Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αδεια λειτουργίας Γυμναστηρίου


lefti

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα την γνώμη σας και την βοήθεια σας αν γνωρίζετε στο παρακατω Θεμα

Σε ισόγειο κατάστημα (ετσι αναγράφεται στην Οικ. Αδ. ετους 1979) μονοροφης οικοδομης, θα ιδρυθεί γυμναστηριο (ιδιωτ. γυμναστηριο σύμφωνα με Πολεοδομια). Για να γίνει αυτό χρειάζονται :

1. Βεβαίωση στατικης επαρκειας

2. Αντίγραφο Οικ. Αδειας που περιέχει το χώρο με βεβαιωση κυριας χρησης

Τα προβλήματα τωρα

1. Στην πολεοδομια υπαρχει μονο η Οικ. Αδεια (τα υπολοιπα εχουν καταστραφεί)

2.Το καταστημα διαθέτει και παταρι ισο με το 50% του χωρου του καταστηματος (το οποιο λογικα θεωρειται νομιμο συμφωνα με νομοθεσια της εποχης ?)

3. Τα σχεδια που εχει στην κατοχη του ο ιδιοκτητης ειναι μονο του συμβολαιογραφου (χωρις σφραγιδα απο πολεοδομια) και αποτελεσαν τον ''μπουσουλα'' για να γινει μια κατοψη (εγιναν και επι του χωρου μετρησεις)

4. Συμφωνα λοιπον μ αυτα σχεδια και το σκαριφημα της Οικ. αδειας υπαρχουν καποιες αποκλισεις ως προς το εμβαδον του οικοπεδου (και γενικα του κτιριου)

Ερωτησεις :

1. Η βεβαιωση ΚΧ δινεται απο εμένα ή από την πολεοδομια ;

2. Αλλαγη χρήσης χρειάζεται ; (απο ότι διαβασα όχι)

3. Να πω στους ιδιοκτητες ότι χρειαζεται ενημερωση φακελου και τυχον τακτοποιηση του κτιριου ή όχι ;

4. Αν σχεδιασω κατοψη του χωρου σε 1:50 με υπογραφη δικια μου θα ειμαι καλυμμενος ;

5. Σε περιπτωση που θελουν να έχουν και κυλικειο χρειαζεται αλλαγη χρησης ή αδεια απο Δημο;

Κτιριολογικα πληρουνται οι προυποθεσεις για λειτουργια γυμναστηριου οπως παραθετω στο αρχειο

(σημειωμένα με κιτρινο)

Ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

Οι εκτιμήσεις μου, για όσα μπορώ να καταλάβω από την περίπτωση,  είναι οι εξής :

 

1. Εκδίδεται από εμάς εκτός εάν έχει προηγηθεί κάποια ρύθμιση στο χώρο οπότε την εκδίδει η ΥΔΟΜ,

2. Θεωρώ πως χρειάζεται αλλαγή χρήσης για να αποκτήσει χρήση "χώρου συνάθροισης κοινού",

3. Από τη στιγμή που η αποτύπωση έχει αποκλίσεις στο εμβαδόν, πιθανότατα θέλει ρύθμιση εάν υπάρχουν οι προυποθέσεις,

4. Καλυμμένος ως προς τι και έναντι ποιου ?

5. Θεωρώ και τα δύο αλλά σε κάθε περίπτωση εξετάζεις τι γίνεται και με τις επιτρεπόμενες χρήσεις γης της περιοχής ή τον συνδυασμό των χρήσεων στον ίδιο χώρο.

 

Το αρχείο που αναφέρεις, δεν ανέβηκε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις! Συμπληρωνω επισης ότι

1. Απο την πολεοδομια μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται αλλαγη χρησης λογω του οτι στην κατηγορια εμπορίου υπάρχει η χρήση ινστιτούτο γυμναστικής. Παρακατω παραθετω αποσπασμα απο το εντυπο το τι χρειαζεται απο μηχανικο (απο το αρχειο που δεν ανεβηκε)
2. Για στατικη επαρκεια χρειαζεται να υπολογισω παραπανω φορτια; (υπενθυμιζω ισογειο το γυμναστηριο)

Λογικα δεν χρειαζεται καποια ρυθμιση των χωρων (παρολες τις μικρες αποκλισεις, μια και τα σχεδια ειναι του 1980)

Αν υπαρχει καμια ιδεα για το αν μου ξεφευγει κατι δεκτη

Ευχαριστω και παλι

(σελ 26 του εγγραφου αυτα που χρειαζονται απο μηχανικο)

 

εντυπο B για γυμναστηριο 2013.pdf

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γνωρίζει κάποιος τη διαφορά μεταξύ έκδοσης άδειας λειτουργίας γυμναστηρίου και ινστιτούτου γυμναστικής?

