Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εσωτερικη θερμομονωση παιδικου δωματιου


christianfor

Recommended Posts

 

Ο συντελεστης ατμοπερατοτητας που είναι χαμηλός στο Nthermon είναι καλό η κακό?

 

Είναι υποχρεωτικό!!!!!!!

 

Το να φτιάξεις 2 κολώνες και 3 δοκάρια δεν σημαίνει ότι θα επιτύχεις τίποτα εφόσον τα άλλα στοιχεία είναι χωρίς μόνωση. Θα πρέπει να δεις συνολικά το θέμα. Θα πας σε ένα μηχανικό και θα σου μελετήσει την λύση. Μπορείς να δημιουργήσεις πολλές θερμογέφυρες

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ο συντελεστης ατμοπερατοτητας που είναι χαμηλός στο Nthermon είναι καλό η κακό?

 

Είναι υποχρεωτικό!!!!!!!

χαμηλη (αριθμητικη) τιμη συντελεστη ατμοπερατοτητας, σημαινει οτι το υλικο σου "αναπνεει" (μ=1 ειναι ο αερας και μ=~40000 το ασφαλτοπανο)

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ο συντελεστης ατμοπερατοτητας που είναι χαμηλός στο Nthermon είναι καλό η κακό?

 

Είναι υποχρεωτικό!!!!!!!

 

Το να φτιάξεις 2 κολώνες και 3 δοκάρια δεν σημαίνει ότι θα επιτύχεις τίποτα εφόσον τα άλλα στοιχεία είναι χωρίς μόνωση. Θα πρέπει να δεις συνολικά το θέμα. Θα πας σε ένα μηχανικό και θα σου μελετήσει την λύση. Μπορείς να δημιουργήσεις πολλές θερμογέφυρες

 

Σε μηχανικό πήγα σε 2 μάλιστα, και κανείς δεν καταδέχεται να ασχοληθεί με ένα  υπνοδωμάτιο μόνο με συμβούλεψε ο ένας βλέποντας μια φώτο του δωματίου ότι επρόκειτο για υγροποίηση από κακή μόνωση ότι υπάρχει θερμογεφυρα επειδή έχω ταράτσα μονωμένη και κολώνες αμονωτες,αυτά μου είπε πάνω κάτω αν τα κατάλαβα και σωστά!!!Για αυτό ζήτησα τη συμβουλή του forum σας....

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεις να εφαρμοσεις εξωτερική θερμομόνωση?θα ησυχαζες μια για παντα. Εσωτερική αν εξακολουθήσει να υπάρχει υγρασία καποια στιγμή θα καταληφθει ο χώρος του αέρα μονωτικού με νερό κ ΠΑΠΑΛΑ!!!!κουφια η μόνωση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλημερα σας.

παρακαλώ πολύ θα ηθελα την αποψη σας σχετικά με την μονωση του δωματιου της μικρούλας μου.

η πολυκατοικια (αθηνα) ειναι του 92-93 κ το δωματιακι της ειναι ξεσκεπαστο από πανω. δεν εχει διαμερισμα. εχει ταρατσα. αποτι θυμαμαι απο τον επιθεωρητη ενεργειας που ειχε ερθει πριν 2 χρονια για την ενοικιαση μου ειπε πως το σπιτι εχει μονωσεις φελιζολ στους τοιχους αλλα οχι στα μπετα. ειπαμε αυτη τη χρονιά να βάλουμε στο ταβανι απο μεσα μονωση επειδη ειναι το πιο κρυο δωματιο του σπιτιου. (οι φιλοι μας πειραζουν ...τι γονεις ειστε σεις κλπ).

ενας νεαρος αρχιτέκτονας γιος μιας φίλης μας ειπε να παρουμε ενα γκρι φελιζολ νεοπορ νομιζω 5εκατοστα παχυ οπως κ θα το κολλησει με αφρο -που δεν φουσκώνει- ένας εργάτης και μετά , επειδή δεν μας αφήνει ο ιδιοκτητης να βαλουμε γυψοσανιδα, να κολλησουμε ταπετσαρία ή να κρεμμασουμε υφασματα για να μην φαίνεται ασχημα (οπως εδω...http://4.bp.blogspot.com/_Bkm-AAgbIYw/SvRQRbB4UwI/AAAAAAAACGE/9yd_MHdNA_k/s640/sterin.jpg ή και εδώ http://farm4.static.flickr.com/3275/2622593293_ea3b5ea59e.jpg?v=0)

εχω ομως μια μικρη αμφιβολία για την "ριζοσπαστική ιδέα" που μας εβαλε ο αρχιτέκτονας της φίλης μας. Λεει πως το πρόβλημα με το κρυο δωμάτιο θα αντιμετωπιστεί κατα εναν μεγαλο βαθμό -επειδή ειναι στο ταβανι κ χανει πολυ θεροκρασία απο εκει- και θα μπορεί να ξηλωθεί ευκολα όταν φύγουμε από το σπίτι.

Θαχουμε λετε άλλο πρόβλημα;

Α! τωρα που το ξαναδιαβαζω, τα φελιζολ και τον αφρο τα εχουμε παρει... :)

Edited by lampriniB
Link to comment
Share on other sites

 θα το κολλησει με αφρο -που δεν φουσκώνει- ...

