Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπογραφή μελέτης σε εταιρία από μηχανικό με μπλοκάκι


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Ανοίγω καινούργιο θέμα γιατί δεν έχω βρει κάτι ανάλογο.

 

Στην εταιρία που εργάζομαι με σύμβαση ωρομίσθιας και όπου κόβω ΔΠΥ κάθε τρίμηνο (δεν είμαι ουσιαστικά μισθωτή), μου ζητήθηκε να υπογράψω κάποια μελέτη.

Γεγονός το οποίο δεν αναφέρεται στη σύμβαση.

 

Τη μελέτη που μου ζητείται να υπογράψω, την έχω κάνει εγώ. Η εταιρία δεν έχει δικαίωμα υπογραφής. 

 

Σε αυτήν την περίπτωση, τι γίνεται οικονομικά? χρειάζεται να ζητήσω κάτι επιπλέον της αμοιβής μου? 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση σας.

Γενικά έχω ρωτήσει και δεν έχω πάρει κάποια σίγουρη απάντηση.   :|

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω πως η εταιρία θα βγάλει κάποια άδεια δόμησης για κάποιον πελάτη της κι εσύ ως μηχανικός θα υπογράψεις την μελέτη και την επίβλεψη λογικά?

Link to comment
Share on other sites

Δεν δικαιούται η εταιρεία να στο ζητά αυτο. Μόνο εάν ήσουν στέλεχος ή μισθωτός.

Το είχα επιβεβαιώσει και με το τεε σε ανάλογη περίπτωση δική μου.

Το θέμα δεν είναι μόνο οικονομικό σε περίπτωση που υπογράψεις αλλά η υπογραφή σου συνεπάγεται και τις ανάλογες ευθύνες.

Πρόσεξε.

 

σχετικό θέμα υπάρχει και εδώ

http://www.michanikos.gr/topic/27306-%CE%95%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CF%8D%CF%82-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D%CF%82-%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CF%8C%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CF%86%CE%B5%CE%B9/

Edited by dada
Link to comment
Share on other sites

Εντελώς (??) πληροφοριακά, η εταιρεία είναι τεχνική (του κλάδου μας) ?

Δώσε περισσότερα στοιχεία για την ποιον αφορά η μελέτη και περίπου τι είναι αυτή η μελέτη ... αρχιτεκτονικά ... στατικά .... η/μ .... .... αφορά την ίδια την εταιρεία ... ή για πελάτη όπως λεει και ο Κώστας ... θα βγεί άδεια.... θα είναι για "εσωτερική κατανάλωση" της εταιρείας και απλά τη θέλει "κάπως επισημα"  .... θα περάσει μέσω του ΤΕΕ .... τι υποχρεώσεις θα έχεις εσύ ....

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Μην υπογράφεις.

 

Συμφώνησες να πουλάς εργασία με την ώρα και αυτό κάνεις. Ήμαρτον με τους "μονά ζυγά δικά" μας εργοδότες . Και μπλοκάκι και με την ώρα και μηδέν δικαιώματα και υπογραφή-ευθύνη

 

Να ρωτήσω κ κάτι άλλο : Η εταιρία πως παίρνει το έργο αφού δεν δικαιούται να υπογράψει ? Για τι έργο και τι εταιρία μιλάμε ?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μην το ψάχνεις.

Αν πάρεις τα προβλεπόμενα να είσαι ευχαριστημένη.

Θα έχεις υπόψη ότι ο φορολογικός συντελεστής αλλάζει ανάλογα το ετήσιο εισόδημα. Πχ μπορεί να έχεις 20 (τυχαίο νούμερο) αλλά μπορεί να έχεις 40% (τυχαίο επίσης). Οπότε θα ζητήσεις μίνιμουμ τα φορολογικά σου + την αμοιβή που θα κάνεις την μελέτη.

Θα έχεις κέρδος. Δεν θα έχεις? Αφού θα κάνεις μελέτη!

Για την μελέτη, μην το ψάχνεις πολύ. Δεν υπάρχουν μεγάλες ευθήνες. Αρχιτέκτονας είσαι, οπότε φαντάζομαι Αρχιτεκτονικά περνάς, όχι στατικά.

Οπότε αφού θα κάνεις μια καλή μελέτη,  θα περνάει  έλεγχο μηχανικών εταιρίας - ιδιοκτητών - πολεοδομίας, Μη φοβού!

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Γενικά μην το ψάχνεις.

Αν πάρεις τα προβλεπόμενα να είσαι ευχαριστημένη.

Θα έχεις υπόψη ότι ο φορολογικός συντελεστής αλλάζει ανάλογα το ετήσιο εισόδημα. Πχ μπορεί να έχεις 20 (τυχαίο νούμερο) αλλά μπορεί να έχεις 40% (τυχαίο επίσης). Οπότε θα ζητήσεις μίνιμουμ τα φορολογικά σου + την αμοιβή που θα κάνεις την μελέτη.

Θα έχεις κέρδος. Δεν θα έχεις? Αφού θα κάνεις μελέτη!

Για την μελέτη, μην το ψάχνεις πολύ. Δεν υπάρχουν μεγάλες ευθήνες. Αρχιτέκτονας είσαι, οπότε φαντάζομαι Αρχιτεκτονικά περνάς, όχι στατικά.

Οπότε αφού θα κάνεις μια καλή μελέτη, (μην κάνεις το σαλόνι 1,5 χ 2,75 γιατί θα στο χτυπάει στο κεφάλι ο ιδιοκτήτης) και αφού φαντάζομαι θα περνάει έναν έλεγχο μηχανικών εταιρίας - ιδιοκτητών - πολεοδομίας, Μη φοβού!

