Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναζήτηση Μεταπτυχιακού στο ΕΜΠ


euapap

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

H αληθεια ειναι πως απο ΕΜΠ μονο αυτό θα κόλλαγε στην ειδικότηττα σου.

 

Δεν εχεις να χασεις τιποτα αν κανεις μια αιτηση. παντως σε προτρεπτω να δεις εναλλακτικές και σε άλλα πανεπιστημια

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να πω και εγώ τη δική μου γνώμη..

 

Εγώ είμαι μεταπτυχιακός του ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ αλλά της 2ης κατεύθυνσης που λέγεται ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΟΡΕΙΝΩΝ ΠΕΡΙΟΧΩΝ που λειτουργεί στο Μέτσοβο για πρώτη χρονιά από τον Σεπτέμβριο. Είμαι Μηχανικός Περιβάλλοντος (Δ.Π.Θ.) και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.

 

Οι παρουσίες είναι υποχρεωτικές και ισχύει το ίδιο με την πρώτη κατεύθυνση της Αθήνας, ότι τα μαθήματα είναι 9:00π.μ με 15:00..

 

Τα μαθήματα όμως παρόλα αυτά παρουσιάζουν αρκετό ενδιαφέρον και είναι αρκετά πρακτικά..Πραγματικά εγώ έχω μάθει πολλά πράγματα και πίστεψέ με σε αυτό που σου λέω.

 

Είμαστε 12 άτομα διαφόρων ειδικοτήτων, θετικών επιστημών, ως επί το πλείστον Μηχανικοί και έχουμε και μια συνάδερφο σου Γεωπόνο. Μένουμε σε ιδιόκτητες οργανωμένες εγκαταστάσεις του ΕΜΠ στο Μέτσοβο ΔΩΡΕΑΝ (http://www.ntua.gr/MIRC/) και πραγματικά μέχρι στιγμής ζούμε μια αξέχαστη εμπειρία. Προσωπικά αισθάνομαι πολύ τυχερός που επελέγην ανάμεσα σε 200+ άτομα που κάναν αίτηση αν και ήμουν στους επιλαχόντες στην αρχή.

 

Πιστεύω ότι είναι διαφορετικό από την κατεύθυνση της Αθήνας στην οποία τα πράγματα είναι απρόσωπα μεταξύ των φοιτητών οι οποίοι είναι ποιο πολλοί και οι περισσότεροι το βλέπουν καθαρά διαδικαστικά, απλά να πάρουν ένα χαρτί, χωρίς βέβαια να τους κατηγορώ σε καμία περίπτωση.

 

Απλά εμείς ήμασταν διατεθειμένοι να "σκαρφαλώσουμε" προκειμένου να παρακολουθήσουμε το συγκεκριμένο ΔΠΜΣ αλλά το αποτέλεσμα μας έχει ανταμείψει 100%.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα και χρονια πολλα!

 

εχω τελειώσει την αρχιτεκτονική στο ΑΠΘ και ενδιαφέρομαι για το μεταπτυχιακό στο Μετσόβιο με θέμα σχεδιασμός-χώρος- πολιτισμός.

στα δικαιολογητικά πρέπει να υποβάλλω ένα δοκίμιο περίπου 1000 λέξεων με τις θεματικές ενότητες της κατεύθυνσης αυτής.

Γνωρίζετε πως πρέπει να κατευθυνθώ στο δοκίμιο αυτό ή τι πρέπει να αποφύγω?

ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

το μεταπτυχιακό είναι θεωρητικό

 

θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις διαβάζοντας τον οδηγό σπουδών του προγράμματος

 

το δοκίμιο ουσιατικά είναι μια επιστολή όπου εξηγείς ποιά είναι τα ερευνητικά σου ενδιαφέροντα και πως θεωρείς οτι το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό μπορεί να σε βοηθήσει

 

θα σε συμβούλευα να επικεντρωθείς σε ένα συγκεκριμένο θέμα

να εξηγήσεις τους λόγους για τους οποίους το θεωρείς σημαντικό/ το επέλεξες κλπ

να το αναλύσεις σύντομα

να μιλήσεις για τη μέθοδο που σκέφεσαι να ακολουθήσεις

και τέλος να πεις με 2 λόγια γιατι νομίζεις πως το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό θα σε βοηθήσει να εμβαθύνεις στους προβληματισμούς σου

 

όχι αοριστίες και γενικότητες για την αρχιτεκτονική

αυτά το πολύ στον πρόλογο

συγκεκριμένο θέμα-αντικείμενο

 

καλή επιτυχία

 

υγ αν είσαι Αθήνα θα σε συμβούλευα να παρακολυθήσεις ορισμένα μαθηματα και για να μπεις στο πνεύμα και γιατί γίνεσαι οικεία φυσιογνωμία

Link to comment
Share on other sites

το δοκίμιο ουσιατικά είναι μια επιστολή όπου εξηγείς ποιά είναι τα ερευνητικά σου ενδιαφέροντα και πως θεωρείς οτι το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό μπορεί να σε βοηθήσει

 

θα σε συμβούλευα να επικεντρωθείς σε ένα συγκεκριμένο θέμα

να εξηγήσεις τους λόγους για τους οποίους το θεωρείς σημαντικό/ το επέλεξες κλπ

να το αναλύσεις σύντομα

να μιλήσεις για τη μέθοδο που σκέφεσαι να ακολουθήσεις

και τέλος να πεις με 2 λόγια γιατι νομίζεις πως το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό θα σε βοηθήσει να εμβαθύνεις στους προβληματισμούς σου

 

Αυτό παίζει 1000%, το ζητούσαν και σε εμάς, σκαλώνουν άσχημα με το συγκεκριμένο θέμα. Δώσε μεγάλη βάση και φτιάχτο όσο πιο καλά μπορείς (εγώ το 'χα μάθει και απ' έξω :razz:).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχει κανείς παρακολουθήσει το μεταπτυχιακό "Δομοστατικός Σχεδιασμός κ Ανάλυση Κατασκευών" του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ? Εντυπώσεις? Αξίζει? Γνωρίζει κανείς τι βαθμό πτυχίου απαιτεί περίπου?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Κανείς καμιά απάντηση στις παραπάνω ερωτήσεις του jackson για το μεταπτυχιακό "Δομοστατικός Σχεδιασμός κ Ανάλυση Κατασκευών" ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καταρχάς...έχω την αίσθηση ότι η ερώτηση είναι σε λάθος θέμα :) (υπάρχει νομίζω θέμα ειδικά για το μεταπτυχιακό αυτό).

Εν πάσει περιπτώσει, καθώς τυχαίνει να έχω παρακολουθήσει το συγκεκριμένο ΔΠΜΣ, αν ακόμα ενδιαφέρεσαι, ρώτα ώστε να βοηθήσω (αν μπορώ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.