Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εσωτερικη θερμομονωση παιδικου δωματιου


Recommended Posts

Καλησπέρα Έχω ένα διαμέρισμα 5ου ορόφου κατασκευής 1997 το πρόβλημα είναι ότι στο παιδικό δωμάτιο έχει κάτι κολώνες τεράστιες και δοκαρια που δεν εχουν καμιά μόνωση.(Η Ταράτσα εχει μόνωση όπως και οι τοίχοι)το χειμώνα βγάζει μύκητες ανάμεσα στο δοκάρι και τη πλακα οπως και μια κολωνα που εχω στηριξη τη βιβλιοθήκη  επίσης είναι πολύ πιο κρύο απο το υπόλοιπο σπίτι.Μου ειπαν για εσωτερική μόνωση μόνο κολώνες και δοκάρια περίπου 10 τετραγωνικά είναι με πολυστερινη 9mm και μετά σοβά ειδικό. Επειδή δεν εχω πολύ χώρο στο δωμάτιο, Μου φαίνεται καλή λύση αλλά δεν ξέρω αν θα έχει αποτέλεσμα. Αν το εχει δουλέψει κάποιος η το εχει τοποθετήσει παρακαλώ να με βοηθήσει N Thermon το λένε,.Επίσης αν υπάρχει καμιά καλύτερη λύση να μου προτείνετε. Εξωτερική μόνωση δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω.

post-101098-0-30755400-1431626305_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Έχω ένα διαμέρισμα 5ου ορόφου κατασκευής 1997 το πρόβλημα είναι ότι στο παιδικό δωμάτιο έχει κάτι κολώνες τεράστιες και δοκαρια που δεν εχουν καμιά μόνωση.(Η Ταράτσα εχει μόνωση όπως και οι τοίχοι)το χειμώνα βγάζει μύκητες ανάμεσα στο δοκάρι και τη πλακα οπως και μια κολωνα που εχω στηριξη τη βιβλιοθήκη  επίσης είναι πολύ πιο κρύο απο το υπόλοιπο σπίτι.Μου ειπαν για εσωτερική μόνωση μόνο κολώνες και δοκάρια περίπου 10 τετραγωνικά είναι με πολυστερινη 9mm και μετά σοβά ειδικό. Επειδή δεν εχω πολύ χώρο στο δωμάτιο, Μου φαίνεται καλή λύση αλλά δεν ξέρω αν θα έχει αποτέλεσμα. Αν το εχει δουλέψει κάποιος η το εχει τοποθετήσει παρακαλώ να με βοηθήσει N Thermon το λένε,.Επίσης αν υπάρχει καμιά καλύτερη λύση να μου προτείνετε. Εξωτερική μόνωση δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω.

Καλησπερα

 

Το συγκεκριμενο το εχω τοποθετησει στην κουζινα μου με καλα αποτελεσματα, αλλά υπαρχουν καποιες ιδιατερότητες:

α) δεν ειχα τετοια προβληματα με μυκητες οπως εσυ (αρα το προβλημα ειναι πιο πολυπλοκο)

β) δεν μονωσα κολωνες

γ) δεν ειχα προσεξει οτι ο συντελεστης ατμοπερατοτητας του ειναι "σχετικα" μικρος σε σχεση με αλλες πολυστερινες (~400)

Link to comment
Share on other sites

 κατασκευής 1997 

 

Είσαι σίγουρος πως δεν έχει θερμομόνωση?

Ήδη από τον Ιούλιο του 1979 ήταν υποχρεωτική βάση νομοθεσίας η θερμομόνωση.

Μάλιστα προκειμένου να ρευματοδοτηθεί μια οικοδομή υπογράφει υπεύθυνη δήλωση ο μηχανικός πως, μεταξύ άλλων,

έχει εφαρμοστεί η - τότε - μελέτη θερμομόνωσης.

 

Για σιγουρέψου... 

Link to comment
Share on other sites

Το προϊόν που συζητάτε είναι αποτελεσματικό. Ομως, πρέπει να λάβει κανείς υπόψη τη σωστή τοποθέτηση και βέβαια αυτή θα γίνει αφού προχωρήσετε στον πλήρη καθαρισμό της μούχλας. Αυτός γίνεται με ειδικά καθαριστικά (Π.χ. Durostick D-95 όπως γνωρίζω) ή με διάλυμα χλωρίνης.

Η ανησυχία μου για κάθε τέτοιο σύστημα είναι η αδυναμία εξέτασης του κελύφους του κτιρίου σε ζημιές. Είναι άλλο να προστατεύεις το κτίριο εξωτερικά και άλλο να μένει απροστάτευτο και να κρύβεις τυχόν μελλοντικές ζημιές. Επίσης, ελλιπής κόλληση ή άλλη αιτία δημιουργίας κενού στη διεπιφάνεια μεταξύ νέας και παλιάς κατασκευής, ίσως ξαναδημιουργήσει συμπυκνώσεις με απρόβλεπτα αποτελέσματα στο μέλλον...

 

Θα με ενδιέφερε να ακούσω τις απόψεις συναδέλφων...