 

δεν έχω λόγια...........

πραγματικά δεν ξέρω τι να προτοσχολιάσω...

το οτι συμπεραίνεις αυθαίρετα οτι η μελέτη είναι αρχιτεκτονική. έχουμε και δικαίωμα υπογραφής και σε άλλα πράγματα.

το οτι προτρέπεις ενα συνάδελφο να βασιστεί για πληροτητα της δουλειάς του στον έλεγχο τον άλλων μηχανικών της εταιρείας και στον έλεγχο της πολεοδομίας..

το οτι αρχιτεκτονική μελέτη δεν εχει ευθύνες και περιορίζεται στη διαστασιολογηση των χώρων...

 

δεν θα το συνεχίσω, είναι και εκτός θέματος άλλωστε..

σε κάθε περίπτωση η ερώτηση ήταν γενική και δεν έχει νόημα η απάντηση αρχιτέκτονας είσαι προχωρά υπονοώντας αν ήσουν κατι άλλο φύλα τα νότα σου).

 

να συμπληρώσω οτι αν κατάλαβα καλά συστήνεις να πάρει την αμοιβή και επιπλέον τον φόρο? ο φόρος απορρέει της αμοιβής και βαραίνει τον αμειβόμενο. Η λογική "δώσε μου το φόρο μου" αφορά περιπτώσεις που εκδίδονται παραστατικά χωρις στην πραγματικότητα να καταβληθεί η αμοιβή.

Edited by dada
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Συγνώμη για την καθυστέρηση, αλλά εχτές υπήρχαν απρόβλεπτα και δεν μπόρεσα να μπω :)

 

Η κατηγορία της εταιρίας είναι Κατασκευές-Εκδηλώσεις και δεν υπάρχει κάποιος μηχανικός που υπογράφει τις μελέτες-επιβλέψεις. Συνήθως το αναλαμβάνει κάποιος εξωτερικός συνεργάτης. Πλέον το γραφείο είναι στελεχωμένο με αρχιτέκτονες, οπότε ψάχνουμε να βρούμε τη φόρμουλα με την οποία θα λειτουργεί αυτό. 

 

Θα υπογράψω αυθαίρετα και έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας. Βέβαια μπορεί στο μέλλον να χρειαστεί να υπογράψω και άδεια δόμησης. 

 

Αυτό που συζητάμε, είναι  να πληρώνονται τα φορολογικά (ΦΠΑ 23%, φόρος 26%, ΤΣΜΕΔΕ) και ένα ποσό από τη μηνιαία δόση του ΤΣΜΕΔΕ, ή όλη τη μηνιαία δόση του ΤΣΜΕΔΕ για όσο διάστημα κρατήσει το έργο. Αναλόγως με το είδος της μελέτης. 

 

Εσείς πως το βρίσκετε αυτό? είναι κάτι που δεν σκέφτομαι? Τις μελέτες που υπογράφω θα τις κάνω πάντα εγώ, οπότε θα γνωρίζω τι υπογράφω.

Link to comment
Share on other sites

Αν αντιλαμβάνομαι σωστά, έχουμε μια τυπική περίπτωση όπου κάποιος επαγγελματίας (η εταιρεία) έχει τον πελάτη αλλά οχι τα τυπικά προσόντα για να αναλάβει τη δουλειά. Η εταιρεία έχει συνεργάτες όπως εσύ. Δεν είσαι μισθωτή, με εξαρτημένη εργασία, ακόμα και αν έχετε μόνιμη συνεργασία, είστε ουσιαστικά συνεργάτες.

Κατά τη γνώμη μου το να κόβεις ένα παραστατικό και να μην παίρνεις τα χρήματα, το θεωρώ απαράδεκτο. Αυτό που θα πρότεινα για να είσαι απόλυτα καλυμμένη ηθικά και λογιστικά θα ήταν να κόβεις την απόδειξη σου κανονικά και μετά να σου κόβει ενα τιμολόγιο η εταιρεία ώστε να είσαι λογιστικά σωστή (έσοδα έξοδα).

Το ποσό που θα παίρνεις θα πρέπει να είναι ποσοστό επι της αμοιβής, αφού χωρίς εσένα δεν θα περνάνε τη δουλειά.

Αν θεωρησουμε οτι αμείβεσαι ικανοποιητικά με μηνιάτικο, όποτε η δουλειά που κάνεις είναι ήδη πληρωμένη, τότε θεωρώ οτι έχεις μια δίκαιη συμφωνία. Το ποσοστό που θα παίρνεις για την υπογραφή σου ουσιαστικά αντισταθμίζει το πόσο καλά η όχι πληρώνεσαι.

 

Αν αναλάβεις επιβλέψεις, να είσαι πολύ προσεκτική και να απαιτείς να υπογράφει η εταιρεία εργολαβικό συμφωνητικό με τον πελάτη. Θα σου φανεί χρήσιμο σε περίπτωση κακής στιγμής η κακοτεχνίας.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Είναι ακριβώς όπως τα περιγράφεις. Η αμοιβή μου σίγουρα δεν είναι μεγάλη και σίγουρα αυτός είναι ένας τρόπος για να υπάρξει ένα επιπλέον έσοδο, σε κάποιο έργο που σίγουρα μόνη μου δεν θα μπορούσα να έχω. 

 

Σε σχέση με την επίβλεψη, είναι μια πάγια τακτική της εταιρίας να κάνει εργολαβικό συμφωνητικό, όπως και να ασφαλίζει το εκάστοτε εργοτάξιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.