Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπερκάλυψη Ασφάλισης - Κύπρος


Buck Rogers

Recommended Posts

Καλημέρα σας, οι ερωτήσεις μου είναι ασφαλιστικές κυρίως αλλά και εργασιακές, με σειρά:

 

Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας (πάλι) επειδή θα χρειαστώ τις μελέτες κατηγορία 27 στην Ελλάδα. Πριν λίγες ημέρες έκανα πάλι έναρξη επαγγέλματος και όποτε βρω χρόνο θα κάνω τις διαδικασίες για το μελετητικό.

1) Μελετητικό πτυχίο για κατηγορία 27 μπορούν να έχουν μόνο οι ελ.επ. και όχι μισθωτοί, σωστά;

 

2) Δεν υπάρχει πρόβλημα αν είμαι ελ.επ. στην Ελλάδα και μισθωτός στην Κύπρο (ή και σε άλλη χώρα ΕΕ, αν ξέρετε); Δηλαδή όσον αφορά κάποιο Νόμο ή και το μελετητικό που είπαμε; Και κάνω δύο φορ.δηλώσεις ξεχωριστές απ'όσο ξέρω.

 

3) Ως μισθωτός στην Κύπρο, και αναγκαστικά ασφαλισμένος ΚΑΙ εκεί, αυτή η ασφάλιση δεν έχει μια κάποια υπερκάλυψη με το ΤΣΜΕΔΕ; Πώς τα ξεμπλέκω αυτά;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, οι ερωτήσεις μου είναι ασφαλιστικές κυρίως αλλά και εργασιακές, με σειρά:

 

Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας (πάλι) επειδή θα χρειαστώ τις μελέτες κατηγορία 27 στην Ελλάδα. Πριν λίγες ημέρες έκανα πάλι έναρξη επαγγέλματος και όποτε βρω χρόνο θα κάνω τις διαδικασίες για το μελετητικό.

1) Μελετητικό πτυχίο για κατηγορία 27 μπορούν να έχουν μόνο οι ελ.επ. και όχι μισθωτοί, σωστά;

 

2) Δεν υπάρχει πρόβλημα αν είμαι ελ.επ. στην Ελλάδα και μισθωτός στην Κύπρο (ή και σε άλλη χώρα ΕΕ, αν ξέρετε); Δηλαδή όσον αφορά κάποιο Νόμο ή και το μελετητικό που είπαμε; Και κάνω δύο φορ.δηλώσεις ξεχωριστές απ'όσο ξέρω.

 

3) Ως μισθωτός στην Κύπρο, και αναγκαστικά ασφαλισμένος ΚΑΙ εκεί, αυτή η ασφάλιση δεν έχει μια κάποια υπερκάλυψη με το ΤΣΜΕΔΕ; Πώς τα ξεμπλέκω αυτά;

 

Ευχαριστώ.

 

1) Δεν γνωρίζω

 

2) δεν γνωρίζω αν υπάρχει πρόβλημα, το πιο πιθανόν είναι να μην υπάρχει να εισαι ελ.επ στην Ελλάδα και μισθωτός στην Κύπρο. Πάντως στην Ελλάδα θα πρέπει να δηλώσεις και το εισόδημα που απέκτησες στην Κύπρο και αν υπάρχει διακρατική συμφωνία για αποφυγή διπλής φορολόγησης μεταξύ κύπρου και ελλάδας δεν θα πληρώσεις φόρους στην Ελλάδα.

 

3) Για ό,τι σε ασφαλίζουν στην Κύπρο πέρνεις απαλλαγή από ΤΣΜΕΔΕ. Πάρε τηλ στο ΤΣΜΕΔΕ και ρώτα τους ποιό έγγραφο χρειάζονται για την απαλλαγή (Ε και κάποιο τριψήφιο νούμερο είναι), το ζητάς μετά από τον ασφαλιστικό σου φορέα στην Κύπρο και στην συνέχεια το στέλνεις στο ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Μελέτησε το ενδεχόμενο να κάνεις εταιρεία limited (ltd) με έδρα την Κύπρο και να προσφέρεις υπηρεσείες μέσω αυτής. Έτσι στην εταιρεία που θα δουλεύεις ως μισθωτός θα την συμφέρει τα χρήματα που θα δίνει για την μισθοδοσία σου να εμφανίζονται ως έξοδα,ενώ κι εσύ θα μπορείς να προσφέρεις υπηρεσίες σε οποιαδήποτε χώρα της ΕΕ με κυπριακά τιμολόγια. Η φορολογία είναι μικρή 12,5% (που δύναται να μειωθεί περισσότερο) και τα dividends είναι μηδενικά. Μπορείς επιπλέον να κόβεις τιμολόγια από Ελλάδα στην κυπριακή εταιρεία και να παρουσιάζεις έξοδα. Aν μένεις Κύπρο πάνω από 183 μέρες ακόμα καλύτερα. Κόστος ίδρυσης πέρι τα 2000 ευρώ και ετήσιο κόστος συντήρησης περίπου στα 3000 χωρίς ΤΕΒΕ ή ΤΣΜΕΔΕ.

