Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό "Ενεργειακές Τεχνολογίες και αειφόρος σχεδιασμός"- Πανεπιστήμιο Κύπρου


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

   Είμαι απόφοιτος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ και σχετικά τυχαία θα έλεγα, έκανα αίτηση για το Διατμηματικό μεταπτυχιακό "Ενεργειακές Τεχνολογίες και αειφόρος σχεδιασμός" του Πανεπιστημίου Κύπρου, όπου και έγινα δεκτή. Να τονίσω ότι πρόκειται για το Πανεπιστήμιο Κύπρου και όχι το ΤΕΠΑΚ (Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου)...

 

  Σκεπτόμενη λοιπόν αν θα δεχτώ και μη έχοντας καθόλου ενημέρωση για το Πανεπιστήμιο Κύπρου, θα ήθελα να ζητήσω αν κάποιος έχει γνώση ή εμπειρία από το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο ή ακόμα καλύτερα από το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό να τη μοιραστεί... Αν το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό υπερτερεί ή υστερεί σε σχέση με αυτά των ελληνικών Πολυτεχνείων, σύμφωνα με την άποψη/εμπειρία σας, καθώς έχω κάνει αιτήσεις και για μεταπτυχιακά στην Ελλάδα.  

 

Και τέλος να σας δώσω και μερικές πληροφορίες για το μεταπτυχιακό αυτό αναφέροντας μερικά από τα μαθήματα για την κατεύθυνση των πολιτικών μηχανικών:

Ενεργειακή απόδοση κτιρίων

Δομική φυσική

Περιβαλλοντική ρευστομηχανική

Δυναμική της ατμόσφαιρας και διασπορά αέριας ρύπανσης

Αειφόρο Δομημένο Περιβάλλον

Διαχείριση Ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, εργασίες ενοποιημένου σχεδιασμού έργου,κα

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Τα χρόνια σπουδών είναι ίδια, 4 και στα δύο. Απλά είναι διαφορετικά ιδρύματα, και έχω την εντύπωση πως για πολυτεχνείο πιο διακεκριμμένο είναι το Τεπακ, αν δεν κάνω λαθος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.