Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τοπ υπολογιστής για ναυπηγό.


manolis1988

Recommended Posts

Ας μην κολλάμε στο κόστος. Μην ξεχνάμε πως πολλοί συνάδελφοι μπήκαν στο ΕΣΠΑ παλιότερα και πήραν εξοπλισμό 12.000€ με επιδότηση 80%, νομίζω όλοι σχεδόν προσπάθησαν να εξαντλήσουν τον προϋπολογισμό αγοράζοντας ότι καλύτερο μπορούσαν.

 

Η αρχική ερώτηση ήταν για υπολογιστή ΕΩΣ κάποιο ποσό, δεν είναι απαραίτητο να φτάσει αυτό το ποσό.

 

Αν ήθελε να εξαντλήσει τον προϋπολογισμό θα μπορούσε να πάρει μια Quadro M6000 με 12GB RAM (κοστίζει σχεδόν 6000€).

Το γεγονός ότι ρωτάει στο forum σημαίνει πως θέλει γνώμες για το τι πραγματικά αξίζει τα λεφτα του μέχρι τον ζητούμενο προϋπολογισμό.

 

Στο θέμα μας τώρα, καλό είναι να ρίξει μια ματιά και σε 3D controllers

http://blog.grabcad.com/blog/2010/08/28/best-for-cad-work-mouse-trackball-3d-device/

 

Έχω ένα Microsoft Strategic Commander, το χρησιμοποιώ στα Windows 7 με το Strategic Engine και έχω φτιάξει template για το autocad/intellicad. Έχει 6 πλήκτρα x 3 shift = 24 shortcut (3shift+1 χωρίς shift). Επέλεξα 6 snap, 6 dimension, 6 modify και 6 draw shortcuts που χρησιμοποιώ περισσότερο και επίσης ρύθμισα το zoom και pan με κίνηση της συσκευής.

Επειδή δεν υπάρχει πλέον στην αγορά, ρίξε μια ματιά στο link που ανάφερα να πάρεις μια ιδέα πως μοιάζουν οι συσκευές που υπάρχουν στο εμπόριο.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν ασχολείσαι με gaming... Αν θες να παίζεις σε ultra graphics, πρέπει να τα σκάσεις χοντρά.

 

Το να παίζεις σε ultra graphics δε σε κάνει gamer. Σε κάνει απλά θύμα του μάρκετινγκ.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σε λίγο καιρό ξεκινάω τις σπουδές μου στο τμήμα ηλεκτρολόγων μηχανικών και θέλω να φτιάξω ένα pc το οποίο να  ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις της σχολής και να μπορεί να βγάλει άνετα μια πενταετία σε καλές επιδόσεις( μπορεί και παραπάνω  :P ).Επίσης ασχολούμαι και με τη επεξεργασία βίντεο.Θα ήθελα να μου προτείνετε μια σύνθεση( μόνο το κουτί) από 600-800 ευρώ και αν μπορείτε να προτείνετε ακόμα μια καλή οθόνη. Πείτε μου και την γνώμη σας αν αξίζει να δώσω περισσότερα.


 


Ευχαριστώ.


Link to comment
Share on other sites

Πάρε προσφορές από τα καταστήματα και μπορεί και με λιγότερα λεφτά, πχ 500 να βρεις υπολογιστή που να σε καλύψει απόλυτα. Ότι και να πάρεις όμως, προς το τέλος της πενταετίας θα έχει αρχίσει να σέρνεται και να παρουσιάζει ασυμβατότητες. Οπότε μη τρελαίνεσαι και τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα οικονομικό με 400-500 και όταν αρχίσει να σέρνετε σε 2-3 χρονια θα του κάνεις μια αναβαθμιση με 200-250 και θα είσαι ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι ακομα τον υπεργ@μ@το υπολογιστη που αγορασα οταν περασα στη σχολη, το 2001.... 450.000 δρχ για το κουτι, 200.000 για την 19αρα, και κατι εκτυπωτες ηχεια κτλ κανενα κατοσταρικο ακομα. Ηταν πολυ δυνατο μηχανημα, αλλα ξεπεραστηκε σε 2-3 χρονακια... Λαμβανοντας υποψη την αγοραστικη δυναμη του τοτε με το τωρα, μιλαμε για σημερινα λεφτα 3+ χιλιαρικα.  Τωρα παιρνεις κορυφαιο μηχανημα με το 1/3 της τιμης, με χιλιαρικο παιρνεις κομπλε μηχανημα με τα παντα μεσα. Φοβερο....

