Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απαγόρευση καπνίσματος (συγχωνευμένα θέματα)


nik mourouzis

Recommended Posts

σαν καπνιστής έχω να πω ότι υπάρχουν κάποια τσιγάρα που κάποιος που δεν καπνίζει δεν μπορεί να τα καταλάβει την ευχαριστηση που προσφέρουν

 

το ένα ειναι το τσιγάρο με τον καφε

 

το αλλο ειναι με το ενα ποτο πριν και ένα τσιγάρο μετά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ να πω την άποψή μου ως καπνιστής:ας προβλέπεται ειδικός χώρος,έστω κ με τζαμαρία στα καταστήματα,έτσι ώστε να μπορώ να ανάψω την τσιγαρούμπα μου χωρίς να ενοχλώ τους μη καπνιστές.....

 

Ως καπνιστής κι εγώ, θα έλεγα ότι ψιλοσυμφωνούμε, αλλά την τζαμαρία θα την έβαζα για τον περιορισμό των απωλειών της κάπνας. Όταν μπαίνω σε χώρο που δεν έχει την μυρωδιά του καπνού ψυχοπλακώνομαι, λέω πάλι μπλέξαμε και μου 'ρχονται εικόνες χειρουργείου-εντατικής-αποστειρωμένων χώρων ψαροτικής αίθουσας αναμονής ιατρείου φιλόδοξου ιατρού που προσπαθεί να σε πείσει ότι θα ζήσεις 150 χρόνια και δεν συμμαζεύεται.

Άσε μας ρε φίλε!

Link to comment
Share on other sites

Ως καπνιστής κι εγώ, θα έλεγα ότι ψιλοσυμφωνούμε, αλλά την τζαμαρία θα την έβαζα για τον περιορισμό των απωλειών της κάπνας. Όταν μπαίνω σε χώρο που δεν έχει την μυρωδιά του καπνού ψυχοπλακώνομαι, λέω πάλι μπλέξαμε και μου 'ρχονται εικόνες χειρουργείου-εντατικής-αποστειρωμένων χώρων ψαροτικής αίθουσας αναμονής ιατρείου φιλόδοξου ιατρού που προσπαθεί να σε πείσει ότι θα ζήσεις 150 χρόνια και δεν συμμαζεύεται.

Άσε μας ρε φίλε!

 

 

ΝΑΙ ρε φίλε!!!!!!!!!!!!

 

Δεν γίνεται αυτό το πράμα....Δεν μπορώ να ταξιδέψω πλέον στην Ευρώπη.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΙΟΛΑΣ.Δηλαδή,πήγα πάλι στο Λονδίνο κ ΔΕΝ ΒΓΗΚΑ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ.

 

god damn sterilization :-x

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ρε φίλε!!!!!!!!!!!!

 

Δεν γίνεται αυτό το πράμα....Δεν μπορώ να ταξιδέψω πλέον στην Ευρώπη.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΙΟΛΑΣ.Δηλαδή,πήγα πάλι στο Λονδίνο κ ΔΕΝ ΒΓΗΚΑ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ.

 

God damn sterilization :-x

 

Εγώ πάλι εκεί βλέπω συμπτώματα στέρησης. Μου έχει τύχει πολλές φορές περπατώντας και καπνίζοντας στο δρόμο με το ντουμάνι από πάνω μου (μέχρι να το απαγορέψουν κι αυτό και να ''σαλτάρουν'' τελείως), να μου κάνουν ''τράκα'' τσιγάρο περνώντας κι όλας από το απέναντι πεζοδρόμιο. Τους βλέπω να πηδάνε και τους ωραίους φράχτες τους σε λίγο αν συνεχίσουν έτσι!

Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει κανενας συναδελφος λεπτομερειες για τα μικρα καταστηματα (κατω των 70 τ.μ.)? ποιους χωρους υπολογιζουμε σε αυτες τις περιπτωσεις?

 

για παραδειγμα:

εχω καταστημα (καφε) που στην αδεια λειτουργιας του αναγραφει 22 περιπου τετραγωνικα.

το συγκεκριμενο καταστημα εχει υπογειο αποθηκευτικο χωρο 28,8τ.μ. και λοιπους χώρους (bar-λατζα, w.c , κλιμακοστασιο) 22,64τ.μ.

