Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια μικρής κλίμακας σε μη άρτιο οικόπεδο-γήπεδο


kostasi

Recommended Posts

και γω πιστευω πως η ευθυνη παραμενει στον ιδιοκτητη καθως ο μηχανικος συντασσει την τεχνικη εκθεση και σχεδια στην προκειμενη περιπτωση και δεν προσκομιζει καποια βεβαιωση στο φακελο.Τι να πω μου ακουγεται υπερβολικο καποιος να θελει π.χ να βαψει με σκαλωσια το σπιτι του και να χρειαστει να ειναι ολα νομιμα..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • Απαντήσεις 143
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε οικόπεδο Μη άρτιο και Μη οικοδομήσιμο στην ταράτσα του σπιτιού μπορεί να τοποθετηθεί στέγαστρο με Ε.Ε.Μ.Κ ?Δεδομένου ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν μετράει στην κάλυψη και ούτως η άλλος ούτε στη δόμηση, θα μπορούσα να εκμεταλλευτώ κάποιο άρθρο του ΝΟΚ ή του κτιριοδομικού και να το κατασκευάσω? Να θυμίσω ότι για την έκδοση Ε.Ε.Μ.Κ ο νομοθέτης λέει ότι δεν εκδίδεται σε οικόπεδα Μη άρτια και Μη οικοδομήσιμα. 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, papas1979 said:

Σε οικόπεδο Μη άρτιο και Μη οικοδομήσιμο στην ταράτσα του σπιτιού μπορεί να τοποθετηθεί στέγαστρο με Ε.Ε.Μ.Κ ?...

άρα υπάρχει κτίριο.....

αυθαίρετο?

τακτοποιημένο?

  • αν αυθαίρετο και μη τακτοποιημένο δεν βγάζεις τίποτα.

αν αυθαίρετο και τακτοποιημένο μπορείς να βγάλεις μόνο για εργασίες που αφορούν την υγιεινή και ασφάλεια του ακινήτου οπότε χλομό να μπορεί στέγη (που θα την κάνει και λίγο πιο ψιλή να χωράει χρήσιμος χώρος κλπ κλπ αρα αυθαιρετάκι πάλι)

 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Didonis said:

άρα υπάρχει κτίριο.....

αυθαίρετο?

τακτοποιημένο?

  • αν αυθαίρετο και μη τακτοποιημένο δεν βγάζεις τίποτα.

αν αυθαίρετο και τακτοποιημένο μπορείς να βγάλεις μόνο για εργασίες που αφορούν την υγιεινή και ασφάλεια του ακινήτου οπότε χλομό να μπορεί στέγη (που θα την κάνει και λίγο πιο ψιλή να χωράει χρήσιμος χώρος κλπ κλπ αρα αυθαιρετάκι πάλι)

 

Καλησπέρα, υφίσταται κτίριο που έχει τακτοποιηθεί κανονικά με τον 4495 και πρόκειται ο ιδιοκτήτης να βάλει στέγαστρο ακριβώς πάνω από την επιφάνεια του κτιρίου, στην ταράτσα του δηλαδή. Δε μετράει ούτε σε δόμηση αλλά ούτε και σε κάλυψη. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, papas1979 said:

,,,Δε μετράει ούτε σε δόμηση αλλά ούτε και σε κάλυψη. 

και μάντρα να φτιάξει δεν μετράει συντελεστή δόμησης και κάλυψης.

Δες 4495 το σχετικό άρθρο που αναφέρει τύπος άδεια που επιτρέπει σε τακτοποιημένα για αποπεράτωση και για λόγους ασφάλειας και υγιεινής....

αν βρεις κάτι άλλο μας ενημερώνεις.

 

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και από μένα. Είναι πραγματικά περίεργα τα πράγματα με την έγκριση ΕΕΔΜΚ.

