Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συνένωση μη άρτιου με κατά παρέκκλιση άρτιο οικόπεδο


Recommended Posts

Να μην πειράξουν τίποτα αναφορικά με κατάτμηση. Μετά δεν θα έχουν άρτιο και οικοδομήσιμο. Το υπάρχον οικόπεδο φαίνεται αρκετά "μαγειρεμένο". Δες αν υπάρχει συμβόλαιο και προσαρτημένο τοπογραφικό. Αυτό μοιάζει να ήταν "τυφλό" και να συνεννοήθηκαν στο "μιλητό" με τον δεξιά γείτονα.

 

Link to comment
Share on other sites

Το τοπογραφικό είναι συμβολαίου. Το κτίσμα στην μέση τότε είχε ακόμα στέγη  (2007), τώρα (από όσο έμαθα, δεν έχω πάει ακόμα να δω, κοιτάω να δω τι θέλουν και τι έχουν) έχουν μείνει οι τοίχοι. Το κτίσμα είναι πολύ παλιό και μάλλον είχαν κάνει ενέργειες να μπαίνουν στην ιδιοκτησία τους.
Δεν είναι πάντως η πρώτη ιδιοκτησία που βλέπω έτσι σε αυτό το χωριό.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Edited by jedi.Yannis
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

όροι δόμησης περιοχής,

400 κατα κανόνα και 300 η παρέκκλιση προ του 85. Τα πρόσωπα δεν τα βάζω γιατί δεν έχω θέμα με αυτά.

Έχω δυο μη άρτια οικόπεδα όμορα που προϋπάρχουν απο το 1966. Υπάγονται στο αρθ. 25 και μονα τους και συνενωμένα.

Αυτό που με προβληματίζει είναι, το εμβαδό τους στο σύνολο είναι 150+200 = 350 τ.μ. δηλ. μεγαλύτερο της παρέκκλισης. Το ενιαίο οικόπεδο μπορεί να θεωρηθεί κατά παρέκκλιση άρτιο ή όχι; Έχω υπ όψιν μου την εγκύκλιο 130/83 που λέει ότι "β) Διευκρινίζουμε ότι δεν επιτρέπεται η δημιουργία αρτίων κατά παρέκκλιση οικοπέδων με συνένωση μη αρτίων οικοπέδων σύμφωνα με την ΣΤΕ-673/82 του ΣτΕ."

Αν δεν θεωρείται άρτιο κατά παρέκκλιση και απλά οικοδομήσιμο με το αρθ. 25 τότε το νέο οικόπεδο θα έχει μειωμένο συντελεστή δόμησης ή όχι;

Το αρθ. 25 λέει ότι ελέγχουμε τη διαφορά με την κατά παρέκκλιση αρτιότητα και όπου αυτή δεν υπάρχει με την κατα κανονα.

Εγώ στην προκειμένη περίπτωση θεωρώ πως δεν έχω μείωση συντελεστή δόμησης ή ελέγχω τη διαφορά με την κατα κανόνα αρτιότητα οπότε μου προκύπτει 10% μείωση;

Link to comment
Share on other sites

Δυο μη άρτια οικόπεδα συνενωμένα δεν μπορούν να πληρούν την κατά παρέκκλιση αρτιότητα, παρά μόνο την κατά κανόνα. Αν δεν την πληρούν δεν μπορεί να γίνει η συνένωση αφού δημιουργείται μη άρτιο οικόπεδο. Οπότε πάμε στο άρθρο 25 για την οικοδομησιμότητά του.

Η εφαρμογή του άρθρου 25 θεωρώ ότι θα πρέπει να γίνει με απομείωση σύμφωνα με την κατά κανόνα αρτιότητα . Έχεις διαφορά 50 τμ από τα 400 τμ, οπότε η διαφορά αρτιότητας είναι  (400-350)/400=12,5 <20%, οπότε ο ΣΔ θα μειωθεί κατά 10 %,

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Οικόπεδα εντός εγκεκριμένων σχεδίων πόλεων, που δεν καλύπτουν όλες τις προϋποθέσεις αρτιότητας κατά τον κανόνα ή την παρέκκλιση της περιοχής και που έχουν δημιουργηθεί πριν από την ισχύ του ν. 651/1977 περί καταργήσεως του ν.δ/τος 349/1974 κ,λπ.", μπορεί κατ` εξαίρεση να οικοδομηθούν εφόσον:

α. Εχουν μια πλευρά τους τουλάχιστον 5 μ. σε κοινόχρηστο χώρο,

β. Μέσα σε αυτό, βάσει του ισχύοντος Σ.Δ. της περιοχής και μετά την αφαίρεση των υποχρεωτικό ακάλυπτων χώρων, εγγράφεται κτίριο εμβαδού τουλάχιστον 50 τ.μ. και ελάχιστης πλευρός 5 μ..

Αν δύο ή περισσότερα γειτονικά οικόπεδα της παραγρόφου αυτής συνενωθούν, το οικόπεδο που θα προκύψει από τη συνένεωση εμπίπτει στις διατάξεις της παραγράφου αυτής.

