Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κανονισμός φορτίσεων δομικών έργων


 
kfill

Recommended Posts

Αλέξη με μπέρδεψες. Δηλαδή ο κανονισμός φορτίσεων δεν προέβλεπε κινητό για μη βατά δώματα ? Τα 200 αφορά σε δώματα που μπορεί να γίνει συγκέντρωση κόσμου δηλαδή ? 

 

Άρα ένα οριζόντιο δώμα Ο/Σ ισόγειου κτιρίου, μη βατό (δεν πάει κλιμακοστάσιο σε αυτό παρά μόνο με φορητή σκάλα έχεις πρόσβαση για συντηρήσεις), αν το έλυνες με κανονσιμό 59 τι φορτία μόνιμα και κινητά θα έβαζες ? 

 

Εγώ έχω βάλει 100 μόνιμο και 100 κινητό. Μπορώ να βάλω και 50 κιλά κινητό ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το διάβασα! Και άκρη δεν έβγαλα για αυτό πόσταρα εδώ.

 

Απάντηση θα μου δώσει κάποιος ?

 

Να βάλω μόνο χιόνι 125h και μηδέν κινητό ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Το 1946 διορθωθηκε ο κανονισμος με μικρες διαφορες,Μια ομως σηναντικη ειναι οτι τα ωφελιμα φορτια ξενοδοχειων απο 500 Κg/m2 τα εκανε 200 Kgm2.Τα μειωσε δηλαδη.

 

Τα 200 Kg/m2 ισχύουν μόνο για τα δωμάτια του Ξενοδοχείου. Κατά τα άλλα ισχύει το 500 Kg/m2. 

Αξίζει να αναφερθεί ότι και στον  Ευρωκώδικα 1, ισχύει κάτι παρόμοιο. Στον πίνακα 6.1 γράφει: "...C3: Χώροι χωρίς εμπόδια στη διακίνηση του κοινού, π.χ. χώροι σε μουσεία, εκθεσιακoί χώροι, κλπ. και χώροι πρόσβασης σε δημόσια και διοικητικά κτήρια, ξενοδοχεία και νοσοκομεία. Προαύλια σιδηροδρομικών σταθμών...."

Εκτός κι αν το "χώροι πρόσβασης σε" πάει στα δημόσια και διοικητικά κτήρια, και όχι στα ξενοδοχεία.... οπότε σε αυτήν την περίπτωση όλες οι επιφάνειες των ξενοδοχείων πάνε με 5kN/m2... Παραθέτω και το αγγλικό, μήπως βγει άκρη:

C3:  Areas  without  obstacles  for  moving people,  e.g.  areas  in  museums,  exhibition rooms,  etc.  and  access  areas  in  public  and administration  buildings,  hotels,  hospitals, railway station forecourts.

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Εννοεί μόνο τους χώρους πρόσβασης. Δωμάτια, WC, κουζίνες πάνε στην Α.

Άλλοι χώροι του ξενοδοχείου όπως συναυλιών, εκδηλώσεων, κατ. λιανικής κλπ. πάνε στην κατηγορία τους.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο... Το γράφει λίγο πιο πάνω και στον Ευρωκώδικα 1: "...Υπνοδωμάτια σε ξενοδοχεία και ξενώνες, κουζίνες και τουαλέτες..." πάνε στην κατηγορία Α (2kN/m2).

Άρα σε έναν όροφο ξενοδοχείου, δεν είναι απίθανο να έχουμε πολλαπλές ζώνες κινητού φορτίου. 

  • Δωμάτια, τουαλέτες, κουζίνα:      2,0kN/m2
  • Αίθουσες συνεδρίων, διάδρομοι: 5,0kN/m2
  • Καφενεία, εστιατόρια:                  3,0kN/m2
  • Γυμναστήρια:                               7,5kN/m2
  • Σκάλες:                                        3,5kN/m2 

Και ένα ακόμη ερώτημα: τα ανωτέρω ισχύουν για ξενοδοχεία. Για κτήρια ενοικιαζόμενων διαμερισμάτων - δωματίων, ισχύουν τα ίδια, όπως στα ξενοδοχεία;

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 9/1/2009 at 10:41 ΠΜ, camelot said:

(Σ.Σ. Με την Αποφ-Ε-19728/28-4-66 διευκρινίζεται ότι η

επιφόρτιση 500 χγρ/μ2 αφορά τα δάπεδα αιθουσών

αναμονής των ενοίκων των ξενοδοχείων ή άλλων

επισκεπτών και ουχί τα δάπεδα των υπνοδωματίων

ή βοηθητικών χώρων, δια τα οποία δέον να λαμβάνηται

ως ωφέλιμον φορτίον το προβλεπόμενον από το Μέρος-ΙΙΙ

παρ.8 εδαφ.3/2 ήτοι τα 200 χγρ/μ2).

Εχει κανεις το συγκεκριμενο ΦΕΚ γιατι μου το ζητανε επισημα σε Υπηρεσια και αντε βρες το .....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Υπάρχει αντιστοιχία της χρήσης επαγγελματικού εργαστηρίου όπως αναφέρεται στον ελληνικό κανονισμό φόρτισης με των Ευρωκώδικα??

 

Πιο συγκεκριμένα με ενδιαφέρει επαγγελματικό εργαστήρο χαμηλής όχλησης αλλά η παράγραφος 6.3.2.1 του Ευρωκώδικα 1 νομίζω ότι αναφέρεται περισσότερο σε βιομηχανία παρά σε βιοτεχνία.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Η παράγραφος 6.3.2.1 πράγματι αναφέρεται σε αποθήκευση και σε βιομηχανία. Αυτή η κατηγορία είναι η πιο κοντινή στη περίπτωση μίας βιοτεχνίας κατά τη γνώμη μου. Εδώ υπάρχουν δύο κατηγορίες, η Ε1 (αποθήκευση) όπου σου δίνει φορτίσεις στον πίνακα 6.4 και η Ε2 (βιομηχανίες) όπου δεν σου δίνει φορτίσεις. Για την Ε1 στο ΝΟΤΕ κάτω από την 6.3.2.2 (1) βάση της χρήσης αναφέρει ότι οι τιμές αυτές μπορούν αν αλλάξουν. 

Στη παράγραφο 6.3.2.2(6) οι φορτίσεις σε βιομηχανικούς χώρους αναφέρει πως θα πρέπει να υπολογιστούν με βάση τον εξοπλισμό και τη συχνότητα χρήσης (έχω τον Αγγλικό κανονισμό μπροστά μου). Δες τι γράφει στο Εθνικό Προσάρτημα γι' αυτές τις φορτίσεις. Στο Βρετανικό μας στέλνει στο PD6688 (Recommendations for the design of structures to BS EN1991-1-1). 

Λίγο πολύ, εκεί μας λέει ότι αυτά τα φορτία θα πρέπει να συμφωνηθούν μεταξύ πελάτη / μελετητή. Σε περίπτωση όμως που δεν υπάρχει τέτοια συμφωνία, τότε δες το επισυναπτόμενο πίνακα για τις φορτίσεις. 

 

Για "light industrial" χωρίς αποθήκευση, qk = 2.5kN/m2 και Q = 1.8 kN.

Αν έχεις μηχανήματα τότε νομίζω είσαι σε κατηγορία workshops => qk = 5kN/m2 και Q = 4.5kN

 

Αυτά για να πάρεις μία ιδέα σε περίπτωση που δεν βρεις την άκρη στο Εθνικό Προσάρτημα. Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι. 

industrial.PNG

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.