Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αδεια λειτουργίας Γυμναστηρίου


lefti

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Πριν από λίγες μέρες πήρα την πρώτη μου ''δουλειά'' και γι αυτο θα χρειαστώ την βοήθειά σας.

Σε ισόγειο 3όροφης οικοδομής (έτος κατασκευής 2010) μου έχει ανατεθεί να βγάλω την άδεια λειτουργίας για ιδιωτικό γυμναστήριο. Ο χωρος όπου θα γίνει το γυμναστήριο έχει χρήση καταστήματος αλλά δεν έχει νοικιαστεί ποτέ. Οι ερωτήσεις που έχω να κάνω είναι οι εξής :

 

1. Βγάζω μόνο άδεια λειτουργίας για κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος η χρειάζεται να κάνω και αλλαγή χρήσης ?

 

2.Το γυμναστήριο θα προσφέρει υπηρεσίες trx,yoga και γενικα δεν θα εχει πολλά βαριά όργανα. Θα χρειαστεί έλεγχος στατικής επάρκειας?

 

3.Για τις εσωτερικές διαμορφώσεις μπάνια, αποδυτήρια, χωρίσματα λογικά με γυψοσανίδα πρέπει να γίνουν αλλαγές στην άδεια η αρκει μια άδεια εργασιών μικρής κλίμακας?

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Πριν από λίγες μέρες πήρα την πρώτη μου ''δουλειά'' και γι αυτο θα χρειαστώ την βοήθειά σας.

Σε ισόγειο 3όροφης οικοδομής (έτος κατασκευής 2010) μου έχει ανατεθεί να βγάλω την άδεια λειτουργίας για ιδιωτικό γυμναστήριο. Ο χωρος όπου θα γίνει το γυμναστήριο έχει χρήση καταστήματος αλλά δεν έχει νοικιαστεί ποτέ. Οι ερωτήσεις που έχω να κάνω είναι οι εξής :

 

1. Βγάζω μόνο άδεια λειτουργίας για κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος η χρειάζεται να κάνω και αλλαγή χρήσης ?

 

2.Το γυμναστήριο θα προσφέρει υπηρεσίες trx,yoga και γενικα δεν θα εχει πολλά βαριά όργανα. Θα χρειαστεί έλεγχος στατικής επάρκειας?

 

3.Για τις εσωτερικές διαμορφώσεις μπάνια, αποδυτήρια, χωρίσματα λογικά με γυψοσανίδα πρέπει να γίνουν αλλαγές στην άδεια η αρκει μια άδεια εργασιών μικρής κλίμακας?

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

θα χρειαστείς και πιστοποιητικό πυρασφάλειας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας.

Για την ανανέωση άδειας λειτουργίας γυμναστηρίου απαιτούνται οι υπεύθυνες δηλώσεις του άρθρου 5 ΦΕΚ Β 3169/2013.

Στη σελίδα 45356 αναφέρεται ότι η γνωστοποίηση πρέπει να συνοδεύεται από το έντυπο ΄Μέρος Β.

Στο έντυπο Μέρος Β όμως δεν υπάρχει η επιλογή ανανέωσης/επέκτασης της άδειας λειτουργίας στην τελευταία σελίδα.

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Επιλέγω μόνο το Γενικές Προυποθέσεις 8 για το παράβολο της ανανέωσης και το ενεργό πιστοποιητικό πυρασφάλειας και είμαι εντάξει ή πρέπει να υποβάλλω και τα υπόλοιπα έγγραφα που απαιτούνται για την ίδρυση?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας, θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με μια άδεια λειτουργίας γυμναστηρίου. Πελάτης μου έχει διαμορφώσει σε γυμναστήριο ισόγειο κατάστημα. και θέλει από μένα τα απαραίτητα δικαιολογητικά για την έναρξη. Διαβάζοντας το ΦΕΚ βλέπω πως απαιτούνται 

1. αρχιτεκτονικά

2. στατική επάρκεια 

3.πυρασφάλεια

4. αντίγραφο Ο.Α

Ωστόσο ο προβληματισμός μου είναι ο εξής: έχοντας κάνει ο πελάτης την εσωτερική διαμόρφωση του χώρου αυθαίρετα, εγώ αποτυπώνω απλός την υπάρχουσα κατάσταση  και δίνω τα αρχιτεκτονικά κατόψεις-όψεις-τομές απλός υπογεγραμμένα από μένα?

 

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

 

 

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

καλησπερα,

εχω κταστημα 100τμ με παταρι 50 τμ . το υψος κατω απο το παταρι ειναι 2.60 αρα δεν εχω προβλημα για γυναστηριο.

μπορω να χρησιμοποιησω το παταρι που εχει υψος 2.40 για μπανια - αποδυτηρια? γιατι στο διαταγμα γυμναστηριων δεν διαχωριζει τους χωρους(λεει ο καθε χωρος να εχει υψος 2,60)  αλλα βλεπω σε κανα δυο αδειες που εχουν πεσει στα χερια μου να το εχουν κανει....

 

 ευχαριστω?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα, 

σε ισόγειο κατάστημα εμβαδού μικρότερου των 100τ.μ. μπορώ να βγάλω άδεια ινστιτούτου γυμναστικής 

ώστε να μην πάει με προδιαγραφές γυμναστηρίου ή έχει καταργηθεί αυτή η περίπτωση πλέον και όλα 

πρέπει να έχουν τις προδιαγραφές των γυμναστηρίων; 

Link to comment
Share on other sites

@xavrias

Θεωρητικά υπάρχει χρήση "ινστιτούτο γυμναστικής", αλλά δεν υπάρχει διαδικασία αδειοδότησης και ξεχωριστές προδιαγραφές από του γυμναστηρίου.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.