Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια κατεδάφισης


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Έχω βγάλει άδεια κατεδάφισης οικοδομής (κατ 1) .Επειδή δεν έχω ξανακάνει κατεδάφιση, θα μπορούσατε να με ενημερώσετε σχετικά με το ποιους φορείς πρέπει να ενημερώσω πριν ξεκινήσει το έργο? 

Για κατάληψη πεζοδρομίου έχω ήδη μιλήσει και ο πελάτης έχει πληρώσει το πρόστιμο.

Θα πρέπει να ενημερώσω αστυνομία, επιθεώρηση εργασίας, ελεγκτή δόμησης? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

On 15/3/2022 at 2:02 ΜΜ, lia11 said:

....

Για κατάληψη πεζοδρομίου έχω ήδη μιλήσει και ο πελάτης έχει πληρώσει το πρόστιμο.

...

Γιατί το ονομάζεις πρόστιμο???

 

39 λεπτά πριν, lia11 said:

Καλημέρα! Κανένας για το παραπάνω ?

διάβασε βασικά τις 3 πρώτες απαντήσεις στο νήμα εδώ....

και το πιο σημαντικό απ όλα είναι "να λαμβάνεις όλα τα μέτρα προστασίας για το δικό σας και τα όμορα"

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα Συνάδελφοι

Μία ισόγεια οικία το 2007 έπειτα από σεισμό είχε κριθεί κατεδαφιστέα από το ΤΑΣ. Η οικία εκκενώθηκε αλλά δεν κατεδαφιστηκε. 

Σήμερα επιθυμούμε την κατεδάφιση. Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη διαδικασία λόγω της προγενέστερης απόφασης κατεδάφισης ή συνεχίζουμε σαν να μην είχε εκδοθεί ποτέ η απόφαση κατεδάφισης?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

άδεια κατεδάφισης λήγει, μετά από ένα χρόνο, στις 5/10/2022. 

προχωράω σε αναθεώρηση ή υπάρχει κάποια απόφαση που της δίνει ανανέωση?

Link to comment
Share on other sites

@antnatal η ισχύς των αδειών που εκδόθηκαν έως τις 30.12.2020 παρατάθηκε έως τις 31.12.2024.
Η δική σου άδεια, όμως, εκδόθηκε εντός του 2021, οπότε δεν έχει παράταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 23/9/2022 at 11:44 ΜΜ, Κέρβερος said:

@antnatal η ισχύς των αδειών που εκδόθηκαν έως τις 30.12.2020 παρατάθηκε έως τις 31.12.2024.
Η δική σου άδεια, όμως, εκδόθηκε εντός του 2021, οπότε δεν έχει παράταση.

και κάνω αναθεώρηση ή ενημέρωση.

πατάω συνέχεια σε ηλεκτρονική άδεια και μου προχωράει μόνο ενημέρωση (στην αναθεώρηση μου λέει ότι έχει λήξει και δεν προχωράει)

Link to comment
Share on other sites

Αφού η άδεια έχει λήξει προφανώς δεν αναθεωρείται. Πάρε και την Υδομ και ρώτα μήπως σώζεται κάτι τώρα, αλλά δύσκολο το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι 

Στην άδεια κατεδάφισης που έχει εκδοθεί όταν ολοκληρωθεί η κατεδάφιση πρέπει να περάσει κάποιος έλεγχος, να κολληθούν ένσημα να βγει ΠΕΚ για να προχωρήσουν σε συμβόλαια μεταβίβασης ή και σε άδεια δόμησης ανέγερσης νέας οικοδομής μετα?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όταν ολοκληρωθούν οι εργασίες θα πρέπει να καλέσετε ελεγκτή δομησης να επιβεβαιώσει την κατεδάφιση. 
Όσο για το ΙΚΑ, έτσι και αλλιώς για να περάσετε τον έλεγχο των φορολογικών της πολεοδομίας θα πρέπει ο ιδιοκτήτης να πάει στο ΙΚΑ να ανοίξει την σχετική καρτέλα και να πληρώσει την αντίστοιχη προκαταβολή του ΙΚΑ σύμφωνα με τον πίνακα που του έχετε δώσει εσείς. 
και φυσικά μετά οφείλει να κολλήσει και να εξοφλήσει τα ένσημα, για να μην έχει πρόβλημα μελλοντικά με το ΙΚΑ. 
Η πολεοδομία δεν θα εξετάσει στην έκδοση του ΠΕΚ εάν ήσασταν εντάξει με τις λοιπές ασφαλιστικές εισφορές πλην της προκαταβολής. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.