 

Το γυμναστήριο αναφέρεται στον κτιριοδομικό ως κατηγορία Γ-συνάθροισης κοινού ενώ το ινστιτούτο ως κατηγορία Η-εμπόριο. Σε άλλο φόρουμ ενεργειακών επιθεωρητών μιλάνε για διαφορές σε σχέση με την έκδοση ΠΕΑ και πως το πρώτο λειτουργεί 7 μέρες την εβδομάδα ενώ το δεύτερο 6 (δεν καταλαβαίνω από ΠΕΑ, απλά αναμεταδίδω την πληροφορία)

 

Ρωτάω γιατί πελάτης ψάχνει νέο χώρο για στούντιο γιόγκα- πιλάτες (ολιγομελή τμήματα, χωρίς βαριά όργανα). Το ΦΕΚ των γυμναστηρίων, που επισυνάπτει και ο lefti πιο πάνω, περιγράφει τις προδιαγραφές  του χώρου, εμβαδα, μπάνια κτλ... Ως γυμναστήριο περιορίζομαι ως προς τα ακίνητα που κοιτάμε, λόγω της βεβαίωσης στατικής επάρκειας. Ως ινστιτούτο γυμναστικής δεν βρίσκω περισσότερες πληροφορίες...

 

( Θα βοηθούσε αν έχει κάποιος το βιβλίο της Λεμπέση, αυτό για τις χρήσεις κτιρίων. Βλέπω από το site της δομικής τα περιεχόμενά του και αναφέρει ξεχωριστή κατηγορία ινστιτούτων γυμναστικής) 

Edited by OLgΑ-gMA
Link to comment
Share on other sites

Τα ΦΕΚ αναφέρουν πως χρειάζεται βεβαίωση στατικής επάρκειας, αλλά δεν περιγράφουν με ποιο τρόπο αυτή θα υπολογιστεί.

 

Έχω γίνει μπαλάκι μεταξύ της Υγειονομικής Υπηρεσίας και της Διεύθυνσης Τεχνικών Έργων με τον ένα υπάλληλο να με παραπέμπει στον άλλο.

Τελικά, έκανα γραπτό αίτημα στη Διεύθυνση Τεχνικών Έργων. Σε προφορικό επίπεδο, ο υπάλληλος μου απάντησε πως ότι και να ανοίξω, όσα άτομα και να έχει, θεωρείται γυμναστήριο ΚΑΙ ανήκει στην κατηγορία 3- χώροι συνάθροισης κοινού ΚΑΙ, σύμφωνα με τον αντισεισμικό, πρέπει να το υπολογίσω με συντελεστή Σ3 (1,15). Σε γραπτό επίπεδο, μου έδωσαν μια άσχετη απάντηση.

 

Αρα, για στούντιο πιλάτες σε όροφο τυπικής πολυκατοικίας, δεν παίζει να βγαίνει βεβαίωση στατικής επάρκειας με Σ3, άρα δεν παίζει να βγαίνει άδεια.

 

Προσωπικά, θεωρώ πως ο υπάλληλος μου απάντησε λάθος. Στη τελική,  η κατηγορία Η- εμπόριο-ινστιτούτα γυμναστικής τι στο καλό είναι? Ο αντισεισμικός δίνει Σ3 (1,15) σε αθλητικές εγκαταστάσεις και συντελεστή Σ2 (1,00) σε ινστιτούτα γυμναστικής.

 

Όποιος γνωρίζει κάτι, ας δώσει τα φώτα του!

