Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το μέλλον των ελεύθερων επαγγελματιών (ηλεκτρολόγων) στην κρίση


Costantinos

Recommended Posts

πόσο σου κόστισαν αυτά τα υλικά και πόση ώρα σας πήρε η τοποθέτηση?

Παρελειψα να αναφερω οτι για την εγκατασταση περαστηκαν απλα καναλια πλαστικα.Ολα μαζι περιπου στα 500€ και σαν χρονος 2 μερες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν κρίνω την ποιότητα της εργασίας και να τα έκανες σωστά.

σε προηγούμενο ποστ σου μας είπες ότι στα 1500 ευρό κυμαίνονταν όλοι οι ηλεκτρολόγοι.

οπώτε μας λές εν ολίγοις ότι αφαιρώντας τα 500 ευρό υλικά σου ζήτησαν 1000 ευρό εργασία συν φπα για δύο ημέρες.

επειδή είμαι στην αγορά και παίρνω δουλειές με τις προσφορές που δίνω και ας μην είμαι και ο ποιό οικονομικός, χωρίς να θέλω να σε προσβάλω θα σου πω ότι άλλα ζήτησες από τους εγκαταστάτες ενώ εσύ έφτιαξες κάτι διαφορετικό.......

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι η συζήτηση με τον φίλο δεν έχει νόημα

σε πόσους από μας έχει τύχει να μας ζητάει κάποια πράγματα ο πελάτης και μετά όταν ακούει το κόστος να φτιάχνει τα μισά....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θεωρώ πως η συζήτηση πήρε λάθος τροπή από την αρχή.

για να καταλάβει ο κόσμος ότι η δουλειά μας έχει αξία πρέπει πρώτα να το πιστέψουμε εμείς.

όλοι αλλάζουν μια πρίζα ή μια κουζίνα,παρακάτω όμως λίγοι πάνε......

το αν κάποιοι συνάδελφοι είναι ακριβοί είναι δικό τους πρόβλημα.

αλλά σίγουρα το φτηνό δεν είναι και καλό.

εγώ θεωρώ πως ένα πρόβλημα είναι η λαθρεγκατάσταση.

όλοι οι συνταξιούχοι και η μόνιμα εργαζόμενοι στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα τα απογεύματα κάνουν μερεμετάκια.

και ναι αυτό γινόταν πάντα αλλά τωρα που μίκρυνε η πίτα πονάει.

και στην τελική αυτός που έχει άδεια εκτέλεσης ηλεκτρολογικού υλικού θα πρέπει να έχει τη δυνατότητα εκλογής και προμηθειάς του.

για να κρατηθούν τα μαγαζιά κάνουν σε όλους την ίδια έκπτωση και ψωνίζουν όλοι με απλή απόδειξη... και άντε εμείς να βγάλουμε τα έξοδα.

που έχει παγιωθεί μια κατάσταση που πρέπει να ψιχολογήσεις τον πελάτη για το αν θα πληρώσει το φπα.

και να εκθέσω και έναν ακόμα προβληματισμό.

εγώ καλώς η κακώς είμαι 30 χρονών και π΄ρολαβα και μάζεψα κάποια εμπειρία(που κάποιοι εδώ μέσα και έξω υποστηρίζουν πως είναι του σωρού αυτή η εμπειρία και πως είναι απλά κοινή λογική),τι θα κάνουν όμως οι σημερινοί εικοσιπεντάρηδες, που θα δουλέψουν, που θα μάθουν και πότε.......

Link to comment
Share on other sites

Τα προβληματα που αντιμετοπιζει ο κλαδος μας ειναι πολλα και συνθετα και ξεκινανε κατα την δικια μου αποψη απο τις επαγγελματικες μας ενωσεις (ΤΕΕ,ΕΕΤΕΜ ,ΠΟΣΕΗ) που δεν εκατσαν ποτε σε ενα τραπεζι και να συζητησουν τα προβληματα του κλαδου μας και να προσπαθησουν να προτεινουν λυσεις για το καλο ολων μας αλλα το μονο που εχουν καταφερει ειναι η μια να αντιπαρατηθετε στην αλλη για μικροσυμφεροντα και προσωπικα ωφελει.

Σημερα για να οδηγησεις ενα αυτοκινητο πρεπει να εχεις διπλωμα και αν δεν εχεις πας αυτοφωρο ενω για να κανεις ηλεκτρολογικες εγκαταστασεις δεν χρειαζεται να εχεις κανει εναρξει στην εφορια ,να εχεις παρει αδεια εξασκησεως επαγγελματος ,να εχεις γραφειο,να εχεις λογιστη ,να εχεις ΤΕΒΕ,φορολογια 26% απο το πρωτο ευρω κλπ .

Και ερχεται η ωρα που πας να δωσεις προσφορα στον χ'' πελατη και σου λεει οτι εισαι ακριβος και πας να τον κλεψεις ενω ενας γνωστος του ηλεκτρολογος θα του κατασκευασει την εγκατασταση με τα μισα λεφτα γιατι δεν εχει ολα τα παραπανω και καμια συνεπεια απο το κρατος.

Και εμεις μετραμε καθε μερα ποσο εχει παει το χρεος μας προς το κρατος.

Link to comment
Share on other sites

και να προσθέσω πως μετρώντας το χρέος μας αναρωτιόμαστε , ρε μπας και να κάνω διακοπή να δουλεύω μαύρα.

και μετά ψάχτε να βρείτε που πήγαν οι συντάξεις,οεο

Link to comment
Share on other sites

Σημερα για να οδηγησεις ενα αυτοκινητο πρεπει να εχεις διπλωμα και αν δεν εχεις πας αυτοφωρο ενω για να κανεις ηλεκτρολογικες εγκαταστασεις...

 

Ναι, αλλά η οδήγηση αυτοκινήτου είναι κάτι που αποδεικνύεται γιατί γίνεται σε δημόσιο χώρο, ενώ μια ηλεκτρολογική εγκατάσταση όχι, γιατί γίνεται σε ιδιωτικό. Υπάρχει τρόπος να ελεγχθεί το φαινόμενο?

 

Σκέψου ότι υπάρχουν τόσοι πολλοί ηλεκτρολόγοι που κάθε οικογένεια διαθέτει κι από έναν, ώστε να μπορεί να έχει τζάμπα τη βεβαίωση ώστε μετά να προχωρήσει με την ησυχία της στις ιδιοκατασκευές! Και πολλές φορές αυτός ο ίδιος ηλεκτρολόγος θα αναλάβει την κατασκευή χωρίς μεγάλη αμοιβή και απόδειξη, αφού θα πρόκειται για στενό συγγενή - φίλο.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω δυο παρατηρησεις:

 

1ον Σε συζητηση καθαρα επαγγελαμτικη (μέλλον ηλεκτρολογων) γτ συμμετεχουν και ιδιωτες!!!???

2ον Οπως έχουν αναφερει και αλλοι συναδελφοι, οι υπογραφακηδες ζουν και βασιλευουν. Υπογραφουν ακομα και με πλαστες σφραγιδες....

 

Και εδω ερχεται το εξης ερωτημα.

 

Γτ δεν υπαρχει μια online βαση οπου καθε σχεδιο θα παιρνει και το δικο του μοναδικο αριθμο (οπως με τα ΠΕΑ) οπου θα φαινεται ποιος το εχει υπογραψει. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.