Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναζήτηση Μεταπτυχιακού στο ΕΜΠ


euapap

Recommended Posts

Ναι...ενδιαφέρομαι.Βασικά θέλω να μάθω αν ειναι δυνατό,βασει της δυσκολίας των μαθημάτων,να ολοκληρωθεί σε ένα έτος;Και τις εντυπώσεις που σου άφησε.Άξιζε;Σου προσέφερε κάτι χρήσιμο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η πλειοψηφία των παιδιών πιστεύω το ολοκλήρωσε σε 1.5 έτος. Υπήρχαν κάποιοι που το έκαναν σε 1 - είναι δυνατόν, υπό την προυπόθεση ότι δεν εργάζεσαι παράλληλα, αλλά είναι λίγο σκότωμα.

Καθώς παρακολούθησα το μεταπτυχιακό σχετικά μεγαλύτερος (μετά το στρατό), δεν ξέρω αν είμαι κατάλληλος να σου απαντήσω αν το μεταπτυχιακό ήταν εύκολο κλπ...Οι σπουδές γενικότερα, κατά τη γνώμη μου, προσφέρουν τρόπο σκέψης.

Τελοσπάντων, καθώς είσαι φοιτητής και πιθανότατα θα κάνεις το μεταπτυχιακό "στα καπάκια", έχω να παρατηρήσω ότι, το συγκεκριμένο ΔΠΜΣ είναι χρήσιμο:

1) αν σε ενδιαφέρει να ακολουθήσεις ακαδημαική καριέρα, οπότε και μάλλον θα σου ταίριαζε η ροή ανάλυσης

2) αν σκοπεύεις να εργαστείς ως ελεύθερος επαγγελματίας/υπάλληλος σε μελετητική εταιρία σε θέματα μεταλλικών κατασκευών, καθώς και σε θέματα ενισχύσεων (Τάσιος). Τα υπόλοιπα, με τα οποία ασχολείται το μεταπτυχιακό, είναι περισσότερο θεωρητικά - εξαίρεση ίσως αποτελεί το μάθημα του Καββαδά, που ασχολείται με υπόγεια έργα.

 

Είναι σημαντικό να κάνεις το μεταπτυχιακό για συγκεκριμένο λόγο και όχι απλά επειδή είσαι Πολιτικός Μηχανικός με κατεύθυνση Δομοστατικού, και τώρα θέλεις και ένα μεταπτυχιακό στον τομέα σου. Επιπλέον, θα ήταν σκόπιμο να επιδιώξεις μεταπτυχιακή εργασία με θέμα που να σε βοηθήσει αργότερα και στην επαγγελματική σου σταδιοδρομία.

 

Γενικότερα, αν έχεις όρεξη για περισσότερο διάβασμα, όρμα. Αν θέλεις απλά ένα ακόμα χαρτί (δεν μπορώ να φανταστώ το λόγο), επίσης όρμα - υπάρχουν μαθήματα που προσφέρονται απλά για να συμπληρώσεις τα απαιτούμενα.

 

Ρώτα ότι άλλο θες, άλλωστε και γω θα επιδιώξω ένα δεύτερο μεταπτυχιακό στο ΕΜΠ, πάντα μου άρεσε η ατμόσφαιρα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά , είμαι στον Υδραυλικό τομέα (για διαφόρους λόγους,όχι επειδή δεν μ άρεσαν τα δομοστατικά),οπότε δεν πρόκειται για ένα μεταπτυχιακό στον τομέα μου.Τα μαθήματα πώς γίνονταν;Παραδόσεις, εργασίες και εξέταση στο τέλος να φανταστώ;Εσύ προς τα πού σκέφτεσαι για το 2ο μεταπτυχιακό σου;

Link to comment
Share on other sites

Υδραυλικό τομέα ε; Υπάρχουν (αν και μάλλον το γνωρίζεις καλύτερα) μεταπτυχιακά πιο κατάλληλα για τους υδραυλικούς, εκτός αν θεωρείς πως, διαλέγοντας κατεύθυνση Υδραυλικού και κάνοντας ένα μεταπτυχιακό προσανατολισμένο στους Δομοστατικούς θα έχεις περισσότερα εφόδια και επιλογές.

Λοιπόν, για τα μαθήματα...κατ'αρχάς, καθώς δεν είσαι Δομοστατικός, μάλλον θα σε υποχρεώσουν να παρακολουθήσεις Πεπερασμένα στοιχεία του Παπαδρακάκη ή την Προχωρημένη πλαστική ανάλυση του Σπηλιόπουλου (αν δεν κάνω λάθος).

