Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τοπικό Ρυμοτομικό Σχέδιο


Recommended Posts

  • 5 months later...

Συνάδελφοι, φαίνεται ότι έχετε εμπειρία από τοπικό ρυμοτομικό, άρα μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε στο εξής:

Εκτός σχεδίου, εντός ΖΟΕ με χρήση κτίρια κοινής ωφέλειας, θέλουμε να κατασκευάσουμε σταθμό λεωφορείων Αστικού ΚΤΕΛ. Η πολεοδομία λέει ότι χρειάζεται τοπικό ρυμοτομικό. Εγώ λέω γιατί να χρειάζεται, όταν δεν ζητάω καμία παρέκκλιση και η ΖΟΕ μου επιβάλει αυτήν ακριβώς την χρήση? (σταθμοί λεωφορείων = κτίρια κοινής ωφέλειας). Δεν μπορώ να βρω καμία απόφαση ή νόμο που να συνδέει ΖΟΕ και τοπικό ρυμοτομικό. Καμία σκέψη??

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, φαίνεται ότι έχετε εμπειρία από τοπικό ρυμοτομικό, άρα μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε στο εξής:

Εκτός σχεδίου, εντός ΖΟΕ με χρήση κτίρια κοινής ωφέλειας, θέλουμε να κατασκευάσουμε σταθμό λεωφορείων Αστικού ΚΤΕΛ. Η πολεοδομία λέει ότι χρειάζεται τοπικό ρυμοτομικό. Εγώ λέω γιατί να χρειάζεται, όταν δεν ζητάω καμία παρέκκλιση και η ΖΟΕ μου επιβάλει αυτήν ακριβώς την χρήση? (σταθμοί λεωφορείων = κτίρια κοινής ωφέλειας). Δεν μπορώ να βρω καμία απόφαση ή νόμο που να συνδέει ΖΟΕ και τοπικό ρυμοτομικό. Καμία σκέψη??

Το ζητούν πάντα από την ΥΔΟΜ. Φαντάζομαι γιατί είναι σαν μια τοπική ένταξη στο σχέδιο. Χρειάζεται γραμμές, όρους δόμησης κλπ που θα εγκριθούν με την έγριση του τοπικού ρυμοτομικού. Συνήθως εγκρίνουν τα σχέδια που έχουν εκπονηθεί για την απαιτούμενη χρήση (στη δική σου περίπτωση σταθμός ΚΤΕΛ, στην δική μου κοιμητήριο-κιλικείο).

Link to comment
Share on other sites

Συζήτησε το θέμα με την ΥΔΟΜ υπό το πρίσμα της παρ.15 του άρθρου 10 του Ν.4315/14: 

 

15. Όπου από ειδικές διατάξεις Ζωνών Οικιστικού Ελέγχου επιτρέπεται η ανέγερση κτιρίων κοινής ωφέλειας,
σύμφωνα με τη διαδικασία του Αρθ­-26 του Ν­1337/83 είναι δυνατή επίσης η χορήγηση έγκρισης και άδειας δόμησης,
σύμφωνα με τις διατάξεις του ΠΔ/6­-10-­78 (ΦΕΚ­-538/Δ/78) μετά από γνώμη του οικείου ΣΥΠΟΘΑ.

 

Αν δεχθούν ότι η χρήση σταθμού ΚΤΕΛ εμπίπτει στις περιπτώσεις του άρθρου 15 του ΠΔ/6­-10-­78, τότε δεν απαιτείται τοπικό ρυμοτομικό αλλά μόνο γνώμη ΣΥΠΟΘΑ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.