Για οσους ψαχνουν να αγορασουν υπολογιστη, αγοραστε το φθηνοτερο μηχανημα που εχει επαρκεις δυνατοτητες να κανει αξιοπρεπως την δουλεια που θελετε. Δεν αξιζει να δωσετε παραπανω, αν δεν προκειται να αξιοποιησετε την εξτρα δυναμη. 

Link to comment
Share on other sites

Kω γω ως φοιτητης, ειχα παρει σουπερ-ντουπερ υπολογιστη με κοστος κοντα στα 3000Ε. (ποτε δεν εχω παιξει παιχνιδι στον υπολογιστη).

Ομως, μετα απο σχεδον 15 χρονια, δουλευει ακομα μια χαρα, εκτος απο το πληκτρολογιο που πηγε για πεταμα.

Ο inkjet εκτυπωτης ΣΚΥΛΙ, με ΑΨΟΓΗ εκτυπωση φωτογραφιων, δουλευε μεχρι πριν μερικους μηνες.

Ο lazer δουλευει ακομα, το σκαννερ επισης.

Γενικα, ο ορισμος της αποσβεσης.

Τωρα ο Η/Υ ειναι συνδεδεμενος με το σκαννερ/πλοττερ, χωρις καμια ιδιαιτερη απαιτηση σε επιδοσεις. Αλλα βρηκε τη θεση του και χρησιμευσε μια χαρα.

 

Θελω να καταληξω, οτι μπορει η τεχνολογια να προχωραει καθε εξαμηνο, αλλα ο καθε Η/Υ δε θελει πεταμα.

 

Τωρα, αν δωσεις 1200-1500Ε (με ΦΠΑ), παιρνεις ενα αξιοπρεπεστατο και πολυ δυνατο Η/Υ.

Οποιος δεν εχει καμια τρελη απαιτηση, θα τον εχει για τουλαχιστον 5 χρονια.

 

Σημειωση: Ο Η/Υ ειναι εργαλειο. Βγαζει δουλεια. Μια καλη δουλεια να γινει με χρηση του Η/Υ, εχει βγαλλει τα λεφτα του. Στη διαρκεια ζωης του, θα βγαλλε τα λεφτα του πολλε φορες....

Link to comment
Share on other sites

Τί θα πει σούπερ? εκτός από τιμές δώστε και χαρακτηριστικά!

 

Εμένα ο πρώτος μου υπολογιστής ήταν pentium 3 - 650 MHz - 64Mb ram. έτος 2000, κόστος 400,000 δρχ. Μόνο ραμ του έχω αυξήσει στα 256Mb. To κύριο πρόβλημά του είναι η ασυμβατότητα με τα σημερινά προγράμματα και αν τελικά τα παίξει, αργεί πολύ να τα ανοίξει. Αλλά λειτουργεί μια χαρά και αν τον θες αυστηρά για να κάνεις σχέδια, να γράφεις κείμενα και αριθμητικές πράξεις (με τα λογισμικά της εποχής του, γιατί όχι?) εξακολουθεί να αποδίδει τα λεφτά του. Στο διαδίκτυο βέβαια σέρνεται, αλλά και 'κει, αν τον θες αυστηρά για τις δοσοληψίες με το κράτος και για αποστολή email μια χαρά ανταποκρίνεται.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Τι σημασια εχει?

Pentium 4 3GHZ

RAM 512MB

Καρτα Γραφικων Nvidia παρα πολυ καλη

Μεχρι και 2 σκληρους σε RAID 0 ειχα βαλλει.

Οθονη TFT 17'' (τοτε εκανε κοντα στα 1000Ε)

 

Αυτος ο υπολογιστης δουλευει μια χαρα.

Ακομα και Autocad 2012 δουλευει μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Σεπτεμβρης του 2001

amd thunderbird 1.4Ghz

512ΜΒ ram

geforce 2gts 64MB

40gb WD 7200

δεν θυμαμαι mobo αλλα ηταν πολυ καλο

sound blaster live 5.1 με τα αναλογα ηχεια

nokia 19" crt

 

Οταν τα cd writers εγιναν προσιτα, νομιζω ειχα δωσει γυρω στις 40χιλιαδες για το κλασσικο ΤΕΑC που κυκλοφορουσε τοτε, 2002 μαλλον. Εβγαλε δουλεια πριν τα τιναξει, γυρω στα 300 cd μετα, και αντικαταστηθηκε απο dvdr. Και οταν αρχισε το πανηγυρι με τα torrent εδωσα ενα 120αρι ευρω για εναν 120αρι δισκο  :mrgreen:

Ωραια χρονια  :mrgreen:

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.