Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εσωτερικη θερμομονωση παιδικου δωματιου


christianfor

Recommended Posts

Αν και δεν είμαι μηχανικός, αυτά τα μαύρα σημάδια, ναι, μούχλα είναι. Να ξέρεις έτσι θα είναι προφανώς όλο το ταβάνι, και κάτω απ' τα φελιζόλ. Μην ξαναβάλεις τη μικρή εκεί προς το παρόν. Γνώμη μου, αν και μη ειδικός, αφού πρώτα δεν είχες μούχλα, βγάλε τα φελιζόλ, βάλε σε ένα ψεκαστήρα χλωρίνη και ψέκασε το ταβάνι (δεν φεύγει αλλιώς η μούχλα) και καθάρισε με ένα σφουγγαράκι μετά. Εννοείται καλός και ολοήμερος αερισμός του δωματίου και θα μείνει ακατοίκητο για λίγες μέρες (ρώτα ένα γιατρό πρώτα) . 

Μετά κάποια ψευδοροφή με γυψοσανίδα, και ίσως με κάποιο σύστημα αερισμού για να μη γίνονται υγροποιήσεις, μάλλον θα κάνει τη δουλειά. Κάποιος σωστός τεχνικός θα ξέρει. 

Απ' την άλλη, άσε το ταβάνι χωρίς μόνωση, αφού δεν είχες υγρασία και μούχλα πριν. Χίλιες φορές ένα πιο δροσερό δωμάτιο χωρίς υγρασία και μούχλα, παρά ζεστό και μουχλιασμένο. Στο κάτω- κάτω στην Αθήνα ζείτε, πόσο κρύο έχετε; 

Σκέψου ότι ένα από τα κριτήρια που με ώθησαν στη λήψη δανείου και κατασκευή σπιτιού ήταν ότι το διαμέρισμα που μου είχε παραχωρήσει δωρεάν ο πατέρας μου δεν είχε καλή μόνωση και τα υπνοδωμάτια είχαν όλο το χειμώνα μούχλα. Ακόμη τα βάζω με τον εαυτό μου που ζούσαν εκεί μέσα τα παιδιά μου.

Ξαναλέω, δεν είμαι ειδικός. Καλή πρωτοχρονιά.

Edited by pegiavass
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τον σωστό τεχνικό ψαχνω...

αλλα εχω ακούσει τα παντα κ αναζητώ πλεον κ την βοήθεια του φορουμ...

Αχ το μωράκι μου!

 

Ο τεχνικός που ηρθε κ το ειδε σημερα μου ειπε πως δεν φταιει η μονωση αφού αυτό το εχει κανει πολλές φορες αλλα σιγουρα κατι αλλο.

Εναν μηχανικό που βρηκα στην γειτονιά μου ειπε πως ετσι γινονται οι εσωτερικές μονωσεις.

Ο αρχιτεκτονας -γιος της φιλενάδας- λεει τα ιδια. Ο τεχνικός της εταιρέιας με τα νεοπορ τα ιδια.

κ εδώ στο φόρουμ λενε αλλα.

 

Ειναι τοσο δύσκολο πραγμα τελος παντων η μονωση;; Δεν ισχύουν καποιοι βασικοι κανόνες;

Τι ειναι το φραγμα υδρατμων που διαβαζω στα σαιτ κ ποτε μπαίνει;

Ποια θεωρειται μια σωστή κατασκευη;;

 

Καλη χρονιά σε ολους!

Edited by lampriniB
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν υλικά με υψηλό συντελεστή διαπνοής που μπορούν να λύσουν το πρόβλημα σας αλλά δεν μπορούν να εφαρμόσουν ο μάστορας και ο μηχανικός της γειτονιάς

  • Upvote 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Υψηλό συντελεστή διαπνοής; Μα το αντίθετο δεν θα έπρεπε να μπει; ή έχω μπερδευτεί πάλι;

αν δείτε το post Νο12, πιστευω οτι θα καταλάβετε

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, είχατε δίκιο!

