Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια μικρής κλίμακας σε μη άρτιο οικόπεδο-γήπεδο


kostasi

Recommended Posts

Καλημέρα

ποιά η γνώμη σας για την περίπτωση ε του άρθρου 29; Θέλει πελάτης μου να φτιάξει σε αγροτεμάχιο μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο με καλλιέργεια, μικρό κτίσμα προσωρινού χαρακτήρα το οποίο θα στεγάζει τις Η/Μ εγκαταστάσεις μικρού θερμοκηπίου. Με καλύπτει αυτή η περίπτωση; 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 143
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,πρόσεξε λίγο για την περίπτωση ε του άρθρου 29 του Ν.4495:

ε) εγκατάσταση προσωρινών κατασκευών της παρ.74 του άρθρου 2 του ν.4067/2012, που συνοδεύεται από πιστοποιητικό στατικής επάρκειας,

η οποία στο ΦΕΚ4520Β/2018 περιγράφεται ως εξής:

ε) Για την εγκατάσταση προσωρινών κατασκευών της παρ. 74 του άρθρου 2 του ν. 4067/2012 σε κοινόχρηστους χώρους, και μέχρι να εκδοθεί η προβλεπόμενη από το άρθρο 21 του ν. 4067/2012 υπουργική απόφα-
ση, κατατίθενται:

και  παραπέμπει  στο άρθρο 21 του 4067 όπου

1. Η προσωρινή κατασκευή τοποθετείται σε ιδιωτικούς χώρους παραχωρημένους σε δημόσια κοινή χρήση όπως ορίζεται στο άρθρο 10 και σε δημόσιους κοινόχρηστους χώρους, υπαίθριους ή στεγασμένους, κατά παρέκκλιση των κείμενων πολεοδομικών όρων της περιοχής και υπό την προϋπόθεση ότι επιτρέπονται οι συγκεκριμένες χρήσεις. Για τις προσωρινές κατασκευές απαιτείται έγκριση τοποθέτησης και λειτουργίας από τον αρμόδιο κατά περίπτωση φορέα, κατόπιν υποβολής απαραίτητων δικαιολογητικών και στοιχείων για την κατασκευή ή συναρμολόγηση και τοποθέτηση, καθώς και προσδιορισμός του χρονικού διαστήματος διατήρησής τους.

 

 

 

 

 

Edited by ChristinaK
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσε να παει με τα 15 τμ. λιθοκτιστης αποθηκης..

Δεν απαιτειται να ειναι αρτιο και οικοδομησιμο

https://www.michanikos.gr/forums/topic/29562-αγροτική-αποθήκη-15τμ/page/11/

εδιτ

δες και αυτο..

 

http://www.minagric.gr/index.php/el/for-farmer-2/crop-production/thermokipia

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το θερμοκήπιο θα πάρει έγκριση από την διεύθυνση αγροτικής ανάπτυξης. Μήπως επειδή είναι απαραίτητος εξοπλισμός δεν θα χρειαστώ καν ΕΕΜΚ; 

Γενικά από ότι κατάλαβα, η περίπτωση ε μάλλον είναι για περίπτερα και προσωρινά κιόσκια σε πλατείες κλπ... Οπότε η λύση μάλλον είναι η περίπτωση κγ της λιθόκτιστης αποθήκης. ΑΛΛΑ ο πελάτης δεν θέλει να την κάνει λιθόκτιστη, θέλει πραγματικά ένα προσωρινό κτίσμα που θα αποσύρεται όταν δεν είναι η εποχή της επεξεργασίας των προϊόντων.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω μια θερμοκηπιακή μονάδα σύγχρονων προδιαγραφών έχει και οικίσκους εγκαταστάσεων για την θέρμανση των θερμοκηπίων, τον αερισμό ακόμη και υποσταθμό ΔΕΗ. Την διαδικασία έγκρισης από το ΥΠ.ΑΤ ποιο γραφείο την τρέχει;  Ρώτησε μήπως ένα τέτοιος οικίσκος για Η/Μ εγκαταστάσεις συμπεριλαμβάνεται στα σχέδια έγκρισης.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα,

1) Βρήκα το thread από το νήμα του Εξοικονομώ. Έχω την εξής περίπτωση κοινή στην περιοχή μου, πελάτης έχει τμήμα εξ αδιαιρέτου 300 τμ απο συνολικό αγροτεμαχιο 10 στρ εκτός σχεδίου. Στην τακτοποίηση και στο αντίστοιχο τοπογραφικό ο μηχανικός τακτοποίησε με Ν4178/78 περαιωμένο την ιδιοκτησία-τεμάχιο ως μη αρτια και οικοδομήσιμη με αδυναμία αποτύπωσης της συνολικής έκτασης και το κτίσμα κατηγορία 5.
Αν κατάλαβα καλά ο μόνος τρόπος ιδιοκτήτης να προχωρήσει στις εργασίες θερμομόνωσης χωρίς ικριώματα είναι το αρθρ. 107 του Ν4495/2017 εφόσον αιτιολογηθούν σε τεχνική έκθεση οι λόγοι υγιεινής; Η έγκριση αυτή περνάει από ΥΔΟΜ ή είναι με ευθύνη μηχανικού; Υπάρχει κάποια άλλη λύση που δεν γνωρίζω;

Και ποια κατηγορία διαλέγουμε στο e-adeies?
 

e adeies.PNG

Edited by Κων.Λαλ.
σωστότερο κείμενο
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχας με ποια διαταξη του 4178 τακτοποιησες;

Πώς απεκτησες κυριοτητα στα 300 τμ. του "τμηματος" που κατεχεις σε εναν αγρο 10 στρεμματων;

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δική μου τακτοποίηση, ούτε έχω δει το συμβόλαιο. Ο πελάτης μου έφερε περαιωμένη δήλωση του 4178 με την παραπάνω περιγραφή μαζί με κατόψεις και τοπογραφικό που συνόδευαν τη δήλωση. Στο οποίο τοπογραφικό ο μηχανικός σημειώνει ότι το τεμάχιο αποτελεί τμήμα ευρύτερου τεμαχίου. Δεν αναφέρει πουθενά ούτε ότι είναι εξ αδιαιρέτου ούτε ότι δεν είναι. Το εξ αδιαιρέτου το υπέθεσα εγώ από το λεξιλόγιο της δήλωσης και μάλλον κακώς το έγραψα ως δεδομένο. Δεδομένο είναι ότι στο τοπογραφικό ορίζει το γεωτεμάχιο τους ως αγροτεμάχιο, μη άρτιο και οικοδομήσιμο, εκτός σχεδίου και εντός ΖΟΕ. Με αυτά τα δεδομένα τι ισχύει για τη θερμομόνωση κελύφους χωρίς ικριώματα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.