Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τοπ υπολογιστής για ναυπηγό.


manolis1988

Recommended Posts

Εγώ προτείνω το παρακάτω.

http://bto.plaisio.gr/Machine?state=2037645B386.9B1A2118742B410.1B1A2213796B1199B1A1871854B104.9B1A2252368B530B1A2215993B434.9B4A2193647B519B2A1928333B83.9B1A1809903B999B2A2308452B1499B1AD2015-5-9-22-10-44

 

Ξεφεύγει λιγάκι σε τιμή αλλά στην Βουλγαρία μπορεί να το βρεις φθηνότερα. Για autocad το θέλει ε? Windows δεν σου έβαλα. Ας τα βρεις από κανένα "φιλαράκο".

 

Πάντως με ένα 2χίλιαρο παραπάνω αγοράζει αστέρι. Επειδή καταλαβαίνω ότι ψάχνει για κάτι καλό ας στο σκεφτεί λίγο παραπάνω και ας κάνει το άνοιγμα. Θα δει μεγάλη διαφορά στην απόδοση.

 

Είπα ότι θα ειναι δώρο του πατέρα σου επειδή τελείωσε την σχολή και το θέλει για μια 5ετια να μην αλλάξει ούτε καλώδιο .... Δεν νομίζω να εχει θέμα για 1-2 ευρώτουβλα παραπάνω αχαχα

Ευχαριστώ πολύ για το bto σου θα του το δείξω αύριο αν και όπως είδα είναι τούμπανο

Link to comment
Share on other sites

 αν και όπως είδα είναι τούμπανο

 

Είναι πολύ δυνατό. Το έχει πάρει ένας φίλος (αεροναυπηγός), Μια φορά έκατσε η κοπέλα του να σερφάρει στο ιντερνετ και ήρθε σε τουλάχιστον 3 οργασμούς. Ακόμα μούσκεμα είναι η καρέκλα.

Edited by SemiRigid
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ δυνατό. Το έχει πάρει ένας φίλος, Μια φορά έκατσε η κοπέλα του να σερφάρει στο ιντερνετ και ήρθε σε τουλάχιστον 3 οργασμούς. Ακόμα μούσκεμα είναι η καρέκλα.

 

αχαχαχα θεούλης :P

Link to comment
Share on other sites

Τραγική υπερβολή να πάρει τέτοιον υπολογιστή όταν με 2000-2500 περιλαμβανομένης της οθόνης παίρνει ακραίο μηχάνημα

Link to comment
Share on other sites

αδερφέ, πήγαινε στο ινσομνια μια βόλτα.

 

Κατι τέτοια τρολς τα χουν για πρωϊνούλι.

 

 

φίλε μου αν είσαι μέλος και σε άλλα forum θα δεις ότι έχω το ίδιο nick και στο iphonehellas και στο myphone αλλά και σε torrent tracker και δεν τρολλάρω ...

Το ξαναλέω θέλει να πάρει ένα πολύ καλό μηχάνημα μέχρι 7.000 δεν είπα ότι ΠΡΕΠΕΙ να δώσει 7.000 .... Το θέλει να μπορεί να βάλει ότι game γουστάρει επειδή θα δουλεύει από το γραφείο στο σπίτι τους και όταν δεν θα δουλεύει να μπορεί να παίζει αυτό κ μόνο αυτό 

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να μπορει να παιζει το GTA V σε full graphics που κυκλοφόρησε πρόσφατα για PC και τα σπάει. Κάτσε καλα 56gb παιχνίδι ειναι :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οθόνη συστήνω 30", έχω την Dell 3008wpf και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Θα πρότεινα την Dell Ultrasharp 32" με ανάλυση 2560x1600.

Υπάρχει και η Dell Ultrasharp 34" με ανάλυση 3440x1440 αλλά νομίζω τα 160pixel λιγότερα κατακόρυφα σε συνδυασμό με το taskbar και το toolbar του CAD θα περιορίσουν σημαντικά το viewport. Τουλάχιστον σε 24" οθόνες είδα μεγάλη διαφορά από τα 1920x1200 στα 1920x1080, τα 120pixel λιγότερα μου λείπανε στο μάτι.

