Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θερμομόνωση ταράτσας


nikarip

Recommended Posts

Αν και γνωρίζω ότι το θέμα έχει τεθεί στο forum και άλλες φορές θα ήθελα την άποψή σας για τη συγκεκριμένη περίπτωση που θα σας αναφέρω. Η 3όροφη οικοδομή είναι 25 ετών και δεν έχει προβλήματα υγρασίας. Στον τελευταίο όροφο μένουν οι γονείς μου και θα ήθελα να μειώσω κατά το δυνατόν τη θερμοκρασία το καλοκαίρι γιατί η μητέρα μου παθαίνει θερμοπληξία μόλις ανέβει λίγο ο υδράργυρος. Δε θέλω να πάω σε πιο "επαγγελματικές" λύσεις θερμομόνωσης (όπως με πλακάκια, κλπ) αφενός λόγω κόστους-χρόνου, κλπ και αφετέρου λόγω της ανάγκης στατικής μελέτης για το βάρος που θα πρέπει να σηκώσει ο σκελετός (είμαι καθηγητής πληροφορικής και όχι μηχανικός οπότε μη με κρίνετε για τα όποια λάθη μου σε ορολογία, κλπ Προέρχονται από συζητήσεις με μηχανικούς και ψάξιμο στο Internet).

Κατέληξα λοιπόν ότι η καλύτερη λύση για την περίπτωσή μου είναι το βάψιμο με ειδικά ψυχρά χρώματα. Εδώ θέλω τη βοήθειά σας. Η ταράτσα βάφτηκε κάποια στιγμή πολύ πρόχειρα (βάζω και φωτογραφίες για να δείτε) με απροσδιόριστο υλικό (ασβέστης; κάποιο χρώμα που έδωσαν από κάποιο μαγαζί; δεν ξέρω). Τώρα, απ' ότι μου είπαν, πρέπει να φύγει με τη χρήση πιεστικού μηχανήματος και στη συνέχεια να ασταρωθεί η επιφάνεια και να περαστεί το ψυχρό χρώμα. Είναι σωστές οι πληροφορίες μου; (αυτό είναι το 1ο μου ερώτημα)

Επίσης με μία μικρή έρευνα βρήκα πλήθος εταιρειών και προϊόντων (ενδεικτικά αναφέρω το energy save roof της kraft, το Thermoplast thermoshield της vechro, το neoroof της neotex, το Thermolux της tetralux και σίγουρα υπάρχουν και πολλά άλλα ίσως και καλύτερα). Το δεύτερο ερώτημα είναι αν όλα αυτά τα προϊόντα ανήκουν στην ίδια τεχνολογία και τέλος πάντων πως μπορώ να συγκρίνω τις επιδόσεις τους ώστε και με βάση την τιμή να καταλήξω σε απόφαση

Ελπίζω στην ανταπόκρισή σας (στην επιστήμη μου αυτό το λέμε "συλλογική γνώση" και είναι επακόλουθο της μετεξέλιξης του διαδικτύου, μέσω των εφαρμογών Web 2.0 και των κοινωνικών δικτύων :smile: )

 

post-101217-0-99728200-1432722265_thumb.jpg

post-101217-0-85674400-1432722275_thumb.jpg

post-101217-0-86569200-1432722283_thumb.jpg

post-101217-0-53725000-1432722293_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

 και αφετέρου λόγω της ανάγκης στατικής μελέτης για το βάρος που θα πρέπει να σηκώσει ο σκελετός

 

Γιατί σε προβληματίζει το παραπάνω?

Το κτίριο είναι αυθαίρετο?

Έχει ήδη βλάβες ο φέρον οργανισμός?

Link to comment
Share on other sites

Κανένα χρώμα ή επαλειφόμενο υλικό δεν προσφέρει ικανοποιητική θερμομόνωση, όσο χαμηλό συντελεστή θερμικής αγωγιμότητας (λ) και να έχει, για τον απλούστατο λόγο ότι ο συντελεστής θερμοπερατότητας (U) ενός δομικού στοιχείου δεν εξαρτάται μόνο από το πόσο χαμηλό είναι το λ, αλλά και από τό πόσο μεγάλο είναι πάχος του υλικού (d) και στην περίπτωσή σου το πάχος αυτό είναι κάποια χιλιοστά.