Τα φελιζολ πεσανε. Ευτυχώς εκείνη την νύχτα η κόρουλα μου κοιμόταν μαζί μας...

Δεν πέσανε όλα αλλά τα τρία που βρισκόντουσαν κοντα στον εξωτερικό τοίχο (αν θυμάμαι καλά από τον επιθεωρητή ενέργειας μας είχε πει πως εκείνα τα σημεία είναι τα πιο κρύα η ένωση τοίχου με ταβανι)

Έπεσαν με χρώμα κολλημένα επάνω τους κ φάνηκε από κάτω ...ο σοβας? (ασπρος σοβας?). Δηλαδή δεν ξεκόλλησε ο αφρός αλλά η μπογιά από τον σοβά.

Μίλησα με τον μάστορα που τα έβαλε κ είπε πως θα περάσει να το δει μετά τις γιορτες.

Τα είχε κολλήσει με αφρό κ τα είχαμε αφήσει χωρίς επένδυση με το γκρι χρώμα.

Έκανα κ μια επαφή με τον ιδιοκτήτη κ είπε πως θα το σκεφτεί το θέμα της γυψοσανιδας.

Αυτό που με ανησυχεί είναι πως βλέπω κάτι διάσπαρτες κηλίδες στο αποκαλυμενο ταβάνι κ σκέφτομαι μην είναι μούχλα...

Η γυψοσανιδα είναι κ φράγμα υδρατμών? Τι θα πω στον μαστορα? Πως να το φτιάξω αυτό τελικά?

Θέλω να μιλήσω κ με έναν πολιτικό μηχανικό εδώ της γειτονιάς, που κάνει κατασκευές αλλά τους έχω φοβηθεί. Ποιον πρέπει να βρω?

 

έπεσε τελικά :mrgreen:  το πρόβλημα βέβαια είναι ποιος βλάκας το κολλάει πάνω απο βαφή ή και σε σοφά? Τέτοια ηλιθιότητα ..................για αυτό και εγώ γράφω βοηθοί ορυζοπραγωγού στο Μπανγκλαντές με μισό δολάριο την ημέρα.  

Link to comment
Share on other sites

Με το ποστ νο12 δεν κατάλαβα είναι αλήθεια...

Το τελευταίο του Ροδοπούλου (ο οποίος κ το πε ότι θα πέσουν κ κερδίζει) πάλι δεν πάλι δεν βοηθάει να το φτιάξω σωστά...

Παρακαλώ λοιπόν οποίος μπορεί να με βοηθήσει ας το κάνει, επειδή έχω πραγματικά πρόβλημα κ πιστεύω ότι έχετε την ικανότητα να με βοηθήσετε αλλά δεν ξέρω γιατί θέλετε να με βλέπετε να πέφτω στα πατώματα κ να παρακαλάω...

Όπου έχω απευθυνθεί μου λένε αυτά που σας λέω κ ένα απο αυτά τα έκανα... Κ έχω πληρώσει κ μόνο ζημιά βλέπω.

 

Μίλησα κ με την εταιρία κν*** Με τις γυψοσανιδες. Νομίζω ότι είναι αρκετά γνωστή. Ένας εξυπηρετικότατος κύριος μου είπε πως πρέπει να βάλω για μόνωση πετροβαμβακα μετα ταβανι γυψοσανιδας κ μετά βάψιμο τίποτα άλλο. Γα το φράγμα υδρατμών (που έχω διαβάσει ότι μπορεί να είναι ναυλον, άσφαλτος ή κάποια μπογιά; ) δεν μου είπε κάτι ξεκάθαρο. Μπορεί να χρειαστεί μπορεί κ όχι λέει. Μετά μου είπε κ για τη διαπνοή που αν κατάλαβα καλά είναι καλύτερα ο πετροβαμβακας παρά το νεοπορ. Άλλο δηλ η διαπνοή άλλο η συμπύκνωση λοιπόν καταλαβαίνω

Για την διαπνοή διαβάζω το παλιό ποστ του Ροδοπούλου αλλά μάλλον κ το 12 που ανέφερθηκε.