Παρακολούθησα το μεταπτυχιακό πριν 2-3 χρόνια, οπότε επιφυλλάσομαι για τυχόν αλλαγές. Υπήρχαν δύο ροές, ανάλυσης (περισσότερο θεωρητική) και σχεδιασμού. Ωστόσο, μικρή σημασία είχε η επιλογή σου, αφού τελικά επέλεγες μαθήματα και από τις 2 ροές.

 

Δεν υπήρχε συγκεκριμένος τρόπος διεξαγωγής μαθημάτων. Συνήθως είχε το κλασσικό παρακολούθηση και εξέταση στο τέλος (προσοχή, η εξεταστική περίοδος είναι συμπυκνωμένη σε ~10 ημέρες). Εργαστήρια δε νομίζω να υπήρχαν, ενώ κάποιοι καθηγητές έδιναν και ασκήσεις για το σπίτι κατά διαστήματα-που μετρούσαν θετικά. Σε λίγα μαθήματα δεν υπήρχε εξέταση στο τέλος, παρά ένα θέμα εξαμήνου που το παρέδιδες στη λήξη (και το παρουσίαζες) - ωσάν μικρή διπλωματική.

 

Εγώ θέλω να ασχοληθώ με τη μηχανική και τον προγραμματισμό (ευτυχώς έχω πολύ όρεξη αν και σου ρίχνω 10ετία χεχε), οπότε θα κυνηγήσω το "Υπολογιστική Μηχανική" ή το "Εφαρμοσμένη Μηχανική" - αν βέβαια με δεχτούν.

 

Αλήθεια, γνωρίζεις τίποτα για αυτά τα μεταπτυχιακά;

Link to comment
Share on other sites

Ο υδραυλικός τομέας είναι ενδιαφέρον , αλλά τελικά όχι τόσο πολύ , για μένα, ώστε να ασχοληθώ και επαγγελματικά (αν και δεν ξέρει ποτέ κανεις).Για τα μαθήματα που λες πως ίσως με υποχρεώσουν το χω ακούσει και γω...Για τα πεπερασμένα δεν είμαι και τόσο σίγουρος , αφού στην Πάτρα τα έχουμε σαν γενικό μάθημα (υποχρεωτικό) και όχι κατεύθυνσης.Για την προχωρημένη πλαστική ανάλυση , μάλλον θα το θέλουν ως προαπαιτούμενο.Κυρίως με ενδιαφέρει το κομμάτι των μεταλλικών και απ'όσο έχω δει, έχει αρκετά μαθήματα στο πρόγραμμα.Για τα μεταπτυχιακά που αναφέρεις , δυστυχώς , δεν γνωρίζω και πολλά.Πάντως για το μεταπτυχιακό που αναφέρει ο φίλος Jackson είναι το Επιστήμη κ Τεχνολογία Υδατικών Πόρων.Από οσο έχω δει το πρόγραμμα σπουδών του είναι αρκετα καλό για όσους τους ενδιαφέρουν τέτοια ζητήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Κατ' αρχάς καλησπέρα σε όλους! είμαι διπλ. πολ μηχ (γεωτεχνικός) Π.Θ. και με χουν επιλέξει στο μεταπτυχιακό Σχεδιασμός και Κατασκευή Υπογείων Έργων στο ΕΜΠ. Θα ήθελα αν έχετε κάποια σχετική εμπειρία φυσικά να με ενημερώσετε σχετικά με τα μαθήματα και τις απαιτήσεις σε παρουσίες. Μου είναι πολύ ενδιαφέρον το εν λόγω πρόγραμμα αλλά θέλω να συνδυάσω και άλλα πράγματα ταυτόχρονα π.χ. σεμινάρια, εργασία (ΑΝ τύχει χαχαχα). Αν έχει παρακολουθήσει κάποιος-α το εν λόγο πρόγραμμα και μπορεί να με ενημερώσει... Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Απο φιλους που το παρακολουθησαν θα σου πω οτι η παρουσια ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ.

Με Γκαζετα και Μουκοβαλα δεν μπορεις και αλλιως!!

 

 

ΥΓ. Ενα αλλο θετικο που θυμαμαι ειναι ενα μεγαλο ταξιδι στο εξωτερικο!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ τερυ! ναι για τις εκδρομές έχω ακουσει και εγώ τα ίδια. Όσο για το μάθημα του Γκαζέτα-Μπουκοβάλα 1 είναι μονο νομίζω και αυτό επιλογής. Ελπίζω οι άλλοι καθηγητές να είναι λίγο διαφορετικοί (θα δείξει)...

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι εργανωνουν το Μεταπτυχιακο, οποτε βαζουν και τις απαιτησεις.

Για τις παρουσιες ειναι σιγουρος, αν υπαρχει ελαστικοτητα ειναι αλλο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.