Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δορυφορικές εικόνες 1959-1980 - Διαθέσιμες


SValkan

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μέχρι να γράψω τις δικές μου γρήγορες εμπειρίες από την περιήγηση στο site , ήρθε από τον svalkan  πιο πλήρη περιγραφή με ακόμα χρήσιμες πληροφορίες και πάλι ένα ευχαριστώ από εμένα 

Link to comment
Share on other sites

Διαπίστωσα ότι δεν προχωράει το κατέβασμα και με τα δυο πλήκτρα Θα ξαναδοκιμάσω κάποια άλλη στιγμή Είναι και το αρχείο μεγάλο 1. 7 GB 

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είμαι εκτός θέματος, αλλά μήπως γνωρίζει κάποιος γιατί τα αποσπάσματα ορθοφωτοχάρτη ΟΚΧΕ (ή ΕΚΧΑ) που κατεβάζουμε για επισύναψη σε τοπογραφικά κλπ, έχουν αφενός μεν χειρότερη ανάλυση από παλαιότερα, αφετέρου δε  μεγαλύτερο μέγεθος?

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά χρήσιμο +1 και ευχαριστούμε πολύ συνάδελφε!!!!

 

Εγώ έμαθα για το www.totalview.gr ελληνικό σαιτ για δορυφορικές εικόνες καλής ανάλυσης (δεν εχω παραγγειλει προσωπκα εγω  ακομα βέβαια). Υπάρχει απλά ελάχιστη δυνατη έκταση παραγγελιας με μη αμελητέο κόστος, αλλά  απο την άλλη εαν εργάζεται κάποιος σε κυρίως 1 μέρος ίσως αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ενδιαφερον. Εχω εγγραφει και μολις μπορεσω θα ψαξω για περιοεχες ενδιαφεροντος μου. Ειναι και ενα ταξιδι στο χρονο οι φωτογραφιες αυτες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά κατεβάζω εικόνες κάνοντας κλίκ στον χάρτη (μου δείχνει σωστές συντ/νες) και μου δίνει εικόνες λάθος τι παίζει ? ακολουθώ όλα τα βήματα παραπάνω σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Οι εικόνες είναι λίγο "χοντροκομμένα" περασμένες σαν γεωαναφορά στο EarthExplorer οποτε χρειάζεται λίγο δοκιμή (μπορεί να κατεβάσεις και καμια λάθος) ή να τσεκάρεις αν μπορείς το πολύ κακης ποιοτητας  preview στον χαρτη

(Υπενθύμιση: οι τελικές εικόνες .tif δεν εχουν γεωαναφορά)

 

post-94283-0-68265600-1434391127_thumb.jpg

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

stvalkan +1 τουλάχιστον.

φαίνονται οι επιστήμονες επαγγελματίες του χώρου 

(απαντάω στον ΚΑΝΑ που λέει "που τα βρίσκετε")

όχι σαν εμάς (κάτι σαν κι εμένα δηλαδή) που περιμένουν να τα βρουν από το φόρουμ

ή τίποτα φίλους τοπογράφους!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.