 

Το υπόστρωμα είναι κατάλληλο?

Και έστω πως τώρα είναι, μετά τις υγροποιήσεις θα συνεχίσει το σύστημα αφρού - τελική σημερινή επιφάνεια οροφής

να υποστηρίζει την ανάρτηση της θερμομόνωσης?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας.

παρακαλώ πολύ θα ηθελα την αποψη σας σχετικά με την μονωση του δωματιου της μικρούλας μου.

η πολυκατοικια (αθηνα) ειναι του 92-93 κ το δωματιακι της ειναι ξεσκεπαστο από πανω. δεν εχει διαμερισμα. εχει ταρατσα. αποτι θυμαμαι απο τον επιθεωρητη ενεργειας που ειχε ερθει πριν 2 χρονια για την ενοικιαση μου ειπε πως το σπιτι εχει μονωσεις φελιζολ στους τοιχους αλλα οχι στα μπετα. ειπαμε αυτη τη χρονιά να βάλουμε στο ταβανι απο μεσα μονωση επειδη ειναι το πιο κρυο δωματιο του σπιτιου. (οι φιλοι μας πειραζουν ...τι γονεις ειστε σεις κλπ).

ενας νεαρος αρχιτέκτονας γιος μιας φίλης μας ειπε να παρουμε ενα γκρι φελιζολ νεοπορ νομιζω 5εκατοστα παχυ οπως κ θα το κολλησει με αφρο -που δεν φουσκώνει- ένας εργάτης και μετά , επειδή δεν μας αφήνει ο ιδιοκτητης να βαλουμε γυψοσανιδα, να κολλησουμε ταπετσαρία ή να κρεμμασουμε υφασματα για να μην φαίνεται ασχημα (οπως εδω...http://4.bp.blogspot.com/_Bkm-AAgbIYw/SvRQRbB4UwI/AAAAAAAACGE/9yd_MHdNA_k/s640/sterin.jpg ή και εδώ http://farm4.static.flickr.com/3275/2622593293_ea3b5ea59e.jpg?v=0)

εχω ομως μια μικρη αμφιβολία για την "ριζοσπαστική ιδέα" που μας εβαλε ο αρχιτέκτονας της φίλης μας. Λεει πως το πρόβλημα με το κρυο δωμάτιο θα αντιμετωπιστεί κατα εναν μεγαλο βαθμό -επειδή ειναι στο ταβανι κ χανει πολυ θεροκρασία απο εκει- και θα μπορεί να ξηλωθεί ευκολα όταν φύγουμε από το σπίτι.

Θαχουμε λετε άλλο πρόβλημα;

Α! τωρα που το ξαναδιαβαζω, τα φελιζολ και τον αφρο τα εχουμε παρει... :)

 

να πεις στον αρχιτέκτονα που είναι γιος της φίλης σου να ξεκινήσει να ψάχνει για αλλαγή καριέρας. Δεν είναι ριζοσπαστική ιδέα. Είναι ηλίθια ιδέα. Δεν εξηγώ βαριέμαι. Κάνε μου όμως μια χάρη

 

να πάρεις την φίλη σου τηλέφωνο να ρωτήσει τον γιόκα της κάτι απλό? Ξέρει τι είναι το ΕΛΟΤ ΕΝ 13788!!! Αν δεν ξέρει να πεις στην φίλη σου να στείλει το παιδί στο δημόσιο. 

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Τοοοοσο χάλια;; Μα έτσι είπε οτι φτιάχνεται η εσωτερική μόνωση. Ρωτήσαμε κ την ίδια τη εταιρία πριν τα πάρουμε η οποία έλεγε να βάλουμε καπου και ενα ναύλον αλλα κ στο Ίντερνετ είδα πολλές τέτοιες κατασκευές (σε σάιτ με μονώσεις)

Το υπόστρωμα ειναι το ταβάνι καταλαβαίνω... Ειναι μια χαρά. Δεν έχει μούχλα αν αυτό εννοείτε.

Link to comment
Share on other sites

Τοοοοσο χάλια;; Μα έτσι είπε οτι φτιάχνεται η εσωτερική μόνωση. Ρωτήσαμε κ την ίδια τη εταιρία πριν τα πάρουμε η οποία έλεγε να βάλουμε καπου και ενα ναύλον αλλα κ στο Ίντερνετ είδα πολλές τέτοιες κατασκευές (σε σάιτ με μονώσεις)

Το υπόστρωμα ειναι το ταβάνι καταλαβαίνω... Ειναι μια χαρά. Δεν έχει μούχλα αν αυτό εννοείτε.

 

Απλή ερώτηση σε όποια εταιρία θέλεις και σε όποιον γράφεις ιστοσελίδες, βάζει νάιλον. Είναι βάσει του ΕΛΟΤ ΕΝ 13788? Αν η εφαρμογή δεν πληρεί τις προϋποθέσεις του προτύπου απαγορεύεται 

 

Πάρε όμως τηλέφωνο ώστε να σπάσουμε πλάκα με τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.