Link to comment
Share on other sites

 

Εφόσον δεν μπορείς να κάνεις την μόνωση απο έξω θα πάρεις 0,41m2K/W απο τα 0,16m2K/W που είχες. Σημαντικό είναι όμως

 

α) να σταματήσεις την είσοδο υγρασίας απο έξω αν υπάρχει

β) σε καμία περίπτωση η εσωτερική υγρασία του δωματίου να μην ξεπεράσει το 70%. 

 

Η χρήση αφυγραντήρων είναι μια αξιόπιστη και ιδιαίτερα φθηνή λύση που πιθανότατα θα την συνιστούσα για κάθε ελληνικό σπίτι.

 

Επειδή μιλάμε για παιδικό δωμάτιο θα συνιστούσα βαφή ανοιχτής διαπνοής με ελάχιστα πτητικά ή ελευθερη πτητικών

 

 

 

Edited by Ροδοπουλος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  τρολάρεις έτσι δεν είναι;

 

Μακάρι να τρόλαρα...

 

Το θέμα έχει νομικές προεκτάσεις. 

Δεν μπορεί η νομοθεσία να είχε προσδιορίσει 20 χρόνια πριν κτιστεί η οικοδομή

ελάχιστους συντελεστές θερμοπερατότητας για το κέλυφος των κτιρίων

και να μην τηρείται σε μια ολόκληρη πολυκατοικία. 

Μιλάμε ότι κάποιος κέρδισε από αυτή την έλλειψη

και φυσικά οι αγοραστές υφίστανται ζημία.

 

Με λίγα λόγια πρόκειται για πραγματικό ελάττωμα, για μια ψευδή υπεύθυνη δήλωση μηχανικού

που έχουν ως αποτέλεσμα αυξημένα έξοδα θέρμανσης - κλιματισμού, τον υποβιβασμό της ποιότητας διαβίωσης εντός της κατοικίας

και με πιθανούς κινδύνους για την υγεία των ενοίκων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μόνωση οι κολώνες δεν εχουν σίγουρα ήμουν παρών στη κατασκευή .Δεν τις μόνωσε ο μηχανικός για να ειναι σίγουρος οτι θα γεμίσουν καλά με μπετό.Στη φώτο παραπάνω οτι ειναι με πράσινο βέλος ειναι μονωμένο και τα κόκκινα αμονωτα το μαύρο βέλος δειχνει το σημείο που βγάζει μύκητες .Το θέμα ειναι τώρα τι μπορώ να κάνω?Ο συντελεστησ ατμοπερατοτητα που ειναι χαμηλός στο Nthermon ειναι καλό η κακό?

Link to comment
Share on other sites

 Μόνωση οι κολώνες δεν εχουν σίγουρα ήμουν παρών στη κατασκευή .Δεν τις μόνωσε ο μηχανικός για να ειναι σίγουρος οτι θα γεμίσουν καλά με μπετό.

 

καλόοοο

Edited by Arche
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στη φώτο παραπάνω οτι ειναι με πράσινο βέλος ειναι μονωμένο και τα κόκκινα αμονωτα το μαύρο βέλος δειχνει το σημείο που βγάζει μύκητες .Το θέμα ειναι τώρα τι μπορώ να κάνω?Ο συντελεστησ ατμοπερατοτητα που ειναι χαμηλός στο Nthermon ειναι καλό η κακό?

Η μόνωση στα μπετά μπαίνει από έξω, είσαι σίγουρη ότι δεν έχει μπει?

Η ενδυκνυόμενη βέβαια θα έχει μπει αν έχει μπει?

Η κατάσταση που βρίσκεται η μόνωση σήμερα είναι καλή?

Σου είπαν, σου είπαν ότι φταίει η μόνωση των μπετών για την υγρασία?

Συνάδερφοι, συνάδερφοι ακούγομαι υπερβολικός, αν ζητήσω

1 να μονωθεί η κατασκευή εξωτερικά?

2 να την δει μηχανολόγος επιθεωρητής ει δυνατόν με κάμερα να βρει την ακριβή εικόνα?

Να μονώσει ότι πρέπει, με τον πλέον ενδυκνυόμενο τρόπο?

 

 

"κουβέντα"

Σήμερα είχα μια κουβέντα με ένα παλιό μάστορα. Με ρώτησε χθες ότι ένας πελάτης ήθελε να μονώσει 2 τοίχους ενός σπιτιού Αθήνα, που δεν είχαν μόνωση.

Του ζήτησα πληροφορίες, για το τι τοίχους, υλικά που σκέφτεται, ρώτησα πληροφορίες για ταράτσα, κουφώματα.

Συζητήσαμε και τον είπα, να προτείνει να το δει Μηχανολόγος με 50 - 100€ είπα έναν γνωστό μου, για να πει πάχη, είδος, θέσεις μονώσεων.

Και ξέρετε τι μου είπε ?

Οταν είπε του πελάτη Μηχανολόγος 50€ - που η γνώμη μου, η αμοιβή δεν θα είναι μόνο τόσο - Φρίκαρε!

 

Οπως στρώσεις θα κοιμηθείς

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.