 

Αν συνθέσω στο μυαλό μου λοιπόν όλα αυτά που έχω διαβάσει απο εδώ κ απο άλλου μπορεί να υπάρχει λίγη συμπύκνωση απο την μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας μέσα έξω (το παράδειγμα με το παγωμένο φραπέ το καλοκαίρι με βοήθησε είναι αλήθεια να το καταλάβω) αλλά με την διαπνοή που λέγατε κ εσείς να φεύγει η υγρασία απο το ταβάνι πιο εύκολα. Άρα κάτι τέτοιο μάλλον είναι το μ που λέτε στο 12; Ποσό γρήγορα εξατμίζεται;;

Αλλά γιατί να κάθομαι κ να αποκωδικοποιώ κ να μαθαίνω πράγματα που ναι μεν είναι σημαντικά αλλά αδιάφορα για εμένα; Το ταβάνι θέλω να μόνωσω...

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να σιγούρεψω την υγεία της μικρούλας;

Θα πρέπει να τα βγάλουμε τα νεοπορ;

Να καθαρίσουμε το ταβάνι με χλωρίνη κ να βάλουμε πετροβαμβακα με γυψοσανιδα; Κ μετά να βάψουμε με τι;

Ουφ!

 

Αποτι καταλαβαίνω απο τους κανόνες δεν μπορώ να ζητήσω προσφορά απο εσάς, σωστά; Δεν έχετε κάποιο κατάστημα;

 

Εδώ εντωμεταξύ διαβάζω για το νεοπορ με γυψοσανιδα. Άρα η γυψοσανιδα κάνει την διαφορά; http://www.rizakos.gr/gr/esottherm.aspx

Edited by lampriniB
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ λοιπόν οποίος μπορεί να με βοηθήσει ας το κάνει, επειδή έχω πραγματικά πρόβλημα κ πιστεύω ότι έχετε την ικανότητα να με βοηθήσετε αλλά δεν ξέρω γιατί θέλετε να με βλέπετε να πέφτω στα πατώματα κ να παρακαλάω...
Όπου έχω απευθυνθεί μου λένε αυτά που σας λέω κ ένα απο αυτά τα έκανα... Κ έχω πληρώσει κ μόνο ζημιά βλέπω.
........
Αποτι καταλαβαίνω απο τους κανόνες δεν μπορώ να ζητήσω προσφορά απο εσάς, σωστά; Δεν έχετε κάποιο κατάστημα;


@lampriniB:

Πρέπει να σκεφτείται ότι ένα τόσο σοβαρό πρόβλημα για την υγεία σας δεν έχει λυθεί ακόμη, παρά την θέληση σας και την κινητοποίηση σας, προφανώς σημαίνει ότι είναι πιο σύνθετο, και δεδομένου ότι όσοι ασχολήθηκαν ήδη, δεν μπόρεσαν να σας το λύσουν πως είναι δυνατόν να πιστεύετε ότι καποιοι θέλουν να πέφτετε στα πατώματα?

Και επίσης το ότι κάποιος έχει πληρώσει δεν σημαίνει ότι λύνονται όλα τα προβλήματα του...

Τέλος αυτό είναι φόρουμ μηχανικών και όχι καταστημα.

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

Για σκεφτειτε ρε μαγκες να γινοταν το ιδιο και με τους γιατρούς? Να μπαινανε να ψαχνανε στο ιντερνετ και μετα να πηγαινανε να τους λεγανε διαφορα στο ιατρειο τους... ωραια δε θα ταν?

 

Κυρια μου ΠΛΗΡΩΣΤΕ ΕΝΑΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟ και για την μελετη και για την επιβλεψη του εργου, βαλτον να σου υπογραψει και γι αυτη την ΜΑΜΗΜΕΝΗ ΕΥΘΥΝΗ που κανενας άλλος ΜΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ δεν μπορει να στην παρεχει, για να λυσεις επιτελους το προβλημα σου....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.