Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή χρήσης από τουριστική εγκατάσταση σε κατοικία


Recommended Posts

To Αρθρο 51 του Ν. 3498/06 αναφέρεται στα εντός σχεδίου: 

«7. Κατά παρέκκλιση των ισχυόντων όρων δόμησης και με την τήρηση κατά τα λοιπά των διατάξεων του οικοδομικού και κτιριοδομικού κανονισμού, επιτρέπεται η αλλαγή χρήσης κτιρίων τουριστικών καταλυμάτων εντός σχεδίου ή εντός οικισμού προ του 1923 και η ανάπτυξη σε αυτά δραστηριοτήτων που επιτρέπονται από τις υφιστάμενες για την περιοχή χρήσεις γης, εφόσον:... " κλπ κλπ.

  Δεν έχω υπ' όψη μου κάτι άλλο για τα εκτός.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ μία ερώτηση. Για εκτός οικισμού, μετατροπή ξενοδοχείου σε κατοικία παίζει κάτι ή είναι μόνο για εντός οικισμού?..

NOK ΆΡΘΡΟ 5 ΠΑΡ. 3 εδάφιο δεύτερο, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει:

"Σε κτίρια νομίμως υφιστάμενα εκτός σχεδίου και εκτός ορίων οικισμού, είναι δυνατή η αλλαγή χρήσης σύμφωνα τις ισχύουσες χρήσεις γης της περιοχής και με την προϋπόθεση ότι δεν υπερβαίνουν τα επιτρεπόμενα της νέας χρήσης μεγέθη". 

 

Το ξενοδοχείο έχει εγκριθεί  με όρους δόμησης του ΠΔ 6/17-10-78 (Σ.Δ=0,20 για Εγηπ 4 φορές μεγαλύτερος), οπότε η νέα χρήση προκαλεί υπέρβαση Σ.Δ. Τέλος, ενδέχεται να έχεις υπέρβαση επιτρεπόμενου ύψους για κατοικία, αφού γενικώς στα ξενοδοχεία επιτρέπεται ύψος 10.50 μ για επιφάνεια κτιρίων που αντιστοιχεί στο 30% της πραγματοποιούμενης κάλυψης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.