Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πατητή τσιμεντοκονία


Recommended Posts

Καλησπέρα , στο σπίτι μου δυστηχώς έχουν ραγίσει το 60-65% απο τα πλακάκια σε σαλόνι , καθιστικό και με μικρότερο ποσοστό στα δωμάτια , η αιτία ειναι το αφρομπετό.....το ερώτημα μου είναι μπορώ κατευθείαν να τοποθετήσω πατητή τσιμεντοκονία ή θα "κάτσει" και αυτή? η τοποθέτηση της θα γίνει φυσικά όπως πρέπει , με το Α και Β υλικό και αναμέσα τους το πλέγμα , θά έχω πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο υπαρχουν πολλες αιτιες που μπορει να εχουν ραγισει τα πλακακια, πιθανοτερη ειναι αυτη που αναφερεις, αναλογα και με την ηλικια του σπιτιου.

Σε ενα σαθρο υποστρωμα καλο ειναι να μην τοποθετησεις κατευθειαν την πατητη αν πρωτα δεν το δει καποιος που να εφαρμοζει υπευθυνα τετοια υλικα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ιδιόκτητη οικοδομή τα πλακάκια 3 ορόφων

τοποθετήθηκαν  σε υπόστρωμα από ελαφρομπετόν εδώ και 25 χρόνια

Δεν είχα κανένα παρόμοιο πρόβλημα

 

αντίστοιχα ως μηχανικός καλέστηκα πολλές φορές ίσα με 6-7 

σε όμοιες με τη δική σου  αστοχίες αλλά με υπόστρωμα κανονική τσιμεντοκονία

 

Όμοια περίπτωση με τη δεύτερη αποτελεί μεγάλο υποκατάστημα στην περιοχή μου

που τινάχθηκαν όλα τα πλακάκια σε 2 ορόφους μέσα σε 2 χρόνια από τη λειτουργία του

και μετά την αλλαγή με νέα άλλου τύπου εδώ και 3 χρόνια δεν έχουν κανένα πρόβλημα

 

Αν ψάξεις στο φόρουμ υπάρχουν εκτενή όμοια θέματα

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν θα βάλεις πατητή τσιμεντοκονία σε τέτοιο υπόστρωμα... Δεν ξέρω την εταιρία που έχεις στο μυαλό σου (με Α και Β υλικό) αλλά το πάχος δεν είναι ικανό να αναλάβει τέτοια πράγματα που περιγράφεις. 

Η πατητή δεν αντιμετωπίζεται ως κοινή τσιμεντοκονία αλλά ως διακοσμητική πρόταση και προτεραιότητα είναι πάντα το σωστό υπόστρωμα. 

Η πρόσφυση δεν είναι πρόβλημα, αντιμετωπίζεται με χαλαζιακό αστάρι.... αλλά δεν πρόκειται να έχεις αποτέλεσμα αν υπάρχει έστω μία περίπτωση του να σπάσει πλακάκι στο μέλλον.... Η ρωγμή θα μεταφερθεί στη πατητή...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.