Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προσθήκες σε προ του 1955 θεωρουμε οτι εχει αδεια ή όχι?


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Λοιπόν η κατάσταση έχει ως εξής, σε ένα οικόπεδο έχουμε 140 τμ κατοικια του 1936 που εως το 75 προστέθηκαν άλλα 50 τμ. και αποθήκες 150 τμ του 1936 και εως το 75 προστέθηκαν άλλα 250 τμ.  Υπάρχει μόνο μια οικ. άδεια του 70 για προσθήκη 24 τμ στην κατοικία που όμως πλέον δεν μπορει να φανεί ξεκάθαρα ποιό ήταν το κομμάτι της προσθήκης. Στις διευκρυνηστικες εγκυκλιους γραφει πως αν εχω κτηριο προ 55 θεωρειται οτι έχει οικοδομική άδεια. τώρα εγώ στα φύλλα καταγραφής θα βάλω με οικ. αδεια και θα γράψω προ 55 και της προσθήκης ή χωρίς οικοδομική άδεια? και θα δηλώσω το σύνολο των τμ σαν προ 75?  

Επίσης στα προ 75 κοιτάμε όρους δόμησης? υπέρβαση ύψους, πλάγιες αποστάσεις? ή νομιμοποιούνται όλα?

 

Συγνώμη δεν σας ανέφερα ότι σε όλα αυτά υπάρχει και μια προσθήκη 7 τμ του 2009?

Αυτή θα παει κατηγορία 4 ή 5?

Υπέρβαση δόμησης και κάλυψης με βάση τους όρους δόμησης της περιοχής δεν υπάρχει.

Edited by irini86
Link to comment
Share on other sites

Στο κεντρικό μενού συστήματος αυθαιρέτων ΤΕΕ

βάζεις ότι έχεις Ο.Α είτε "προ του 55" είτε με τον αριθμ αδείας "..../1970"

 

Υπό την προϋπόθεση ότι

α) δεν υπάρχει σύσταση και

β) ότι η επικρατούσα χρήση είναι κατοικία

όλες οι κατοικίες σου θα εντάσσονταν στην κατηγ 1

(σε αυτή την περίπτωση δεν εξετάζεις λοιπές υπερβάσεις -παραβάσεις Δ -ύψους κλπ)

 

Δεν βλέπω να πληροίς το β) -εκτός και αν κάποια τ.μ

αποθηκών χρησιμοποιούνται για λεβ/σιο ή αποθήκη κατοικίας

 

Σε αυτή την περίπτωση  τα πηγαίνεις όλα ως προ του 83 -και ως κατηγ 2

πλην των 9 τ.μ κατηγ 4 (αν ισχύουν τα <20% και <40%) άλλως 5

και  λαμβάνοντας υπόψη όλες τις παραβάσεις υπερβάσεις

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

για τις αποθηκες ειχα τηλεφωνησει στο helpdesk και μου ειπαν οτι αφου δεν χρησιμοποιειται κατι απο αυτεσ για εμπορικη χρηση τοτε μπορω να τις βαλω ολες ως βοηθητικους χωρους του σπιτιου και να παν κατηγορια 1

αν τα βαλω κατηγορια 2 , δεν μπορω να βαλω και τα 7 τμ του 2009 κατ. 4 ή 5 γιατι η 2 δεν συνδιαζεται με καμια αλλη πριν της 3

 

οσο για προ του 55 μπορω να θεωρησω οτι υπαρχει οικοδομικη αδεια ε? και τα υπολοιπα κατηγορια 4?

αυτο αν ισχυει ειναι πολυ βολικο για τον πελατη γιατι υπολογιζεται μικροτερο το προστιμο

δεν ξερω τι γινεται πλεον με το helpdesk παιρνω συνεχεια και δεν το σικωνουν ποτε

 

αν ισχυουν τα 20%, 40%, αυτα όμως δεν τα συγκρινω με τα μεγεθη της υπάρχουσας οικοδομικής αδείας?