 

Από την άλλη ως φυσικό πρόσωπο στην Κύπρο έχεις αφορολόγητο 19.500 ευρώ,οπότε πρέπει να το ψάξεις.. Σε κάθε περίπτωση βρες ένα γραφείο στην Κύπρο και συζήτησέ το μαζί τους,

 

Σκέψου να διαγραφείς από το ΤΕΕ και να εγγραφείς στην ΕΤΕΚ. Στην δεύτερη δεν υπάρχει ΤΣΜΕΔΕ και η ασφάλιση είναι προαιρετική σε ιδιωτική εταιρία.

 

Τέλος,η Κύπρος έχει υπογράψει το double tax treaty με περίπου 50 χώρες.

Link to comment
Share on other sites

 

Σκέψου να διαγραφείς από το ΤΕΕ και να εγγραφείς στην ΕΤΕΚ. Στην δεύτερη δεν υπάρχει ΤΣΜΕΔΕ και η ασφάλιση είναι προαιρετική σε ιδιωτική εταιρία.

 

Αν διαφραφεί απο ΤΕΕ και μπει στην ΕΤΕΚ θα πρέπει να προσέξει μήπως χρειαστεί να κάνει την πρακτική που πρέπει να κάνει κάποιος για μπει στην ΕΤΕΚ. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Υπενθυμίζω ότι δεν θέλω να χάσω το μελετητικό κατ.27 (άρα δεν μπορώ να φύγω από ΤΕΕ, σωστά) και δεν θέλω να σταματήσω το ΤΣΜΕΔΕ, άρα η μόνη επιλογή είναι η παρακάτω:

3) Για ό,τι σε ασφαλίζουν στην Κύπρο πέρνεις απαλλαγή από ΤΣΜΕΔΕ. Πάρε τηλ στο ΤΣΜΕΔΕ και ρώτα τους ποιό έγγραφο χρειάζονται για την απαλλαγή (Ε και κάποιο τριψήφιο νούμερο είναι), το ζητάς μετά από τον ασφαλιστικό σου φορέα στην Κύπρο και στην συνέχεια το στέλνεις στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Θα κοιτάξω και τις προτάσεις της... atsalovergas πιο πάνω βέβαια, αν και εξαρχής είχαμε πει να μην μπλέξουμε τόσο πολύ γιατί η παραμονή μου στην Κύπρο ίσως είναι μόνο 8-12 μήνες. Μια διευκρίνιση παρακαλώ: εάν απλά κόβω ΔΠΥ ως έλληνας ελ.επ. προς την Κυπριακή εταιρία (-εταιρίες) και εργάζομαι στην Κύπρο δηλαδή χωρίς να είμαι μισθωτός, έχω πλήρη ασφάλιση στην Κύπρο λόγω ΤΣΜΕΔΕ;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις πληρώσει κανονικά το ΤΣΜΕΔΕ μπορείς με μια απλή αίτηση και τα στοιχεία σου (ΑΜΚΑ, κ.λ.π.) να πάρεις κάρτα ευρωπαϊκής ασφάλισης. Πας στα γκισέ που είναι στον πρώτο όροφο δεξιά (στο χώρο με το στενό διάδρομο) και την παίρνεις επί τόπου. Είναι πολύ εύκολο, ειδικά αν δεν έχει πολύ κόσμο.

 

Δεν ξέρω ακριβώς τις παροχές και σε ποιές χώρες ισχύει (αν υπάρχει δηλαδή κάποιος περιορισμός), γιατί δεν την έχω χρησιμοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις πληρώσει κανονικά το ΤΣΜΕΔΕ μπορείς με μια απλή αίτηση και τα στοιχεία σου (ΑΜΚΑ, κ.λ.π.) να πάρεις κάρτα ευρωπαϊκής ασφάλισης. Πας στα γκισέ που είναι στον πρώτο όροφο δεξιά (στο χώρο με το στενό διάδρομο) και την παίρνεις επί τόπου. Είναι πολύ εύκολο, ειδικά αν δεν έχει πολύ κόσμο.

 

Δεν ξέρω ακριβώς τις παροχές και σε ποιές χώρες ισχύει (αν υπάρχει δηλαδή κάποιος περιορισμός), γιατί δεν την έχω χρησιμοποιήσει.

Η ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης προορίζεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για τουρισμό (ούτε καν ιατρικό τουρισμό)
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ήξερα ότι είναι μόνο για τουρισμό. Αν ισχύει αυτό, τότε προφανώς δεν παίζει η σκέψη για τη συγκεκριμένη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.