Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια κατεδάφισης


Recommended Posts

Βρε παιδιά χρειάζεται έγκριση από αρχαιολογία για άδεια κατεδάφισης? γιατί μου την ζητάνε από πολεοδομία.......τι αρχαιολογία ρε παιδιά.....δεν σκάβω έλεος.....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου το ζήτησαν για μεσοτοιχία.

 

Και αφού κατέθεσα φάκελο μου απάντησε η εφορία νεοτέρων μνημείων ότι δεν είναι αρμόδια ......και αυτό μετά 14 μέρες.

 

Στην πολεοδομία μου απάντησαν ότι αφού απαιτείται αρχαιολογία ....απαιτείται για όλες τις άδειες. :shock: Παρότι ανέφερα ΠΑΝΤΟΥ ότι δεν θα γίνουν εκσκαφές.

 

καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

όχι μονο κατεδάφιση......

ναι, εσύ μπορεί να θες να το γκρεμίσεις

αλλά η αρχαιολογία μπορεί να θέλει να το διατηρήσει

 

το αν το κτίριο ειναι αξιόλογο ή όχι

δεν παίζει ρόλο στις στατιστικές!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στον έλεγχο πληρότητας (e-poleodomia) για άδεια κατεδαφίσεως ζητούνται τα στοιχεία νομιμότητας της κατασκευής.

 

Σε περίπτωση προς κατεδάφιση οικοδομής προ του ΄55, ποια στοιχεία παρουσιάζουμε σχετικά;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα προ του '55 θεωρούνται νομίμως υφιστάμενα , αρκεί να αποδείξεις ότι είναι προ του '55. Για κατεδάφιση νομίζω ότι με το συμβόλαιο και βεβαίωση του Δήμου είσαι καλυμμένος.

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχήν σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου.

 

Ομως θα ήθελα να συμπληρώσω κάποια ερωτήματα:

 

1/ το συμβόλαιο πως μας καλύπτει αφού έχουμε εξαγορά του οικοπέδου το ΄48 και κατόπιν ο ιδιοκτήτης προέβη σε ανέγερση του κτίσματος σε μεταγενέστερο χρόνο. Επομένως ο χρόνος ανεγέρσεως δεν αναφέρεται στο συμβόλαιο.

 

2/ ποιά σχετική βεβαίωση μπορώ να ζητήσω από το δήμο;

 

Και κάτι ακόμη,

 

3/ Οι άδεια κατεδαφίσεως και ανεγέρσεως είναι δύο ξεχωριστές άδειες; Και αν είναι, μπορώ να προχωρήσω την άδεια ανέγερσης προ της αδείας κατεδαφίσεως;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.