Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τοπ υπολογιστής για ναυπηγό.


manolis1988

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ. Είναι το πρώτο μου θέμα :) Σπουδάζω Βουλγαρία στην  Βάρνα ναυπηγός και τώρα πλέον στο τελευταίο έτος σε μια κουβέντα που είχα με έναν συμφοιτητή μου λέγαμε για τοπ μηχάνημα και με ρώτησε τι θα έβαζα σε ένα tower μέχρι 7.000 € (τόσα του δίνει ο μπαμπάς για να αγοράσει υπολογιστή είτε από εδώ ή από Ελλάδα και γενικά Ευρώπη επειδή Τουρκία τους μπιπ στην φορολογία, πόσο πιο χάλια δηλαδή από εμάς ?)

Λοιπόν η ερώτηση μου τώρα. Τι θα βάζατε μέσα ? Εγώ του είπα ότι με τόσα λεφτά 

1) Best mobo

2) iCore i7 

3) gpu 8-12VRAM

4) 64 GB RAM

5) 2 SSD 500GB raid 

6) secondary HDD 2x5 TB western digital ΜΟΝΟ

7) κάποια οθονάρα στις 21-27 inch

8-) sound card 7.1 

9) mouse keyboard logitech ??? ή κάποιο άλλο 

 

Αν έχει κάποιος να προτείνει κάποιο από τα μέρη του υπολογιστή feel free :)

 

να σημειώσω ότι έχουν ναυπηγείο στην Antalya οπότε το pc θα πάει στο γραφείο του και θέλει να μπορεί που κ που να βάζει και κάποιο game όταν θα είναι πιο free 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς ότι αυτή είναι σοβαρή ερώτηση ;

γιατί όχι φίλε μου ? μπορεί να φαίνεται άκυρη ή χαζή η ερώτηση μου επειδή εσύ και εγώ δεν έχουμε αυτά τα λεφτά δεν σημαίνει ότι δεν τα έχουν άλλοι 1ον και 2ον ρώτησα τι θα βάζατε σε ένα μηχάνημα που κάποιος το θέλει για rhino cad cam aveva και όταν δεν θα έχει δουλειά να μπορεί να ''παίξει'' και κάτι :)

Link to comment
Share on other sites

Των οικιων υμων εμπιπραμενων, υμεις αδετε......

Αυτό τώρα που κολλάει ; Δεν ειρωνεύομαι απλά συζήτηση κάνουμε. Δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να έχω μεγάλες έννοιες, αν πηγαίνει σε εμένα, αν πηγαίνει στον φίλο μου πάλι ούτε αυτός έχεις αφού αμέσως μετά την σχολή εχει έτοιμη δουλειά και δεν θα πρέπει να ψάχνει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω το παρακάτω.

http://bto.plaisio.gr/Machine?state=2037645B386.9B1A2118742B410.1B1A2213796B1199B1A1871854B104.9B1A2252368B530B1A2215993B434.9B4A2193647B519B2A1928333B83.9B1A1809903B999B2A2308452B1499B1AD2015-5-9-22-10-44

 

Ξεφεύγει λιγάκι σε τιμή αλλά στην Βουλγαρία μπορεί να το βρεις φθηνότερα. Για autocad το θέλει ε? Windows δεν σου έβαλα. Ας τα βρεις από κανένα "φιλαράκο".

 

Πάντως με ένα 2χίλιαρο παραπάνω αγοράζει αστέρι. Επειδή καταλαβαίνω ότι ψάχνει για κάτι καλό ας στο σκεφτεί λίγο παραπάνω και ας κάνει το άνοιγμα. Θα δει μεγάλη διαφορά στην απόδοση.

 

Τα πληκτρολόγια logitech είναι πολύ ακριβά για την απόδοση τους. Πεταμένα λεφτά.

Edited by SemiRigid
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρωτας για κατι εξωπραγματικο, για να μη το χαρακτηρισω αλλιως, για την συντριπτικη πλειοψηφια των συμμετεχοντων, οι οποιοι αγωνιζονται να ζησουν αξιοπρεπως τις οικογενειες τους, χωρις να το καταφερνουν τις περισσοτερες φορες.

 

Εκει κολλαει......

Link to comment
Share on other sites

Ρωτας για κατι εξωπραγματικο, για να μη το χαρακτηρισω αλλιως, για την συντριπτικη πλειοψηφια των συμμετεχοντων, οι οποιοι αγωνιζονται να ζησουν αξιοπρεπως τις οικογενειες τους, χωρις να το καταφερνουν τις περισσοτερες φορες.

 

Εκει κολλαει......

Μα και εγώ σαν φοιτητής με 300 - 350 τον μήνα την βγάζω με νοίκι ρεύμα φαγητό όλα ... Αλλά είπα και πιο πάνω ότι επειδή εγώ δεν έχω δεν σημαίνει ότι είναι και όλοι οι άλλοι σαν και εμένα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.