Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια κατεδάφισης


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

γνωρίζει κανείς να μου πει πώς υπολογίζονται τα πρόστιμα αυθαίρετης κατεδάφισης και απο ποιά υπηρεσία;ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπέρα,

 

έχω κανά 2 ερωτήσεις να κάνω και μακάρι κάποιος να μπορεί να βοηθήσει,που κατά πάσα πιθανότητα όλοι σας μπορείτε...ειμαι νιούφης πολ.μηχανικός...θέλω να εκδώσω άδεια κατεδάφισης για ενα ερείπιο που είναι στο όνομα μου...από αρχιτεκτονικα δεν κατέχω τις προδιαγραφές και το τι απαιτείται να έχει μια αρχιτεκτονική μελέτη...το autocad το δουλευω πολυ ανετα αλλα μόνο αυτό από σχεδιαστικά...δεν είναι τπτ ιδιαίτερο το ερείπιο που θέλω να γκρεμίσω...ενα δυώροφο είναι με δύο όμορες κατασκευές, μια δυόροφη κατοικία και μια τετραόροφη πολυκατοικία...υπάρχει κάποιο υπόδειγμα πάνω στο οποίο θα μπορούσα να πατήσω, οσον αφορά το τι απαιτείται σε μια τέτοια αρχιτεκτονική μελέτη (σχεδια, προδιαγραφες κλπ)?τονιζω οτι επι του παροντος δεν με ενδιαφερει να κανω κατι αλλο εντος οικοπεδου απο το να κατεδαφιστει το υφισταμενο κτιριο...

 

αξιζει να το παλεψω ή θα με παροτρυνατε να μην ασχοληθω προσωπικα αφου ισως δεν εχω την εμπειρια που χρειαζεται και να το αφησω σε καποιον αλλο συναδελφο να το κανει αφου και προυπηρεσια θα εχει και την απαιτουμενη εμπειρια και βλεπουμε αργοτερα για το αν ασχοληθω ο ιδιος με αδειες...απλα ειναι κριμα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν τελικα θα ασχοληθεις με τις οικ.αδειες αλλα νομιζω οτι μια αδεια κατεδαφισης και δικη σου μαλιστα ειναι οτι καλυτερο για να δεις την ολη διαδικασια εκδοσης. Θελεις απλα πραγματα. Τοπογραφικο, αρχιτεκτονικα σχεδια(οχι λεπτομερειες), και φορολογικα-αμοιβες.

 

Δες και εδώ: http://www.poleodomia.gov.gr/Default.aspx?tabid=62

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Άδεια κατεδάφισης Τεχνική Υπηρεσία Δήμου Κηφισιάς

 

Τώρα αν στο επόμενο τόνο ζητήσουν ΚΑΙ κάτι άλλο θα ενημερώσω το νήμα :)

post-7164-131887255311_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

άκυρο θεωρώ μόνο το (2)

από σχέδια απαιτείται :

Τοπογραφικό

και σχηματική κάτοψη και τομή πχ σε κλ 1:100

 

για τα άλλα δικιο έχουν

 

το δε τελευταίο γίνεται κατ'απαίτηση του ΥΠΠΟ (της νέας υπερδύναμης) και ειδικά των Νεοτέρων μνημειων

 

που σε λίγο θα προσλάβει 100.000 μηχανικούς για να καταφέροει να συμμορφώσει σύμφωνα με το γούστο της όλες τις άδειες που εκδίδονται πανελλαδικώς ... και που ξέρεις μπορεί στον επόμενο τόνο και διαβαλκανικώς

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Απο e- poleodomia αντιγράφω:

 

1 ΑΙΤΗΣΗ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ

2 ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΝΑΘΕΣΗΣ - ΑΝΑΛΗΨΗΣ

3 ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

4 ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΙΤΟΥΝΤΟΣ

5 ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΑΙΡΕΙΑ)

6 ΤΕΧΝΙΚΗ - ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΜΕΝΗ ΕΚΘΕΣΗ

 

και φυσικά το πρωτότυπο φύλλο αδείας κατεδάφισης.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αίτηση για αναθεώρηση για παράταση ισχύος. Τα υπόλοιπα δεν μου ζητήθηκαν, μέχρι τώρα ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

θα ήθελα να ρωτήσω τι έγγραφα χρειάζονται για μια άδεια κατεδάφισης κτηρίου το οποίο είναι αυθαίρετο ,δεν υπάρχουν καν σχέδια αφού χτίστηκε πριν 20 χρόνια και παρέμεινε στα μπετά τα οποία έχουν υποστεί ανεπανόρθωτη φθορά.

Επίσης δεν έχει καν σήμα στο κτηματολόγιο.

Ευχαριστώ:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.