Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

θανατος ενος εκ των δυο συνιδιοκτητων εξ'αδιαιρετου


Recommended Posts

Καλημερα σας! Εχω μια δηλωση σε αρχικη υπαγωγη κ περιμενω να πανε να πληρωσουν το παραβολο κ ξαφνικα πεθαινει ο ενας εκ των δυο συνιδιοκτητων που ειχε κ αναπηρια 83% τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δεν υπαρχει καμια περιπτωση να διατηρουνται τα προστιμα με το μειωτικο συντελεστη εφοσον υπηρχαν κατα την ημερομηνια της αιτησης?

Link to comment
Share on other sites

α..α αυτό εννοείς!

 

Πιστεύω πως σίγουρα ναι θα μπορούσε να συνεχιστεί στο όνομά του εφόσον όμως είχε πληρώσει και ΤΕΕ και παράβολο.

Τώρα όμως (χωρίς αυτά) μάλλον όχι

(αν και τελικά θα σου έλεγα να το προχωρήσεις και ότι γίνει-γιατί για να πάρεις σίγουρη απάντηση από κάπου είναι ένα τεράστιο πρόβλημα)

 

Κάτι αντίστοιχο μπορεί να συμβεί και σε μιά Ο.Α

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι πως "...ο πεθαμένος πάει πια", πήρε μαζί του όλα τα "καλά" και τα "κακά".

Η όποια δήλωση πρέπει πλέον να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα.....

Όταν κι εφόσον "βρεθούν" οι νέοι πλέον ιδιοκτήτες του ποσοστού συνιδιοκτησίας που κατείχε ο θανών...

Κι αυτό δεν είναι εύκολο κι απλό! Είναι χρονοβόρο.....

Προφανώς πρωτίστως απαιτείται αποδοχή κληρονομιάς και μετεγγραφή της.....

Τότε μπορείς κι εσύ να εξουδιοδοτηθείς νομίμως και από αυτούς.....

Τότε ίσως μπορέσεις και την προχωρήσεις....

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλε ΙΑΣΟΝΑ

 

δηλαδή γνώμη σου είναι ότι αυτά που αναφέρεις θα έπρεπε να γίνουν σε κάθε περίπτωση

ακόμη και αν είχε πληρώσει παράβολο και ΤΕΕ?

ή αντίστοιχα

σε Ο.Α -να μην εκδοθεί στο όνομά του) ακόμη και αν είχε πληρώσει όλες τις κρατήσεις και το ΙΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Βασίλη,

 

Για τη δήλωση 4178 ναι.

Για την ΟΑ δεν είμαι βέβαιος.

Θέλει ...ψάξιμο!

Ίσως να μπορούσε να προσπεραστεί καταθέτοντας "γρήγορα" (σχετικό) και με τη σύμφωνη γνώμη της πολεοδομίας, πιστοποιητικό θανάτου και μεταγεγραμμένη αποδοχή κληρονομιάς και στη συνέχεια η άδεια να έβγαινε στο όνομα των νέων ιδιοκτητών......

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως ΙΑΣΟΝΑ όλα αυτά!

 

Αν κάτι τέτοιο απαγορεύονταν δεν θα έπρεπε η ΥΔΟΜ να ζητάει βεβαίωση, περί μη θανάτου του αιτούντα, πριν εκδώσει την οποιαδήποτε άδεια  

 

Προσωπικά πιστεύω ότι εφόσον πληρώθηκαν όλα εν ζωή του αιτούντα

η ο. άδεια μπορεί να εκδοθεί στο όνομα του θανόντα και

προ της εκτέλεσης των εργασιών που προβλέπονται από αυτή να γίνει αλλαγή ονόματος με απλή προσκόμιση της αποδοχής του

 

Όσο για τις δηλώσεις του 4178 από που προκύπτει η υποχρέωση του μηχανικού να γνωρίζει αν ζει ή όχι ο ιδιοκτήτης?

Link to comment
Share on other sites

Δεν προκύπτει από κάπου με σαφήνεια......

Το πιθανότερο όμως είναι ότι, η συνάδελφος δεν θα έχει σε αυτή τη φάση υπογεγραμμένα "έγγραφα" από τον θανόντα (π.χ. εξουσιοδότηση, υπεύθυνη δήλωση, σύμβαση ανάθεσης - ανάληψης κ.λπ.).

Link to comment
Share on other sites

Εχω υπευθυνη δηλωση και αναθεση απλα αμελησαν να πληρωσουν το παραβολο τα εχω με ημερομηνια 15 μερες πριν το θανατο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.