Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπογραφή μελέτης σε εταιρία από μηχανικό με μπλοκάκι


Recommended Posts

έτσι όπως την περιγράφεις αυτή την εταιρεία πολύ προνοητική και διαλλακτική τη βρίσκω!! σχεδόν ειδυλλιακή!!! αν χρειαστείτε βοήθεια να έρθω και εγώ να δουλέψω εκεί :smile: !!!

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω λόγια...........

πραγματικά δεν ξέρω τι να προτοσχολιάσω...

το οτι συμπεραίνεις αυθαίρετα οτι η μελέτη είναι αρχιτεκτονική. έχουμε και δικαίωμα υπογραφής και σε άλλα πράγματα.

το οτι προτρέπεις ενα συνάδελφο να βασιστεί για πληροτητα της δουλειάς του στον έλεγχο τον άλλων μηχανικών της εταιρείας και στον έλεγχο της πολεοδομίας..

το οτι αρχιτεκτονική μελέτη δεν εχει ευθύνες και περιορίζεται στη διαστασιολογηση των χώρων...

 

δεν θα το συνεχίσω, είναι και εκτός θέματος άλλωστε..

σε κάθε περίπτωση η ερώτηση ήταν γενική και δεν έχει νόημα η απάντηση αρχιτέκτονας είσαι προχωρά υπονοώντας αν ήσουν κατι άλλο φύλα τα νότα σου).

 

να συμπληρώσω οτι αν κατάλαβα καλά συστήνεις να πάρει την αμοιβή και επιπλέον τον φόρο? ο φόρος απορρέει της αμοιβής και βαραίνει τον αμειβόμενο. Η λογική "δώσε μου το φόρο μου" αφορά περιπτώσεις που εκδίδονται παραστατικά χωρις στην πραγματικότητα να καταβληθεί η αμοιβή.

Παλικάρι μην το πάρεις στραβά ότι δεν σχολιάζω επί του γραπτού και προηγουμένων, είμαι άνθρωπος που δεν τον πιάνουν οι λέξεις. Επί των προηγουμένων υπήρξαν σχόλια να μην το κάνει καθόλου. Δεν διαφωνώ ότι λείπουν πληροφορίες και ένας σωστός ομιλητής έπρεπε να είχε ρωτήσει κάποια πράγματα πριν απαντήσει, οι κανόνες των forum όμως μας κάνουν καμιά φορά να μην κάνουμε πολλές ερωτήσεις. Την θεώρησα λοιπόν Αρχιτέκτονα όπως δηλώνει, είπα ότι κατά μεγάλη πιθανότητα κάτι με Αρχιτεκτονικά μελετάει. Λάθος μου, μπορεί να κάνει στατικά 4 όροφης οικοδομής. Εγώ στατικά δεν θ υπέγραφα ποτέ, δεν είμαι άνθρωπος που του λες 3€ το κυβικό μέτρο και σου υπογράφει, ακόμα όταν του λες μα ένας έμπειρος Πολιτικός Μηχανικός που ξέρει, όμως δεν έχει δικαίωμα υπογραφής μελετάει.

Σου λέω ξαναμπέρδεψες τα γραφόμενα και ο λόγος που μπήκα ο δικός μου, ότι δεν δεχόμουνα τις συμβουλές "μην το κάνεις" την σημερινή εποχή που μπορεί να γνωρίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.