτος δικαιουται επιδομα ανθυγειινης εργασιας!

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

καλά καμια φορά και οι ιδιοι ελεγκτές υπάλληλοι δημιουργούν γραφειοκρατεία απο μόνοι τους.

μου έτυχε περίπτωση σε ενημέρωση σύμφωνα με το αρθ5 του νοκ, η συνάδελφος να ζητήσει έλεγχο τοπογραφικού!!!!! σε άδεια του 198(κατι) !!!!
με την σημείωση στις παρατηρήσεις οτι μπορεί να ζητηθεί νεο τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ (!!!)

το άφησα λιγο να περάσει ντουκου(!!!) ελέγχθηκε το τοπογραφικό απο την τοπογράφο, ολα οκ (!!!)...καθυστέρηση 20 ημέρες....

και οταν πήγα για τα υπόλοιπα, μου ζήτησε τελικά η αρχιτεκτονας-π.μ. οτι σύμφωνα με την γνώμη της καλό θα ηταν για να είμαστε σίγουροι (!!!) νεο τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ (!!!!!!!!!!!!!)

μολις φώναξα όμως το πηρε πισω πανικόβλητη! αλλά κάποιον απο τους μηχανικούς (συναδέλφους, αλλα Δ.Υ) δεν είδα να παίρνει το μέρος μου που ειχα δίκιο...αλλα το μέρος της Δ.Υ.

καμια φορά το λεει και η παροιμία κορακου κόρακας ματι δεν βγάζει!!!! αλλά εντάξει...hellooo....προσγειωθείτε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει να μην τους πάρω όλους στο λαιμό μου, το παλλικάρι ο ομογενής στον Εύοσμο πράγματι κάνει δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.