Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια κατεδάφισης


Recommended Posts

Ναι έχεις δίκιο, μπερδεύτηκα λόγω ταχύτητας. Σε 1 οικόπεδο υπάρχουν 2 κάθετες ιδιοκτησίες. Και θέλω να τις γκρεμίσω και τις 2. Λογικά 1 άδεια κατεδάφισης βγαίνει

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορείς και με μία απο κοινού Αδεια κατεδάφισης στο ενιαίο Οικόπεδο.

Λογικά θα χρειαστείς και Τοπογραφικό πρόσφατο με τις νέες προδιαγραφές. 

Link to comment
Share on other sites

Στα δικαιολογητικά λέει Τοπογράφ. Διάγραμμα ΕΓΣΑ 87- το έχω από τοπογράφο στο συμβόλαιο, οκ. ¨όμως ζητά΄και τοπογραφικό με ένδειξη θέσης κατεδαφιστεου + φωτος μέσα. Κάνω ένα καινούργιο εγώ - απλό χωρίς ΕΓΣΑ ? Θέλει ξεχωριστή αμοιβή?

Link to comment
Share on other sites

κάθε τοπογραφικό σε πολεοδομικές αρχές που καταθέτουμε νομίζω πως πρέπει σε κάθε περίπτωση να έχει εξάρτηση ΕΓΣΑ....

Και νομίζω δεν μπορείς απλά να κάνεις ένα απλό αντίγραφο τοπογραφικού τίτλου και να το βάλεις σε Άδεια ....

 

Αμοιβές για κατεδάφιση βάζεις την επίβλεψη και φυσικά το τοπογραφικό... με ιδιωτικό συμφωνητικό μπορείς να τα κάνεις συνοπτικά ένα.

 

Σου συνιστώ να κάνεις μια συνεργασία κοντά στην περιοχή σου με έμπειρο συνάδερφο για να αποφύγεις διάφορα σφάλματα διαδικασιών και απαιτήσεων.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, maranti said:

Στα δικαιολογητικά λέει Τοπογράφ. Διάγραμμα ΕΓΣΑ 87- το έχω από τοπογράφο στο συμβόλαιο, οκ. ¨όμως ζητά΄και τοπογραφικό με ένδειξη θέσης κατεδαφιστεου + φωτος μέσα. Κάνω ένα καινούργιο εγώ - απλό χωρίς ΕΓΣΑ ? Θέλει ξεχωριστή αμοιβή?

α) φυσικά και θέλει ξεχωριστή αμοιβή για τον μηχανικό που το υπογράφει

β) του συμβολαίου το τοπογραφικό δεν αρκεί σε καμία περίπτωση για άδεια, θέλει συμπλήρωση αν όχι πλήρη αποτύπωση από την αρχή

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη δεν έχω καταλάβει- είναι η πρώτη άδεια..!. Το τοπογραφικό ΕΓΣΑ το έχει κάνει τοπογράφος. Πριν λίγο καιρό, πριν το συμβόλαιο. Πληρώθηκε κανονικά.

Το τοπογραφικό αυτό ζητείται ξεχωριστά ως δικαιολογητικό.  Γιατί "του συμβολαίου το τοπογραφικό δεν αρκεί σε καμία περίπτωση για άδεια, θέλει συμπλήρωση αν όχι πλήρη αποτύπωση από την αρχή"? Πριν λίγες μέρες έγινε.

Στην συνέχεια στην αποτύπωση αρχιτεκτονικών ζητά:

Περίγραμμα κάτοψης, σχηματικές τομές οκ.

Και Τοπογραφικό με ένδειξη θέσης κατεδαφιστεου + φωτος. Αυτό αποτελεί εκ νέου έργο με αμοιβή και ανάθεση-ανάληψη ?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η καλύτερη λύση στην περίπτωση αυτή για να μην πληρωθεί η ίδια δουλειά δύο φορές είναι να αναλάβει το τοπογραφικό της άδειας ο τοπογράφος και να παραδώσει ένα "καινούριο" σχέδιο στην Πολεοδομία με μία κάπως μικρότερη φαντάζομαι αμοιβή απ' ότι εάν έκανε τη δουλειά από την αρχή......

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το τοπογραφικό είναι πρόσφατο, θα μιλήσετε με το συνάδελφο που το συνέταξε, θα του εξηγήσετε ότι πρόκειται να εκδόσετε άδεια κατεδάφισης για τα συγκεκριμένα κτίσματα και αυτός (αφού συνεννοηθεί με τους ιδιοκτήτες για την επιπλέον αμοιβή του αν η συμφωνία δεν ήταν εξ'αρχής να παραδόσει τοπογραφικό για έκδοση άδειας) θα προσθέσει τις πληροφορίες που απαιτούνται και θα τον προσθέσετε στην ομάδα έργου και θα το ανεβάσετε τόσο σε pdf όσο και σε dwg όπως απαιτείται.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα εκτός απο τοπογραφικό εξαρτημένο κι επίβλεψη, τι άλλες εργασίες απαιτούνται για τον υπολογισμό των αμοιβών κατεδάφισης σε εντός σχεδίου περιοχή. Το κτίριο είναι ανεξάρτητο του 1966 και κατεδαφίζεται όλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.