Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια κατεδάφισης


Recommended Posts

Άλλαξε το ΕΠΑΕ και έγινε ΣΑ (Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής) :smile:

 

Διάβασε το άρθρο 6 παρ. 8 (Αίτηση για κατεδάφιση,...)

 

Και παλιότερα γινόταν έλεγχος από ΕΠΑΕ για όλα τα προς κατεδάφιση. (Έλεγχος αν ήταν διατηρητέο.)

Link to comment
Share on other sites

αυτο το ΣΑ εχει συστηθει?

αντε για μαι ακτεδαφιση θα σπασουμε ολα τα ρεκορ παλι

κανα χρονο να ριξουμε προκατ ξυλινη κατασκευασμενη ισογεια.....

 

 

 

επρεπε να το ριξ και να το παω με 4014 ΛΟΙΠΕΣ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ρωτήσεις στην οικεία πολεοδομία...

 

Πάντως από Λαμία ψάχνανε να βρούνε τα μέλη από 6/3/2012 "Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος" ήταν ο τίτλος...

post-31607-0-53405900-1347910995_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλη τυχη συναδελφε.......αν γινει το συστημα της γρηγορης συνταξιοδοτησης που λενε για το μνημονιο....βλεπω στην πολεοδομια να μενει 1 υπαλληλος και πολυ θαναι

Link to comment
Share on other sites

Αδεια κατεδάφισης παλιού προσφυγικού, ισχύς Δεκ2011 - Ιούνιο2012 και τώρα θέλουν να το γκρεμίσουν.

Τί χρειάζομαι; Θέλω τελικά νέο τοπογραφικό;

Μου είπαν ότι πλέον κάνω τη νέα αίτηση... για έγκριση εργασιών...

Θέλω και ελεγκτή;;;

Επειδή η πολεοδομία και η επίσκεψη στον οδοντίατρο είναι τα χειρότερά μου!.... κάθε βοήθεια ευπρόδεκτη...

Δεν βαριέμαι να πάω να ρωτήσω, πήγα ήδη 3 φορές... Τη 1η έλειπε ο δντής και κανείς δεν μου είπε κάτι σίγουρα... τη 2η είχαν κάτι μετακομίσεις και δεν λειτουργούσαν.... τη 3η είχαν συνέλευση!!!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να τηλεφωνήσεις πριν να πας? (κατά το ανέκδοτο-παραποίηση διαφήμισης :

--Εχω πιτυρίδα. Εχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά δε γίνεται τίποτα !

--Δοκίμασες να λουστείς?)

Link to comment
Share on other sites

Και τηλεφώνησα... και λουσμένος και ξυρισμένος πήγα για να κάνω καλή εντύπωση :)

Αλλά μη νομίζεις ότι λαμβάνεις και ξεκάθαρη απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 2 weeks later...

Για να έχει οικοδομή, μάλλον έχει πάρει έγκριση από αρχαιολογία.Αρα αν εγκριθεί η κατεδάφιση από το ΣΑ δεν νομίζω ότι εμπλέκεται η αρχαιολογία.

Link to comment
Share on other sites

Ας ρωτήσω και γω κάτι...

Σε οικόπεδο (το οποίο είναι εντός οικισμού και εντός περιοχής αρμοδιότητας της Εφορείας Βυζαντινών Αρχαιοτήτων) υπάρχουν μόνο δύο εναπομείναντες λιθόκτιστοι τοίχοι ύψους 4.50 μ. σε άθλια κατάσταση (πρόσοψη 5.50μ με κλίμακα οπλισμένου σκυροδέματος και πλαϊνός 5.50 μ.), υφιστάμενου προ του 55', ερειπωμένου παλαιού κτίσματος και σίγουρα όχι αρχιτεκτονικά αξιόλογου. Χρειάζεται άδεια κατεδάφισης?  Η πολεοδομία δε μου λέει υπεύθυνα ναι ή όχι, η Βυζαντινών λέει ναι εφόσον γίνουν εκσκαφές. Οι τοίχοι δεν εφάπτονται σε διπλανά κτίσματα. Υπάρχει ο κίνδυνος ωστόσο περίεργων γειτόνων και καταγγελιών.

- Είναι σωστό να προχωρήσω στην έκδοση άδειας κατεδάφισης? Μόνο το ποσό και ο χρόνος για την έκδοσή της αρκεί να κατεδαφιστούν 5 φορές οι δύο τοίχοι. Σε περίπτωση καταγγελίας ... τρέχουμε...

- Αν τώρα βγει η άδεια  κατεδάφισης θα χρειαστεί να γίνουν δοκιμαστικές τομές για τη Βυζαντινών. Αυτές θα είναι έγκυρες και για την μετέπειτα έκδοση άδειας δόμησης?

 

Πρώτη φορά ασχολούμαι με τέτοια περίπτωση. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.