το συγκεκριμενο καταστημα θα μπορέσει να μπει στην υποκατηγορία των μικρων καταστημάτων?

και αν ναι μηπως γνωριζεται που μπορω να το στιριξω?

γιατι στην αρμοδια υπηρεσία της Βέροιας επιμένουν οτι πρέπει να υπολογιστουν όλοι οι χωροι (περίπου δηλαδη 78 τ.μ.) με αποτέλεσμα να μην υπάγεται το κατάστημα αυτό στην συγκεκριμένη κατηγορία.

 

δηλαδή πρέπει όπως μου είπαν να συμπεριληφθούν και τα 28,8 τ.μ. της υπόγειας αποθήκης.

 

Edit:

Μην κάνετε δημοσίευση του ίδιου θέματος σε πολλές θεματικές κατηγορίες

acnt

Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει κανενας συναδελφος λεπτομερειες για τα μικρα καταστηματα (κατω των 70 τ.μ.)? ποιους χωρους υπολογιζουμε σε αυτες τις περιπτωσεις?

 

για παραδειγμα:

εχω καταστημα (καφε) που στην αδεια λειτουργιας του αναγραφει 22 περιπου τετραγωνικα.

το συγκεκριμενο καταστημα εχει υπογειο αποθηκευτικο χωρο 28,8τ.μ. και λοιπους χώρους (bar-λατζα, w.c , κλιμακοστασιο) 22,64τ.μ.

το συγκεκριμενο καταστημα θα μπορέσει να μπει στην υποκατηγορία των μικρων καταστημάτων?

και αν ναι μηπως γνωριζεται που μπορω να το στιριξω?

γιατι στην αρμοδια υπηρεσία της Βέροιας επιμένουν οτι πρέπει να υπολογιστουν όλοι οι χωροι (περίπου δηλαδη 78 τ.μ.) με αποτέλεσμα να μην υπάγεται το κατάστημα αυτό στην συγκεκριμένη κατηγορία.

 

δηλαδή πρέπει όπως μου είπαν να συμπεριληφθούν και τα 28,8 τ.μ. της υπόγειας αποθήκης.

 

Νομίζω ότι έχουν δίκιο, ο νόμος αναφέρει ότι συμπεριλαμβάνονται και οι βοηθητικοί χώροι (αποθήκες, WC, λάτζα, κλπ.) στον υπολογισμό των τετραγωνικών. Ψάξε λίγο το συγκεκριμένο thread από την αρχή του. Νομίζω ότι έχει αναφερθεί. Δεν ξέρω βέβαια για την υπόγεια αποθήκη τι γίνεται, αφού βρίσκεται σε άλλο χώρο-επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα προτείνω να απαγορευτεί πλήρως η διάθεση προιόντων καπνού οπουδήποτε. Μπορεί να φαίνεται παράλογο, αλλά το ίδιο παράλογο φαινόταν και η απαγόρευση του μαύρου το '36 από τον Μεταξά σε συνδιασμό με το κλείσιμο των τεκέδων.

Αφού το τσιγάρο μόνο στις καπνοβιομηχανίες προσφέρει έσοδα (και στους καρδιολόγους). Αν βαφτιστεί ο κάθε καπνιστής παράνομος και εξαρτημένος (νικοτίνη = εξάρτηση) είναι ένα κάποιο πρώτο βήμα.

 

Μπράβο φασιστικές αντιλήψεις. Μάθε τότε φίλε του Μεταξά πως ο Χίτλερ πρωτο-απαγόρευσε το κάπνισμα στη Γερμανία για την προστασία της "Αρίας Φυλής".

Link to comment
Share on other sites

Ας μη χαρακτηρίσουμε τις απόψεις των μελών του forum, δεν προσφέρει τίποτα στη συζήτηση.

Ποια είναι η άποψή σου για την υποκρισία του κράτους που περιέγραψα στη δημοσίευσή μου ΑΥΤΗ;

Η ολοκληρωτική απαγόρευση του καπνίσματος και της κυκλοφορίας του καπνού γιατί να μην είναι ενδεδειγμένη λύση εφόσον ισχύει το (α);

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.