Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ερώτηση για Erasmus


Recommended Posts

Καλησπέρα σας και καλό μήνα σας εύχομαι θα ήθελα να σας υποβάλλω μια ερώτηση σκέφτομαι να μετέχω στο πρόγραμμα Erasmus και τα συνεργαζόμενα ιδρύματα είναι Ισπανία Universitat Politecnica de Catalunya (EPSEM) και Universidad Politecnica de Madrid,Σουηδία Stockholm University,Πορτογαλία Instituto Politecnico do Porto και Φινλανδία Vaasan Ammattikorkeakoulu.
Βέβαια υπάρχουν και σε Γερμανία Πολωνία Ουγγαρία και Ρουμανία απλά δεν τα επιθυμώ.
Όσον αφορά την Φινλανδία έχω συγγενείς οι οποίοι με βοήθησαν είδη με πληροφορίες και λεπτομέρειες για κόστος ζωής καιρό κλπ και απλά σκέφτομαι Φινλανδία η Μαδρίτη; 
Ποία πιστεύετε είναι η καλύτερη επιλογή ανάμεσα σε αυτές τις δύο χώρες;
Σκέφτηκα και εγώ φυσικά η Φινλανδία είναι πολύ καλή  αλλά έκατσα και έψαξα τα πάντα και δεν μπορώ να αποφασίσω υπάρχουν διαφορές αρκετές για να μην πω μεγάλες ανάμεσα τους δηλαδή δεν υπάρχει κάποιο ίδιο μέτρο σύγκρισης απλά μου αρέσουν σαν ιδέες και οι δύο.  
Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις και τις γνώμες σας! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Edited by thanasis1994
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και καλό μήνα σας εύχομαι θα ήθελα να σας υποβάλλω μια ερώτηση σκέφτομαι να μετέχω στο πρόγραμμα Erasmus και τα συνεργαζόμενα ιδρύματα είναι Ισπανία Universitat Politecnica de Catalunya (EPSEM) και Universidad Politecnica de Madrid,Σουηδία Stockholm University,Πορτογαλία Instituto Politecnico do Porto και Φινλανδία Vaasan Ammattikorkeakoulu.

Βέβαια υπάρχουν και σε Γερμανία Πολωνία Ουγγαρία και Ρουμανία απλά δεν τα επιθυμώ.

Όσον αφορά την Φινλανδία έχω συγγενείς οι οποίοι με βοήθησαν είδη με πληροφορίες και λεπτομέρειες για κόστος ζωής καιρό κλπ και απλά σκέφτομαι Φινλανδία η Μαδρίτη; 

Ποία πιστεύετε είναι η καλύτερη επιλογή ανάμεσα σε αυτές τις δύο χώρες;

Σκέφτηκα και εγώ φυσικά η Φινλανδία είναι πολύ καλή  αλλά έκατσα και έψαξα τα πάντα και δεν μπορώ να αποφασίσω υπάρχουν διαφορές αρκετές για να μην πω μεγάλες ανάμεσα τους δηλαδή δεν υπάρχει κάποιο ίδιο μέτρο σύγκρισης απλά μου αρέσουν σαν ιδέες και οι δύο.  

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις και τις γνώμες σας! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

 

 

Αν σκέφτεσαι να ανοίξεις κάποια πόρτα για εργασία σαν απόφοιτος ή μεταπτυχιακό, τοτε διάλεξε με βάση αυτό. Αν όχι κάνε μια έρευνα σχετικά με τα γούστα που έχει κάθε πόλη. Επίσης όντας και γω ερασμίτης στα φοιτητικά μου χρόνια, θεωρώ πολύ σημαντικό να έχει πολλούς ερασμίτες (και γενικά φοιτητές) η πόλη που θα πας.

 

Τσέκαρε και τι παίζει και από υποτροφία, γιατί ανάλογα την χώρα διαφέρει και η υποτροφία (αν δεν εχει αλλάξει κάτι μέχρι σήμερα).

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο για Erasmus προς το παρόν σκέφτομαι και για πρακτική αλλά σε δύο χρόνια! Σε ευχαριστώ για την απάντηση όσον αφορά επειδή η Φινλανδία ανήκει στις χώρες υψηλού κόστους διαβίωσης έτσι σου δίνουν περισσότερα χρήματα σε σχέση με την Ισπανία δηλαδή 450  τον μήνα ενώ στην Ισπανία 400 βέβαια αυτά είναι μόνο το κατάλυμα αλλά και πάλι καλά είναι! Ακόμα δεν μπορώ να αποφασίσω βέβαια..!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.