Το ίδιο ισχύει και για τα οικόπεδα που καθίστανται μη άρτια λόγω ρυμοτομίας, ανεξάρτητα από το χρόνο ρυμοτόμησής τους. «Τα οικόπεδα της παραγράφου αυτής, για τα οποία οφείλεται Εισφορά σε γη, όταν απομειώνονται μετά την αφαίρεση αυτής σύμφωνα με την πράξη εφαρμογής, εξακολουθούν να εμπίπτουν στις διατάξεις του νόμου αυτού εφόσον το εναπομένον οικόπεδο πληροί τις προϋποθέσεις των εδαφίων α` και β`.2.α. Ο συντελεστής δόμησης των οικοπέδων της παραγράφου 1 καθορίζεται με βάση το εμβαδόν της κατά παρέκκλιση αρτιότητας οικοπέδων ή του κανόνα όπου δεν ορίζεται παρέκκλιση, ως εξής:

- Για οικόπεδα που υπολείπονται της παραπάνω αρτιότητας σε ποσοστό μέχρι 20%, ο συντελεστής δόμησης μειώνεται κατά 10% - Για οικόπεδα που υπολείπονται μέχρι 40%, ο συντελεστής δόμησης μειώνεται κατά 20%. - Για οικόπεδα που υπολείπονται άνω του 40%, ο συντελεστής δόμησης μειώνεται κατά 30%. β. Η οικοδομική άδεια στα οικόπεδα της παραγράφου 1 χορηγείται μόνο ύστερα από έγκριση της αρμόδιας Επιτροπής Πολεοδομικού και Αρχιτεκτονικού Ελέγχου, που μπορεί να επιβάλλει περιορισμούς στον αριθμό των ορόφων ή στον όγκο και γενικό στη διαμόρφωση του κτιρίου σε περίπτωση που βλάπτεται εμφανώς το περιβάλλον. γ. Η δόμηση στα παραπάνω οικόπεδα γίνεται κατά τα λοιπά σύμφωνα με τους όρους και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή.." 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει η συνένωση δύο ομόρων κατ' εξαίρεση οικοδομήσιμων με το άρθρο 25:

ΦΕΚ 207Α'/1999, Άρθρο 27 (Τροποποίηση του άρθρου 25 του Ν.1337/1983)

παρ.1 ....Αν δύο ή περισσότερα γειτονικά οικόπεδα της παραγράφου αυτής συνενωθούν,
το οικόπεδο που θα προκύψει εμπίπτει στις διατάξεις της παραγράφου αυτής.
Το ίδιο ισχύει και για τα οικόπεδα που καθίστανται μη άρτια λόγω ρυμοτομίας,
ανεξάρτητα από τον χρόνο ρυμοτόμησής τους.

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αυτά έχω συμπεράνει κι εγώ.

Αυτό που δεν μου φαίνεται λογικό είναι γιατί να μην ισχύει η κατά παρέκκλιση αρτιότητα σε συνενωμένα ακίνητα που προϋφίστανται και τα δύο της παρέκκλισης.

Με αναγνωριστική αγωγή θα μπορούσε κάλλιστα να εμφανιστεί το ενιαίο οικόπεδο και να ισχύει η παρέκκλιση.

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, giorgosv said:

Αυτό που δεν μου φαίνεται λογικό είναι γιατί να μην ισχύει η κατά παρέκκλιση αρτιότητα σε συνενωμένα ακίνητα που προϋφίστανται και τα δύο της παρέκκλισης.

Διότι δυο μη άρτια οικόπεδα δεν μπορούν να εμπίπτουν στην περίπτωση που το ένα ήταν κατά παρέκκλιση άρτιο και προστέθηκε ακόμη ένα βελτιώνοντας την ήδη υπάρχουσα -κατά παρέκκλιση-αρτιότητα. Ειπώθηκε και στα προηγούμενα μηνύματα.

31 λεπτά πριν, giorgosv said:

Με αναγνωριστική αγωγή θα μπορούσε κάλλιστα να εμφανιστεί το ενιαίο οικόπεδο και να ισχύει η παρέκκλιση.

Αν έχω καταλάβει σωστά εννοείς αν θα γινόταν αγωγή, στην περίπτωση που δεν υπήρχαν τίτλοι κυριότητας και χρειαζόταν δικαστική απόφαση για να αναγνωριστεί ο χρόνος νομής και κατοχής και μετά εσύ έχοντας την μεταγεγραμμένη απόφαση θα είχες και στη διάθεσή σου το χρόνο δημιουργίας του οικοπέδου;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Αν έχω καταλάβει σωστά εννοείς αν θα γινόταν αγωγή, στην περίπτωση που δεν υπήρχαν τίτλοι κυριότητας και χρειαζόταν δικαστική απόφαση για να αναγνωριστεί ο χρόνος νομής και κατοχής και μετά εσύ έχοντας την μεταγεγραμμένη απόφαση θα είχες και στη διάθεσή σου το χρόνο δημιουργίας του οικοπέδου;

Ναι κάπως έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η υποθετική περίπτωση είναι τελείως διαφορετική, διότι τότε θα υπήρχε (και θα αποδεικνύονταν μέσω της δικαστικής απόφασης με τα στοιχεία που θα είχαν προσκομιστεί) ένα ενιαίο οικόπεδο σε προγενέστερο-της ημεροχρονολογίας παρέκκλισης-χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.