Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόφαση βόμβα του ΣτΕ: Αντισυνταγματικές όλες οι περικοπές στις συντάξεις


dimitris GM

Recommended Posts

Με μια απόφαση του ΣτΕ που αφορά 3 εκατ. συνταξιούχους, κρίνει ως αντισυνταγματικές τις περικοπές στις συντάξεις και την κατάργηση των δώρων.

 

Όπως αποκάλυψε ο αντιπρόεδρος της Βουλής και βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ, Αλέξης Μητρόπουλος, στον Γιώργο Παπαδάκη, το Συμβούλιο της Επικρατείας, έκρινε αντισυνταγματικές όλες τις μειώσεις συντάξεων καθώς και τη ρήτρα μηδενικού ελλείμματος.

 

Η απόφαση αυτή, όπως υποστήριξε ο Αλέξης Μητρόπουλος, αφορά τους πάντες και θα ανακοινωθεί άμεσα. Βασικό της σημείο είναι ότι κρίνεται αντισυνταγματική η ρήτρα μηδενικού ελλείμματος καθώς μειώνει διαρκώς τις συντάξεις.

 

«Ισχυρό διαπραγματευτικό όπλο στα χέρια της κυβέρνησης» έκρινε την απόφαση του ΣτΕ ο Αλέξης Μητρόπουλος η οποία είναι οριστική. Τα χρήματα που θα χρειαστούν είναι πάνω από 1,2 δισ. Ο βουλευτής συνέστησε να μην προστρέξουν οι πολίτες στα δικαστήρια καθώς αφορά όλους.

 

Η απόφαση αυτή εαν εφαρμοστεί θα αποκαταστήσει τις συντάξεις στα επίπεδα του 2012 ενώ θα επαναφέρει τα δώρα Χριστουγέννων και Πάσχα καθώς και το επίδομα αδείας.

 

Πηγή: http://newpost.gr/po...i-ton-baroyfakh

 

Click here to view the είδηση

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τζάμπα απόφαση, δεν πρόκειται ούτε παραπάνω cents να δούν οι συνταξιούχοι με τέτοια οικονομικά προβλήματα ρευστότητας που έχει το κράτος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εκ νέου αντισυνταγματικές νέες μειώσεις για τόσα χρόνια δουλειάς 

 

τελικά μεταξύ σοβαρού και αστείου η νέα δισεγγονο-γενιά ίσως πάρει αναδρομικά όσα κόπηκαν (σε χαρτζιλίκι)

Link to comment
Share on other sites

πριν από λίγο άλλα άκουσα πάντως στο ραδιόφωνο. ότι δεν έχει βγει ακόμη η απόφαση (κάτι για τις 8 Μαίου νομίζω είπανε) κι ότι θα αφορά μόνο όσους έχουν κάνει προσφυγή, ότι μπορει να συνεπάγεται αυτο. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά??? Έμεινα Παυλόπουλος (καθηγητής συνταγματολόγος)!!!

Αντισυνταγματικές οι μειώσεις συντάξεως, αλλά συνταγματικότατες οι αυξήσεις των εισφορών κατά 25% και με αναδρομική ισχύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Η προσφυγή του ΤΕΕ απορρίφθηκε για τυπικούς λόγους λένε (δεν τα έχω διαβάσει δυστυχώς). Αυτό δε νομίζω πως σημαίνει ότι κρίθηκαν συνταγματικές.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Η προσφυγή του ΤΕΕ απορρίφθηκε για τυπικούς λόγους λένε (δεν τα έχω διαβάσει δυστυχώς). Αυτό δε νομίζω πως σημαίνει ότι κρίθηκαν συνταγματικές.

 

δηλαδή δεν απορρίφθηκε επί της ουσίας αλλά επί κάποιου τυπικού/νομικού παραθυρακίου?όντως ισχύει κάτι τέτοιο?

 

Όπως και να'χει πολύ φοβάμαι πως θα κληθούμε να πληρώσουμε τις αυξημένες εισφορές δυστυχώς...

 

Τουλάχιστον αν αποκαταστήσουν δώρα και συντάξεις,θα αυξήσουν την αγοραστική δύναμη των πελατών μας ,οπότε πάλι στην τσέπη μας θα καταλήξουν... :razz: (αστεϊσμός προφανώς)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.