Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια κατεδάφισης


Recommended Posts

Και γιατί να αναλάβει ο μηχανικός τις παρανομίες άλλων?

Εγώ θέλω να ρωτήσω:

1. Το κατεδαφισμένο δείχνετε σε τοπογραφικό αδείας ή σε τοπογραφικό συμβολαίου?

2. Υπάρχει οικοδομική άδεια για το κατεδαφισμένο και το υπάρχον?

3. Είχε δηλωθεί στο Ε9?

4. Δεν θα γίνει νέο τοπογραφικό σύμφωνα με το οποίο θα γίνει η αγοροπωλησία?

 

Εφόσον θα γίνει, ο αγοραστής αναλαμβάνει τις ευθύνες αυτού που αγοράζει. Ο μηχανικός που θα υπογράψει το νέο τοπογραφικό δεν θα πει ψέμματα, εφόσον θα αποτυπώσει την υπάρχουσα κατάσταση.

 

υ.γ. Ο αγοραστής θέλει σίγουρα να μην έχει μελλοντικά προβλήματα ή μήπως θέλει να ρίξει την τιμή ?

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει συμβόλαια με τοπογραφικό που τα δείχνει (w.c.,φούρνο) και τώρα θέλει να πουλήσει το οικόπεδο με το σπίτι, απ'ότι έχω καταλάβει ο νέος αγοραστής του έθεσε όρο να είναι εντελώς νόμιμα όλα. Φωτογραφίες δεν έχει πάντως.

 

καλησπερα...

η γνωμη μου ειναι να μην κανει τιποτε..ακομη και αδεια να εχει εκδοθει για αυτα δεν σημαινει οτι εχουν κατασκευασθει...μονο αν εχει γινει καταγραφη αυθαιρετων απο πολεοδομια θα εχει καποιο προβλημα στην περιπτωση που εχουν νομιμοποιηθει...αν εχουν μαλιστα κριθει οριστικα κατεδαφιστεα δεν απαιτειτε εκδοση αδειας κατεδαφισης..τελος ο αγοραστης δεν εχει κανενα προβλημα γιατι τοσο στο συμβολαιο αγορας οσο και στο τοπογραφικο δεν αναφεροντε, οποτε κατα τον χρονο αγορας δεν υπηρχαν...οποιοδηποτε προβλημα που ισος προκηψει (πολεοδομικα) βαρηνει τον προηγουμενο ιδιοκτητη...

Link to comment
Share on other sites

erling,

1. Το κατεδαφισμένο αποτυπώνεται σε τοπογραφικό συμβολαίου.

2. Δεν υπάρχει οικοδομική άδεια μιας και τα κτίρια στο σύνολο τους είναι προ 1955

3. Έχουν δηλωθεί στο Ε9.

4.Θα γίνει νέο τοπογραφικό σύμφωνα με το οποίο θα γίνει η αγοροπωλησία. Το τοπογρφικό αυτό θα είναι θεωρημένο μιας και θα εκδοθεί άδεια για αλλαγή χρήσης χώρων του κτιρίου.

Αυτό που λες ότι εγώ αποτυπώνω ότι βλέπω είναι σωστό όμως όταν θα διαβαστεί το συμβόλαιο από την μηχανικό της πολεοδομίας η οποία είναι τσακάλι προβλέπω ότι θα κολλήσει κάπου το όλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

..... όμως όταν θα διαβαστεί το συμβόλαιο από την μηχανικό της πολεοδομίας η οποία είναι τσακάλι προβλέπω ότι θα κολλήσει κάπου το όλο θέμα.

Μπραβο!!!!

στην Πολεοδομία σας διαβάζουν και τα συμβόλαια ;;;;;

γιατί εδώ δεν το κάνουν ποτέ, καμμιά φορά κοιτούν την πρώτη σελίδα

Link to comment
Share on other sites

E , όχι και ποτέ . Συγκεκριμένη τοπογράφος στην Αγ. Παρασκευή τα διαβάζει όλα , όπως και συνάδελφός της πολιτικός . Και στον Περισσό κάποιοι τα διαβάζουν ...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα...η πρώτη μου μέρα στο michanikos και ιδού η πρώτη μου ερώτηση...ας σημειωθεί ότι είμαι νέα συνάδελφος...

όποιος έχει διάθεση να με ενημερώσει σχετικά με το ποιές μελέτες απαιτούνται για την έκδοση άδεις κατεδάφισης...νομίζω ότι απαιτείται μόνο μελέτη-επίβλεψη αρχιτεκτονικών...αλλά δεν είμαι σίγουρη...please help me!!!

Σε παρακαλώ να διαβάσεις τους Κανόνες Συμμετοχής εδώ:

http://www.michanikos.gr/ftopic195.html

Πριν από μια δημοσίευση πρέπει να χρησιμοποιείς την Αναζήτηση.

Επίσης οι δημοσιεύσεις πρέπει να γίνονται στην αντίστοιχη κατηγορία.

anka

Link to comment
Share on other sites

Για άδεια κατεδάφισης χρειάζεται ένα τοπογραφικό, αποτύπωση αρχιτεκτονικών του κτιρίου που θα κατεδαφιστεί, μια τεχνική έκθεση, και το βασικό, φωτογραφίες του κτιρίου. Νομίζω ότι αυτα είναι όλα....

Link to comment
Share on other sites

Στην καταεδάφιση πληρώνεσαι μόνο αμοιβή επίβλεψης και αντιστοιχεί στην ελάχιστη αμοιβή που καθορίζεται ανάλογα με την τιμή του λ .

Link to comment
Share on other sites

Εδώ γίνεται το έλα να δεις (πολεοδομία), τις προάλλες ζήτησα θεώρηση όρων δόμησης για νόμιμα υφιστάμενο κτίριο και ανακάλυψαν ότι η οικοδομή βρίσκεται δίπλα σε ρέμμα με αποτέλεσμα να πουν ότι το κτίριο είναι παράνομο, Ελλάς το μεγαλείο σου. Στο θέμα μου τώρα, μάλλον θα πάω να τραβήξω 1-2 φωτογραφίες απο άλλο φουρνάκι και w.c. και να τελειώνω βέβαια πάντα με το άγχος μήπως με ανακαλύψουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.