Γενικά οι πολεοδομίες (δύο έχω στο μυαλό μου) και αρθρογράφοι-πολεοδόμοι, μιλούν για νομιμότητα ακινήτου. Αν και ο νόμος μιλάει για νομιμότητα κτιρίου. Η δικιά μας τοπική ΥΔΟΜ, όσο περνούσαν οι ΕΕΔΜΚ από την άμεση έγκρισή της, δεν τις ενέκρινε αν υπήρχαν αυθαίρετες κατασκευές εντός του γεωτεμαχίου. Κατά τη γνώμη μου λανθασμένα. Ο νόμος μιλά για νομιμότητα κτιρίου επαναλαμβάνω.

Θα ήθελα την άποψή σας σε μια συγκεκριμένη περίπτωση που έχω αναλάβει:

Ισόγειο κτίριο εντός σχεδίου, το οποίο ρυμοτομήθηκε πριν το 1955, έχει τη σημερινή του μορφή πριν το 1955. Οπότε είναι νομίμως υφιστάμενο και δεν είναι ρυμοτομούμενο. Βρίσκεται εντός οικοπέδου το οποίο είναι μη άρτιο. Προ ετών ήταν σε χρήση (επαγγελματικός χώρος) και πλέον όχι. Σιγά σιγά καταρρέει. Θέλω να βγάλω ΕΕΔΜΚ για τα εξής:

1.    Εργασίες εξωτερικών Χρωματισμών και επισκευή Επιχρισμάτων με χρήση Ικριωμάτων
2.    Εσωτερικές Διαρρυθμίσεις
3.    Ανακατασκευή Στέγης ή συντήρηση/επισκευή στέγης με χρήση ικριωμάτων
4.    Κατασκευή προστεγάσματος

Ποια η γνώμη σας; Φυσικά και πρόκειται για την υγιεινή και την ασφάλεια του κτιρίου. Αλλά το τελευταίο ΦΕΚ (4520/Β/2018) που αφορά στις ΕΕΔΜΚ, στο Άρθρο 1, Παράγραφος 3, Δικαιολογητικό (γ) μιλά για άρτιο και οικοδομήσιμο γεωτεμάχιο.

Μου φαίνεται απαράδεκτο να καταδικάζεται το κτίριο σε καταστροφή κατ' αναντιστοιχία κιόλας με την εκ νόμου (και πολύ σωστά!) υποχρέωση του ιδιοκτήτη για συντήρησή του.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, dimitris GM said:

Μάλιστα... ΝΟΚ... ωραία. Δεν το είχα υπόψη μου. Ευχαριστώ. Συνεδριάζουν τα Συμβούλια Αρχιτεκτονικής;; Τελευταία συνεδρίαση στην οποία είχα θέμα (εντός οικισμού-ιστορικού τόπου) ήταν το 2017 νομίζω. Στην πόλη μου δεν μπορώ να βρω ούτε τηλέφωνο τώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα, 

σε γήπεδο μη άρτιο, όπου έχει γίνει υπαγωγή στον 4495 (Κατηγορία 5) ισόγειας κατοικίας, άδεια ή ΕΕΔΜΚ μπορούμε να βγάλουμε; 

Μάλλον όχι γιατί:

άδεια δεν μπορούμε εφόσον δεν υπάρχουν όροι δόμησης και

ΕΕΔΜΚ γιατί σύμφωνα με το άρθρο 3 §γ.

Μένει έτσι το γήπεδο; Χωρίς περίφραγμα; 

Untitled.png

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

θεωρω οτι δεν απαιτειται αρτιο και οικοδομησιμο για τις περιπτωσεις "κγ", "γ" και

Σύμφωνα με το άρθρο 17 § 9 περιγράφονται τι είδους περιφράγματα επιτρέπονται, και οι όροι και οι προϋποθέσεις τοποθέτησης τους.

  1. Περιφράσσονται άρτια οικόπεδα εντός σχεδίουάρτια γήπεδα εκτός σχεδίουμη ρυμοτομούμενα τμήματα των μη άρτιων και μη οικοδομήσιμων οικοπέδων εντός σχεδίουΤα μη άρτια γήπεδα εκτός σχεδίου, επιτρέπεται να περιφραχθούν μόνο με πρόχειρη κατασκευή, όπως συρματόπλεγμα...

http://arxitektones-lepantoarchitects.blogspot.com/2016/03/blog-post_8.html

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.