 

Για κάρτα γραφικών χωρίς δεύτερη σκέψη πάρε Nvidia Quadro ή ATI FireGL. Έχουν ειδικούς drivers για CAD ώστε να εκμεταλλεύονται στο μέγιστο την κάρτα γραφικών. Ενδεικτικά υποστηρίζουν πολλαπλά viewport, σε αντίθεση με τις συμβατικές κάρτες γραφικών που δεν είναι όλα hardware accellerated. Πριν επιλέξει την κάρτα, επιβάλλεται να σιγουρευτεί πως η κάρτα που θα αγοράσει έχει ειδικούς drivers για το CAD που χρησιμοποιεί.

 

Καλό είναι η μητρική να υποστηρίζει ECC RAM και η μνήμη να είναι ECC. Είναι μια τεχνολογία που διορθώνει αυτόματα τυχόν λάθη στην μνήμη (έως 1bit ανά byte).

 

Το κουτί Obsidian 900D που προτάθηκε πριν είναι από τα καλύτερα. Έχω το 800D και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

 

Για αποθήκευση, εκτός από τους SSD δίσκους (σε mirroring κατά προτίμηση), προτείνω τον Adaptec 81605ZQ για έως 16 δίσκους. Υπάρχουν adapter από SFF σε 4xSATA ή 4xSAS. Καλή επιλογή είναι και ο Dell Perc H730P με 2GB cache για έως 8 δίσκους αλλά δεν ξέρω αν βγαίνει με bracket ή αν θα χρειαστεί πατέντα για να τον βιδώσεις στο κουτί.

Τους 2x5TB σε τέτοιο σύστημα ξέχνα τους. Θα πρότεινα τουλάχιστον RAID 6, δηλαδή 2 δίσκους για Parity.Το ελάχιστο 3x5TB για 5ΤΒ ωφέλιμα.

Στο λέω από προσωπική πείρα, είχα έναν Perc 5i (κορυφαίος για την εποχή του, με 512MB cache και BBU) και 6x1TB δίσκους σε raid 5 (5TB ωφέλιμα, 1TB parity). Χτυπάει ο ένας δίσκος και μέχρι να τον αλλάξω (μετά από μερικές εβδομάδες) άρχισε να χτυπάει και δεύτερος. Ευτυχώς λειτουργούσε για λίγο ώστε να κάνω rebuild το array και έσωσα τα δεδομένα μου. Ψάχνωντας έμαθα πως όταν παίρνεις πολλούς δίσκους μαζί, επειδή είναι συνεχόμενα μοντέλα από την ίδια γραμμή παραγωγής, η αντοχή τους είναι η ίδια. Όταν χτυπήσει ο πρώτος δίσκος είναι έτοιμοι να χτυπήσουν και οι επόμενοι. Επιπλέον όταν αντικαταστήσεις έναν δίσκο, κάνεις rebuild το array οπότε λειτουργούν για αρκετές ώρες όλοι οι δίσκοι. Τότε είναι πιθανό να χτυπήσει κάποιος άλλος "κουρασμένος'' δίσκος.

 

Πληκτρολόγιο θα σου πρότεινα Datahand αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει πλέον στην αγορά. Έχω αγοράσει ένα και προληπτικά για όταν θα πάθω RSI.

Από αυτά που υπάρχουν στην αγορά, το Microsoft Ergonomic Keyboard είναι από τα καλύτερα για πολύωρη χρήση.

 

Εκτός από ποντίκι, θα τον εξυπηρετήσει πολύ και ένα από αυτά http://blog.grabcad.com/blog/2010/08/28/best-for-cad-work-mouse-trackball-3d-device/

 

 

Στην τιμή περιλαμβάνεται μόνο ο υπολογιστής ή και περιφερειακά (εκτυπωτής, κτλ); Πες μας αν θες να προτείνουμε και περιφερειακά.

 

Link to comment
Share on other sites

Στην τιμή περιλαμβάνεται μόνο ο υπολογιστής ή και περιφερειακά (εκτυπωτής, κτλ); Πες μας αν θες να προτείνουμε και περιφερειακά.

 

 

είναι όλα τρομερά :) ειδικά αυτό το κουτί το είχα προτείνει και εγώ επειδή το είχα δει στον  linustech (ένας Καναδός που κάνει review στο youtube) 

για peripherals δεν θα χρειαστεί κάτι αφού θα συνδεθεί το μηχάνημα στο δίκτυο της εταιρείας (Ploter fax κτλ)

 

τώρα για το datahand τι να πω ? trolling πίστευα αλλά πρέπει να είναι απίστευτα βολικό στην χρήση cad / cam ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.