τωρα που δεν εχω γιατι και αυτη του 70 δεν γραφει τιποτα , μονο το φυλλο αδειας εχω βρει και ειναι πολυ ασαφες

δεν εξυπακουεται οτι πρεπει να παω κατηγορια 5?

Edited by irini86
Link to comment
Share on other sites

τα 9.τ.μ τόσο σημαντικά είναι που δεν μπορεί να τα κατεδαφίσει?

 

Η Help εδώ και καιρό καταργήθηκε!

Link to comment
Share on other sites

ειναι τουαλετα απαραιτητη για μελος της οικογενειας με αναπηρια δεν μπορει να κατεδαφιστει 

το φανταστικα για το hepl

και τι κανουμε απο δω και περα? οτι μας φωτισει ο Θεός!

τελοσπάντων ανεξαρτήτως των προ του 75, εκτιμάται ότι μπορώ να επιλέξω ναι στο αν υπάρχει οικοδομική άδεια και τα 9 τμ να μην τα βάλω κατ. 5 αλλά 4?

Edited by irini86
Link to comment
Share on other sites

τι ακριβως να ψαξω?

δεν ειναι αμεα, απλα εχει αναπηρια πανω απο 80%

ο ιδιοκτήτης βασικα που εχει το 75% της ολης ιδιοκτησιας και ο γιος του το αλλο 25% εξ αδιαιρετου

και εδω μου ειχαν πει τα χριστουγεννα στο helpdesk οτι απλα επιμεριζω τα τμ με τα ποσοστα στα φυλλα καταγραφης

Edited by irini86
Link to comment
Share on other sites

1. Άτομα με ποσοστό αναπηρίας 80% και άνω, καθώς και πρόσωπα που επιβαρύνονται φορολογικά από πρόσωπα με τις παραπάνω ιδιότητες, για την υπαγωγή στο άρθρο 8 του παρόντος καταβάλουν ποσοστό 15% του ενιαίου ειδικού προστίμου, όπως υπολογίζεται σύμφωνα με το Παράρτημα Α του παρόντος και υποβάλλουν επιπλέον και τα δικαιολογητικά που αποδεικνύουν τη συνδρομή των ανωτέρω προϋποθέσεων. Το ποσοστό της αναπηρίας πιστοποιείται από βεβαίωση / γνωμάτευση, που έχει εκδοθεί από αρμόδια δημόσια αρχή. (Σ,Σ κύριας κατοικίας και όλων των αυθαιρέτων)

 Εγκ 3 Κύρια κατοικία είναι αυτή που αναγράφεται στη φορολογική δήλωση ως κύρια κατοικία.

Εγκ 3 Παρ. 1 : Οι ρυθμίσεις της παραγράφου αυτής εφαρμόζονται για αυθαίρετες κατασκευές και αυθαίρετες αλλαγές χρήσης χωρίς τον περιορισμό κύριας κατοικίας.

Εγκ 3 Παρ. 1, 2 : Η φορολογική επιβάρυνση ατόμου από άτομο με ειδικές ανάγκες αποδεικνύεται από τα στοιχεία της τελευταίας φορολογικής δήλωσης, η οποία και υποβάλλεται στο πληροφοριακό σύστημα.

Εγκ 4  Παρ. 1 : ∆ιευκρινίζουµε ότι στην έκφραση «ποσοστό αναπηρίας 80% και άνω» νοείται ίσο ή µεγαλύτερο του ποσοστού 80%.

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξέρω γιατί μου το επισημαίνετε αυτό?

έχω χαρτί που πιστοποιεί ποσοστό αναπηρίας 83% και το έχω βάλει στα φύλλα καταγραφής, και έχει γίνει η σχετική έκπτωση και σε παράβαση για η/χ που κανονικά ήταν να είναι 500 ευρώ και με την αναπηρία μου βγάζει 75 ευ΄ρω!

 

Αν βάλω το μπάνιο των 7,5 συγκεκριμένα τμ κατ. 5 τι επιπτώσεις θα έχω αργότερα?

Edited by irini86
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.