Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βαθμός Διπλώματος και εύρεση εργασίας


yiannicivil

Recommended Posts

Γεια σας.

Είμαι δευτεροετείς φοιτητής στη σχολή Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ.

Θα ήθελα να εκφράσω μια απορία σε σχέση με το μέσο όρο με τον οποίο αποφοιτά κανείς.

Γνωρίζω ότι έχει μεγάλη σημασία στην επιλογή υποψήφιων σπουδαστών στα μεταπτυχιακά, όπως και η σχολή από την οποία αποφοίτησαν.

Έχει όμως σημασία στην αγορά εργασίας; 

Για παράδειγμα όταν μια εργοληπτική εταιρία αναζητά Πολιτικούς Μηχανικούς για στελέχωση, λαμβάνει υπόψιν τον βαθμό διπλώματος;

 

Συγχωρέστε με αν έχει ξανασυζητηθεί αυτό, πάντως ειλικρινά έψαξα και δεν βρήκα κάτι!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Μελλοντικέ συνάδελφε, δυστυχώς ο βαθμός απολυτηρίου δεν παίζει κανένα ρόλο στην αγορά εργασίας στην Ελλάδα. Μετράει μόνο για τα μεταπτυχιακά και για εργασία στο εξωτερικό. Στην Ελλάδα το μόνο που μετρά για την εύρεση εργασίας στον ιδιωτικό τομέα είναι οι προσωπικές και οι οικογενειακές γνωριμίες καθώς και η εμπειρία-προυπηρεσία. Ελπίζω να μην σε απογοήτευσα αλλά η κατάσταση έτσι είναι και θα είναι για πολλά χρόνια ακόμα.

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Και ετσι ηταν παντα.

 

Απο το 1985 που τελειωσα το ΕΜΠ κανεις δεν ρωτησε το βαθμο ουτε και ειδε το διπλωμα μου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι για αυτές τις λίγες δουλειές που θα κριθούν οι υποψήφιοι αξιοκρατικά, πιστεύω πως ένα δίπλωμα με 6 και ένα με 8 δε θα αξιολογηθεί το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, ισχύουν όλα όσα έχουν αναφερθεί παραπάνω & από τους τρεις συναδέλφους.

Γενικά και πάντα φιλικά, aim high & όλο και κάπου θα χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Ο βαθμός του πτυχίου, δεν είναι, αδιάφορο θέμα. Παίζει μεγάλο ρόλο, μεγάλο παίζει η εμφάνιση επίσης, η εργατικότητα, η εμπειρία, η απόδοση.

Τον υποψήφιο, δεν λένε μόνο, αυτός είναι 8, ο βαθμός πτυχίου του. Καλός είναι.

Η γενική αξιολόγηση παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο. Δυστυχώς ο καθένας έχει κάποια θετικά και άλλα αποκτόνται με πολύ κόπο.

Link to comment
Share on other sites

yiannicivil

α. μάθε καλά την ελληνική γλώσσα (..δευτεροετής...)

β. Φρόντισε όσο είσαι ακόμη φοιτητής, να αποκτήσεις όσο το δυνατόν περισσότερη εμπειρία από εργοτάξιο, και να αναπτύξεις τις διαισθητικές σου ικανότητες

γ. καμία σοβαρή κατασκευαστική δεν εξετάζει τους βαθμούς, αλλά την πραγματική αξία του μηχανικού. Εγώ π.χ. θα προτιμούσα "γάτο" τεϊτζή με βαθμό 5, από αριστούχο πολυτεχνίτη αλλά άσχετο με τη δουλειά. Όπως καταλαβαίνεις δεν είναι θέμα πρεστίζ, αλλά οικονομίας. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επιβεβαιώνω και εγώ όπως τα λένε οι παραπάνω, αλλά το μόνο που δεν υπώθηκε ότι ο βαθμός του Πτυχίου/Διπλώματος εκτός από τα μεταπτυχιακά χρησιμέυει σε προκυρήξεις του δημοσίου (σπάνιες για την εποχή) που έχουν να κάνουν με επιλογή βάσει προσόντων. Ο συντελέστης είναι ο Βαθμός Πτυχίου/Διπλώματος Χ 110 μόρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.