 

Αυτό που μπορείς να πετύχεις με τα επαλειφόμενα είναι να αλλάξεις τον συντελεστή απορρόφησης ηλιακής ακτινοβολίας, καθώς και τον συντελεστή εκμπομπής θερμότητας προς το περιβάλλον.

 

Για να μειώσουμε τις ανάγκες ψύξης ενός χώρου (ψυτικά φορτία), σίγουρα παίζει ρόλο η θερμομόνωση του κελύφους, σημαντικότερο όμως ρόλο παίζει η μείωση των θερμικών ηλιακών κερδών , τόσο από τις τοιχοποιίες και οροφές, αλλα περισσότερο από τα ανοίγματα, οπότε η εξωτερική σκίαση όλων αυτών θα βελτιώσει την κατάτασταση, όπως επίσης και το βάψιμο με ανοιχτά χρώματα, η επίστρωση των οροφών με ανακλαστικά φύλλα κλπ.

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Γιατί σε προβληματίζει το παραπάνω?

Το κτίριο είναι αυθαίρετο?

Έχει ήδη βλάβες ο φέρον οργανισμός?

Όχι κάτι ιδιαίτερο, υπάρχουν όμως μικρές ρωγμές σε 2-3 ταβάνια και δε θέλουμε να μπούμε καν σε σκέψεις για νέα στατική μελέτη. Είναι όμως βασικός και ο παράγοντας χρήματα, διαδικασία και χρόνος που προανέφερα...

Link to comment
Share on other sites

Κανένα χρώμα ή επαλειφόμενο υλικό δεν προσφέρει ικανοποιητική θερμομόνωση, όσο χαμηλό συντελεστή θερμικής αγωγιμότητας (λ) και να έχει, για τον απλούστατο λόγο ότι ο συντελεστής θερμοπερατότητας (U) ενός δομικού στοιχείου δεν εξαρτάται μόνο από το πόσο χαμηλό είναι το λ, αλλά και από τό πόσο μεγάλο είναι πάχος του υλικού (d) και στην περίπτωσή σου το πάχος αυτό είναι κάποια χιλιοστά.

 

Αυτό που μπορείς να πετύχεις με τα επαλειφόμενα είναι να αλλάξεις τον συντελεστή απορρόφησης ηλιακής ακτινοβολίας, καθώς και τον συντελεστή εκμπομπής θερμότητας προς το περιβάλλον.

 

Για να μειώσουμε τις ανάγκες ψύξης ενός χώρου (ψυτικά φορτία), σίγουρα παίζει ρόλο η θερμομόνωση του κελύφους, σημαντικότερο όμως ρόλο παίζει η μείωση των θερμικών ηλιακών κερδών , τόσο από τις τοιχοποιίες και οροφές, αλλα περισσότερο από τα ανοίγματα, οπότε η εξωτερική σκίαση όλων αυτών θα βελτιώσει την κατάτασταση, όπως επίσης και το βάψιμο με ανοιχτά χρώματα, η επίστρωση των οροφών με ανακλαστικά φύλλα κλπ.

 

Δηλαδή κατά τη γνώμη σου δεν υπάρχει δυνατότητα με το βάψιμο της ταράτσας να κατέβει 2-3 βαθμούς η θερμοκρασία μέσα στο σπίτι; (όπως μου "υπόσχονται" οι διάφοροι "γνώστες"). Πάντως για επέμβαση σε τοιχοποιίες, κλπ δεν υπάρχει περίπτωση. Τέντες υπάρχουν σχεδόν παντού, όπως και κουφώματα με διπλά τζάμια. Αυτό με την επίστρωση των οροφών με ανακλαστικά φύλλα, δυστυχώς δεν το κατάλαβα, δε γνωρίζω μάλλον την ορολογία. Τι ακριβώς εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ευκολο να προσδιορισεις την επιδραση που θα έχει μια τέτοια βαφή. Το θέμα είναι να καταφέρεις να μην απορροφά η πλάκα της οροφής μεγάλη ποσότητα θερμικής ενέργειας απο τον ηλιο και μετα να την εκπέμπει στο χώρο. Αυτό πετυχαίνεις και με επίστρωση στεγανωτικων μεμβρανών που εξωτερικά έχουν φύλλο αλουμινίου που ανακλά πολυ μεγαλο μέρος της ηλιακής ακτινοβολίας. Μπορεί κάτι αντίστοιχο να κανουν και οι βαφές.