Edited by OLgΑ-gMA
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε ερωτηση στην πολεοδομια της περιοχης, η απαντηση ηταν οτι το γυμναστηριο θεωρειτε ''ινστιτουτο γυμναστικης''. Εφοσον ο χωρος σου ειναι ειναι μικροτερος απο 250 τ.μ. θα σου βγαζει συμφωνα με τις προδιαγραφες (5τ.μ. /ατομο) <50ατομα. Αρα δεν ειναι χωρος συναθροισης κοινου. Ειναι λιγο μπερδεμενο γιατι οντως σαν γυμναστηριο αναφερεται στους χωρους συναθροισης κοινου, οι οποιοι εχουν ''συναθροιση''  πανω απο 50 ατομα. Εγω προσωπικα επειδη ειχα 180τ.μ. (<50) το θεωρησα  ''ινστιτουτο γυμναστικης''. Αυτα ελπιζω να βοηθησα...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα,

 

έχω αναλάβει κι εγώ την ίδρυση κ λειτουργία ενός γυμναστηρίου περίπου 200 τ.μ. στο ισόγειο διώροφης οικοδομής όπου σύμφωνα με την άδεια δόμησης (του 1984) είναι κατάστημα.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, σκέφτομαι ότι θα χρειαστούν εκτός των άλλων τα εξής:

1) δεν θέλει αλλαγή χρήσης (αφού θα έχει πληθυσμό<50 άρα δεν είναι Χώρος συνάθρ. κοινού), σύμφωνα με κτιριοδομικό ανήκει στην κατηγορία εμπορίουκι επιπλέον είναι ισόγειος χώρος (χωρίς υπόγειο) 

***[το άρθρο 10 της Π.Δ. 71-1988 αναφέρει:

10.5 Για χώρους συνάθροισης κοινού θεωρητικού πληθυσμού κάτω των 50 ατόμων οι οποίοι στεγάζονται σε κτίρια με διαφορετική κυρία χρήση (όπως κατάστημα, γραφεία κ.λ.π.) δεν θα ζητείται αλλαγή χρήσης των χώρων αυτών αλλά θα υποδεικνύονται μέτρα και μέσα πυροπροστασίας σύμφωνα με την 7600/1960 Εγκύκλιο Δ/γή Α.Π.Σ.]

2) δε θέλει μελέτη πυρασφάλειας αλλά υπόμνημα σύμφωνα με το ΦΕΚ 529 Β/ 2015 αφού μάλλον δε θα χρειαστεί μόνιμα μέτρα

3) Επειδή θα προστεθούν wc και νιπτήρες κλπ θα χρειαστεί Έ.Ε.Μ.Κ.

4) αν καταλαβαίνω καλά διαβάζοντας το ΝΟΚ δε γλιτώνω τουαλέτα ΑΜΕΑ 

 

Αν μπορείτε επιβεβαιώστε μου τα παραπάνω ή σχολιάστε επ' αυτών,

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι πρεπει να αναθεωρησεις ολη την αδεια γιατι θα πρεπει να πας μελετες υδρευσης- αποχετευσης (μιας κ θα προσθεσεις wc , νιπτηρες κλπ) . Επίσης, μελετη θερμανσης- κλιματσμου θα χρειαστεις και σιγουρα αλλαγη στα αρχιτεκτονικα, έστω και για εσωτερικες διαρρυθμισεις. Σιγουρα, δε νομιζω να τη γλιτωσεις με μια μικρης κλιμακας μονο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετά από συζήτηση με τη πολεοδομία και με δεδομένο ότι ο φάκελος της άδειας έχει χαθεί...μου είπαν ότι πρέπει να κάνω ανασύσταση φακέλου και μετά να βγάλω άδεια δόμησης για εσωτερικές διαρρυθμίσεις και για αλλαγή στη μελέτη ύδρευσης αποχέτευσης. 

Υπάρχει μία περίπτωση να μη χρειαστεί να κάνω αυτή τη διπλή διαδικασία αλλά να πάω κατευθείαν για άδεια, θα το δω τη Δευτέρα...

Ωστόσο ο πελάτης μου περιμένει 20 μέρες τώρα να του κάνω μία προσφορά κι εγώ δεν έχω ιδέα...Αν μπορεί κάποιος έμπειρος συνάδελφος να με καθοδηγήσει ως προς τις μελέτες και την αμοιβή θα ήμουν ευγνώμων!!! 

Αν καταλαβαίνω καλά θα χρειαστεί:

1.τοπογραφικό

2.διάγραμμα κάλυψης

3.αρχιτεκτονικά (ισογείου αλλά και α' ορόφου που είναι ξεχωριστή οριζόντια???)

4.μελέτη ύδρευσης αποχέτευσης (για το ισόγειο μόνο?)

5.μέτρα πυροπροστασίας

Άρα ποια η αμοιβή μου για όλα αυτά και για άδεια λειτουργίας γυμναστηρίου? 

Αν μπορεί κάποιος ας μου στείλει την άποψή του σε προσωπικό μήνυμα, :roll: ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.