Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εσωτερικη θερμομονωση παιδικου δωματιου


christianfor

Recommended Posts

Εάν κάνεις εσωτερική θερμομόνωση και από το διάγραμμα glaser φτάνεις στο σημείο κορεσμού για δεδομένη θερμοκρασία και σχετική υγρασία χώρου , πώς θα αποτρέψεις την υγροποίηση των υδρατμών? Κοντολογίς για να μην το ζαλίζουμε:Πρέπει να δει κάποιος μηχανικός την υφιστάμενη κατάσταση από κοντά.

Το δώμα έχει θερμομόνωση/ υγρομόνωση? Ο χώρος τι δεδομένα θερμοκρασίας / υγρασίας έχει? Τί είδους λύση θα επιλεγεί τεχνικά, μόνωση εσωτερικά ή εξωτερικά? Με τί υλικά? Ακολούθως και εφόσον απαντηθούν τα παραπάνω, καταρτίζεται έστω και ενδεικτικά (με ενδεικτικές τιμές) ένα διάγραμμα glaser για να δούμε τις θερμοκρασίες στις στρώσεις των δομικών στοιχείων και τον κίνδυνο υγροποίησης. Στις περιπτώσεις εσωτερικής μόνωσης ο κίνδυνος αυτός είναι πάντα υπαρκτός. Και μετά προτείνονται λύσεις.

 

+1

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Καλησπέρα. Να κάνω μια ερώτηση? 

Έχω ένα σπίτι 1ου ορόφου στη. Αθήνα  από διόροφο κτίσμα 50 + ετών χωρίς μόνωση. Το διαμέρισμα είναι διαμπερές. Προσπαθώ να ζεστάνω τα δωμάτια το χειμώνα για το παιδί με 4 κλιματιστικά και δεν κάνω τίποτα. Επειδή τώρα βάφω το διαμέρισμα αν μονώσω εσωτερικά το ταβάνι με πετροβάμβακα και γυψοσανίδα και ι σως εσωτερικά 1-2 τοίχους θα έχω κάποιο αποτέλεσμα ? Η θα δημιουργήσω θερμογεφυρες και υγρασία?. ευχαριστώ!

Οι τοίχοι τον χειμώνα έχουν πιάσει και 7 βαθμούς. Δεν ξέρω τι να κάνω και δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να πάω σε αντλία η κάποια άλλη λύση θέρμανσης 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η εσωτερική μόνωση θα σε βοηθήσει να ζεσταθείς, αλλά η πιθανότητα να δημιουργηθεί υγρασία στους εξωτερικούς τοίχους θα αυξηθεί και δεν μπορεί να υπολογιστεί με τα στοιχεία που θέτεις. 

Απαιτείται τουλάχιστον επίλυση με διάγραμμα Glaser σε όσα τα σημεία της τοιχοποιίας και της οροφής έχεις διαφοροποίηση υλικών/ανοιγμάτων, αφού πρώτα διερευνηθούν τα υπάρχοντα υλικά εντός του τοίχου και της οροφής ως προς το είδος και το πάχος τους. 

Edited by ppanag
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.