 

 

 

Sent from my MI PAD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια απάντηση στο ερώτημα αν μπορώ να συγκρίνω τις τεχνολογίες και τα πιθανά αποτελέσματα της βαφής με το κάθε λογής ψυχρό χρώμα; Ο συντελεστής θερμικής αγωγιμότητας (λ) είναι το μοναδικό μέτρο που μπορώ να συγκρίνω; (αν φυσικά κρατήσω ίδιο το πάχος του υλικού βαψίματος)

Πάντως από τα όσα έχω διαβάσει μάλλον δεν είναι οι γνώμες των μηχανικών (συμπεριλαμβανομένου και των κυρίων που γράφουν σε αυτό το forum) ενθαρρυντικές για το θετικό αποτέλεσμα ενός τέτοιου εγχειρήματος...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από τα όσα έχω διαβάσει μάλλον δεν είναι οι γνώμες των μηχανικών (συμπεριλαμβανομένου και των κυρίων που γράφουν σε αυτό το forum) ενθαρρυντικές για το θετικό αποτέλεσμα ενός τέτοιου εγχειρήματος...

 

Την απάντηση την έγραψες μόνος σου....

Link to comment
Share on other sites

Το λ είναι τελείως άχρηστο για συγκρίσεις χρωμάτων, καθώς για να έχουμε κάποια θερμομόνωση απαιτείται πάχος αρκετών εκατοστών. (άρα καμία θερμομόνωση δεν επιτυγχάνεται με οποιαδήποτε βαφή).

 

Με το χρώμα στην ταράτσα μπορούμε να πετύχουμε μόνο ανάκλαση των ηλιακών ακτίνων.

 

Αυτό γίνεται κυρίως με λευκό χρώμα ή κάποιο άλλο γυαλιστερό χρώμα αλουμινίου.

 

Φυσικά η οποιαδήποτε βαφή ταράτσας πρέπει να αντέχει όσο το δυνατόν περισσότερο στην ηλιακή ακτινοβολία και να εφαρμοστεί σε καθαρή και στεγνή επιφάνεια, σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή.

 

Άρα συγκρίσεις χρωμάτων για ταράτσα, μπορούν και πρέπει να γίνονται ως προς την αντοχή τους στην ηλιακή ακτινοβολία, τη βροχή, το βάδισμα (αν είναι βατή ταράτσα) κλπ

 

 

Υ.Γ. Η φτηνότερη βαφή με τα ίδια ανακλαστικά αποτελέσματα είναι το απλό "ασβέστωμα", φυσικά με πολύ μικρή διάρκεια ζωής

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Επειδή με έχει απασχόληση και εμένα το ίδιο πρόβλημα, σκεφτικά ότι η πιο αποτελεσματική λύση για μείωση της θερμοκρασίας – ακτινοβολίας στην πλακά ( και όχι θερμομόνωση γιατί δεν είναι κάτι τέτοιο σε καμιά περίπτωση ) είναι η τοποθέτηση διχτιού σκίασης 90% ( 125γρ) σε όλη την ταράτσα. Το δοκίμασα πειραματικά σε ένα μικρό κομμάτι και είχε μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας το μπετό με το υπόλοιπο που ήταν εκτεθειμένο στον ήλιο.

Χρειάζεται να τοποθετηθούν κάποιοι κοιλοδοκοι και να γίνει μια πλέξη με σχοινί ώστε να μπορεί να τοποθετηθεί το δίχτυ. Η τοποθέτηση μπορεί να γίνει έτσι ώστε να το βγάζουμε τον χειμώνα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.